Rok 2022 jest zdecydowanie rokiem spod znaku wystaw malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Dzieła pochodzącego z Sanoka artysty najpierw wystawione były od osiemnastego czerwca do drugiego listopada w galerii Tichauer w Tychach, a od dziewiątego listopada są prezentowane w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur i będą tam do dwudziestego dziewiątego stycznia 2023 roku.
Lublin i Lubelszczyzna w ogóle po raz pierwszy zresztą tak kompleksowo gości u siebie sztukę Beksińskiego co piszącą te słowa – admiratorkę tej twórczości i lubliniankę zarazem, ucieszyło niezmiernie. Całość wydarzenia obejmuje wystawę pięćdziesięciu obrazów mistrza, wystawę fotografii oraz fotomontaży i dodatkowe atrakcje multimedialne, a to wszystko ulokowane w nowoczesnych przestrzeniach CSK.
Wystawa Beksińskiego w Lublinie została zaaranżowana na najniższej kondygnacji lubelskiego Centrum Spotkania Kultur, którego surowe, modernistyczne wnętrza idealnie podbiły klimatyczne dzieła sanockiego artysty. Jednak zanim wzrok utkwi w tych sennych malarskich wizjach to zajmą go rzędy fotografii z rodzinnego albumu Beksińskich ułożone w tematyczne kolaże, dzięki którym można zajrzeć do sanockiej pracowni Zdzisława, zobaczyć zdjęcia małego Tomka Beksińskiego czy zajrzeć za kulisy wprowadzki rodziny do warszawskich mieszkań. Oczywiście nie pominięto także fotografii artystycznej jaką zajmował się prężnie Zdzisław Beksiński głównie w latach pięćdziesiątych, ale akurat te fotografie – przenikliwe portrety, delikatne choć miejscami perwersyjne akty czy miejskie pejzaże rozmieszczone zostały w sali multimedialnej. Tam też można podziwiać kilka fotomontaży, które sanocki artysta tworzył od lat dziewięćdziesiątych przy użyciu komputera.
Wspomniana sala multimedialna natomiast jak jej nazwa wskazuje oferuje możliwość obcowania ze sztuką mistrza, ale przetworzoną przez różne technologie i takim sposobem możemy wejść do obrazów dzięki technice VR, spojrzeć na nie przez okulary 3D, a także obejrzeć pokaz “Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition” będący multimedialną opowieścią o twórczości Zdzisława Beksińskiego. Jak już doświadczy się tych licznych atrakcji to przyjdzie w końcu czas na crème de la crème, czyli salę wypełnioną po brzegi słynnymi obrazami.
W sali tej znajduje się pięćdziesiąt wyselekcjonowanych dzieł, które ułożone latami tworzą konkretny przekrój malarskiej twórczości Beksińskiego. Można dokładnie zaobserwować jak artysta nie pozostawał wierny jednej, utartej estetyce czy gamie barw, ale ciągle szukał innych, eksperymentował i nie bał się radykalnych zmian. Każdy więc znajdzie coś dla siebie, bo do zobaczenia są zarówno wyraziste barwowo i surrealistyczne tematycznie prace z tzw. okresu fantastycznego oraz utrzymane w odcieniach szarości i bieli enigmatyczne budowle i geometryczne postacie na obrazach z późnych lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych. Niektóre prace pochodzą z Muzeum Historycznego w Sanoku (posiadacza największej kolekcji dzieł mistrza) z osobistych kolekcji Tomasza i Zofii Beksińskich jak na przykład obraz AG76, a niektóre na co dzień są w rękach prywatnych jak chociażby słynna “Kobieta wąż”, czyli obraz AC74. Jak już człowiek nasyci się tą wizualną ucztą to może zabrać cząstkę tej wielkiej sztuki ze sobą kupując coś z oferty sklepiku wystawowego (co także uczyniła pisząca tę relację), który w asortymencie ma plakaty z reprodukcjami obrazów, magnesy czy zakładki do książek.
Patrząc na ogromne zainteresowanie wystawą, już od pierwszych dni można przeczuwać, że “Beksiński w Lublinie” zapisze się wyraźną kreską na mapie wydarzeń kulturalnych Lubelszczyzny. Mam nadzieję, że za sprawą tej wystawy klimatyczna twórczość Beksińskiego znajdzie rzeszę nowych fanów, którzy tak jak fani już wieloletni przepadną w świecie jego bezgranicznej wyobraźni, a także, że Lublin jeszcze nie raz w przyszłości tę twórczość ugości w swoich przestrzeniach, bo jest to artysta bezsprzecznie niezwykły i niesamowicie wyrazisty na polskim i nie tylko polskim rynku sztuki.
Recenzja: Karina Zapora
Zdjęcia: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Spodobała Ci się nasza relacja z wystawy Beksiński w Lublinie? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!
Przeczytaj również: “Beksiński na Śląsku”, czyli o jedynym takim wydarzeniu w Polsce
Przeczytaj również: Jacek Malczewski Romantyczny w Krakowie – relacja z wystawy
Przeczytaj również: Justyna Adamczyk – Wystawa: Przeszłość nie przemija, bo wiecznie jest tworzona na nowo
Przeczytaj również: Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia – relacja z wystawy
Przeczytaj również: Cyrk na Wodzie Waterland w Białymstoku – relacja!
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej