„Piorun przeszył niebo, kiedy Kasia Winna wydała z siebie krzyk. Chwilę później letni deszcz lunął na pola Stanisława i Katarzyny z Ożarowskich Winnych, co stanowiło swego rodzaju błogosławieństwo, bo wiosna była tego roku wyjątkowo sucha”
– tak właśnie zaczyna się jedna z najpoczytniejszych powieści Ałbeny Grabowskiej, autorki „Stulecia Winnych”, z powodzeniem zekranizowanej przez polską telewizję. Autorka, rozpoczynając akcję książki w 1914 roku, już we wstępie zaznaczyła, że dedykuje tę powieść „Pamięci dziadków oraz ojca – Zofii, Stefana i Janusza Grabowskich”.
Literatka z dyplomem lekarza
Ałbena Grabowska, choć zaistniała w świadomości polskich czytelników przede wszystkim jako autorka poczytnych i chętnie ekranizowanych książek, z pierwszego wyboru zajęła się medycyną, a dokładniej neurologią i epileptyką.
Jako lekarz – specjalista chorych na padaczkę, skierowała się również w stronę literatury w 2011 r. debiutując powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Nie planowała kariery pisarskiej, ale zdecydowała się spisać wspomnienia dotyczące bułgarskiej odnogi jej rodziny. W ten sposób powstała wspomniana, pierwsza książka. Od tamtej pory na rynku wydawniczym ukazało się prawie trzydzieści książek autorstwa Grabowskiej, lecz pani doktor pracuje nie tylko nad nową literaturą, ale cały czas czynnie uprawia zawód lekarza.
Bułgarskie korzenie
Swoje oryginalne imię zawdzięcza ojcu, Bułgarowi. Urodziła się w 1971 roku w Pruszkowie, a mama – Polka – zadbała o edukację córki nad Wisłą. Ałbena nie zaniedbywała jednak również nauki języka bułgarskiego, którym dziś biegle się posługuje.
Absolwentka warszawskiej Akademii Medycznej ma dwie specjalizacje i stopień doktora nauk medycznych. Ma również za sobą praktykę lekarską w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie, w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Epileptologii, a przez wiele lat prowadziła w mediach porady lekarskie. Stąd jej pasja do pisania i literacki debiut powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”.
Pozostając w kręgu literatury dla dorosłych, pisze również dla dzieci i młodzieży.
Najmłodsi dowiadywali się o przygodach małpki („O małpce, która spadła z drzewa”), które napisała, by pomóc dzieciom chorym na padaczkę oswoić się z objawami choroby, ale też aby oswoić z nią otoczenie; rówieśników w przedszkolu czy w szkole.
Nieco starsi przeżywali przygody „Julka i Mai w labiryncie”, a później uczestniczyli w ich „Powrocie do gry”, „Podróży w nieznane” i „Misji w czasie” . Napisała te książki na prośbę syna i w pewnym zakresie – są również o nim.
Alicja w krainie czasów
Pięć lat temu wydała trzytomową „Alicję w krainie czasów” (tom I – „Czas zaklęty”, tom II – „Czas opowiedziany” i tom III – „Czas odzyskany”), umieszczając akcję w wojennym Paryżu. Tym razem pierwszoplanową postacią jest Alicja-agentka Luna, która pracuje dla aliantów i ma za zadanie zdobycie wzorów nowej broni chemicznej. Nad tą zaś pracuje znany austriacki fizyk – Ludvig Bernstorff. Alicja podejrzewa, że Ludvig nie jest tym, za kogo się podaje, robi jednak wszystko, by wykonać zadanie. Między młodymi rodzi się uczucie. Dokąd zaprowadzi agentkę i podającego się za naukowca mężczyznę?
Największy sukces pani doktor i literatki Ałbeny Grabowskiej, to bez wątpienia serial „Stulecie Winnych”, na podstawie jej powieści. Opisała w niej losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa – ludzi zwyczajnych, ale żyjących w burzliwych czasach pomiędzy I a II wojną światową, z gwiazdami w obsadzie: Kingą Preis, Katarzyną Kwiatowską, Iwoną Bielską, Adamem Ferencym, Janem Wieczorkowskim, Rafałem Królikowskim i Olafem Lubaszenko. To również losy jej najbliższych. Napisała trzy książki pod takim tytułem: „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli”, „Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli”, „Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli”, a wydawcą wszystkich jest Wydawnictwo Zwierciadło. Kolejne sezony emitowała Telewizja Polska w latach 2019-21. Ałbena Grabowska sama grywała też w epizodach ekranizacji jej książek, m.in. w „Stuleciu Winnych” oraz w „Alicji…”.
Doktor Anna
W kolejnej powieści – „Doktor Anna” – opowiada historię pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na ziemiach polskich – Anny Tomaszewicz. Lekarka po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu pod koniec lat 70. XIX wieku wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki lekarskiej. Ma talent, zapał do pracy i publikacje naukowe na koncie, jednak Towarzystwo Lekarskie, widzi w niej przede wszystkim kobietę – a te nie powinny leczyć. Anna jest jednak zdeterminowana i aby nostryfikować dyplom, chce udać się nawet do cara.
Tymczasem w stołecznych domach i szpitalach nie przestrzega się higieny, co prowadzi do licznych chorób i zgonów. Ignorowane są zalecenia antyseptyki, szerzy się gruźlica, a na salach operacyjnych umierają pacjenci. Śmierć dotyka też młode kobiety w połogu. Z tym chce walczyć doktor Anna. W powieści odnajdziemy również historie Louisa Pasteura czy Charlesa Darwina.
W ostatnim czasie Ałbena Grabowska więcej uwagi poświęca pisaniu scenariuszy filmowych. Jest również autorką libretta musicalu „Pora jeziora”, wystawionego przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską (2020). Pisanie i medycyna to niejedyne zainteresowania pani doktor. Udziela się w akcji „Solidarność kobiet ma SENS”.
Prywatnie jest mamą Juliana, Aliny i Franciszka. I cały czas przyjmuje w przychodni lekarskiej w podwarszawskim Brwinowie.
Ałbena Grabowska – książki:
- Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
- Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
- Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
- Tam, gdzie urodził się Orfeusz
- O małpce, która spadła z drzewa
- Julek i Maja w labiryncie
- Julek i Maja. Powrót do gry
- Julek i Maja. Podróż w nieznane
- Julek i Maja. Misja w czasie
- Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty
- Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany
- Alicja w krainie czasów. Czas odzyskany
- Doktor Anna
Tekst: Jolanta Tokarczyk – dziennikarka filmowa, związana z prasą branżową (m.in. magazynem „Film&Tv Kamera”) i lifestylową. Prowadzi portal Filmowe Centrum Festiwalowe. Pasjami ogląda polskie filmy i uczestniczy w festiwalach. Od lat nieustannie zachwycona sylwetką aktorską Zbigniewa Cybulskiego.
Spodobał ci się tekst o Ałbenie Grabowskiej? Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: Katarzyna Bonda: królowa kryminału
Przeczytaj również: Fantasy – najlepsze polskie autorki
Przeczytaj również: Johnny – recenzja filmu. Onkocelebryta znowu na ekranie.
Przeczytaj również: KULT – spotkajmy się na Rock Pogoria! Recenzja z koncertu 03.09.2022!
Znajdź ciekawe koncerty w naszej