Historyczny fundament fabularny
Jeszcze w ubiegłym wieku Polska miała niepowtarzalną szansę na zdobycie bogactwa. Obywatele snuli dalekosiężne plany kolonizacji odległych, zaoceanicznych lądów, na których mogliby swobodnie rozwijać własne działalności i jednocześnie państwową gospodarkę. Właśnie wtedy Francuzi wyszli z inicjatywą sprzedaży części swoich skolonizowanych ziem i w taki sposób nawiązane zostały negocjacje w kwestii emigracji na Madagaskar.
W 1937 roku zorganizowano wyprawę badawczą mająca na celu wydanie oficjalnego sprawozdania z warunków panujących na wyspie. Około dwa lata później znany polski podróżnik Arkady Fiedler ujawnił prawdę o problemach, z którymi musieliby się zmagać przyszli kolonizatorzy. Okazało się, że większość gleb nie nadaje się do prowadzenia gospodarki rolnej. Imigranci nie byliby w stanie zapewnić sobie wystarczającej ilości zapasów pożywienia. Kolejną kwestię stanowiły egzotyczne zwierzęta. Zagrażały one życiu i zdrowiu zarówno turystów, jak i Malgaszy – rdzennych mieszkańców wyspy.
Wymienione problemy znacznie ostudziły euforię Polaków. Nowi członkowie rządu francuskiego także nie byli skłonni do sfinalizowania oczekiwanej przez wszystkich transakcji. Jednak czynnikiem decydującym o zawieszeniu prowadzonych działań był wybuch II wojny światowej. Polska straciła suwerenność, a obywatele każdego dnia zmagali się z ograniczaniem ich wolności osobistej. W tamtych realiach jedyną kwestią, o którą martwili się Polacy, było przetrwanie.
Obecnie wiele osób należących do młodszych pokoleń nigdy nawet nie słyszało o polskich działaniach i ambicjach związanych z kolonizacją. W związku z tym, w 2021 roku wszyscy zainteresowani tym rozdziałem historii otrzymali możliwość uzupełnienia swojej wiedzy, a także analizy kontekstu rozgrywających się wydarzeń. Właśnie wtedy opublikowana została Czerwona ziemia – powieść political fiction napisana przez Macieja Zajączkowskiego.
Alternatywna wersja historii
Książka rozwinęła wątek, który w latach 30. został zapomniany z powodu wybuchu II wojny światowej. Przedstawia go jednak w innej, hipotetycznej wersji, według której Polakom udaje się osiedlić na afrykańskiej wyspie. Najbardziej zaludnionym terenem jest oczywiście Dolina Ankeziny – żyzny pas ziem, o którym z aprobatą wypowiadał się nawet Arkady Fiedler. Powieść opisuje to miejsce jako prawdziwy raj dla turystów. Prężnie rozwijająca się tam „Nowa Warszawa” jest miastem portowym; ośrodkiem cechującym się nowoczesną infrastrukturą oraz wieloma możliwościami rozrywki i rekreacji. Jej społeczność stanowią członkowie wielu narodów, przybyłych zarówno z Europy, jak i innych kontynentów.
Opisana rzeczywistość została przedstawiona z perspektywy roku 1989. Kolonia na Madagaskarze wydawała się być utopią, do której chętnie przybywali zmęczeni życiem w komunistycznym państwie Polacy. Dociera tam także główny bohater powieści – Jakub Floriański. Mężczyzna jest trzydziestoletnim, najbardziej znanym reporterem w dopiero co powstającej III Rzeczpospolitej. Udokumentowanie rozwoju polskiej kolonii od lat stanowi jego cel. Jednak pośród jego oczekiwań nie ma niczego poza ujrzeniem słynnego, sielankowego życia w zaoceanicznej metropolii. Nie zdaje sobie sprawy z tego, czego może doświadczyć poza granicami spokojnego, cywilizowanego miasta.
Wyspa okazuje się być opanowana przez konflikt pomiędzy Europejczykami, a miejscową ludnością. Jest ona dowodem na to, że żadne miejsce na świecie nigdy nie jest wolne od korupcji i propagandy. Wszystko, co dzieje się za kulisami politycznej areny, ujawnia nienawiść i pogardę, które najczęściej decydują o podejmowanych przez rządzących decyzjach.
Czerwona ziemia – o czym jest powieść?
Czerwona ziemia ukazuje ryzyko, które niesie ze sobą praca reportera. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się, ile jest w stanie poświęcić dziennikarz, aby prawda ujrzała światło dzienne. Główny bohater czuje że zadanie, którego się podjął, jest czymś więcej niż podróżniczym reportażem. Jest ono misją, którą należy wypełnić za wszelką cenę.
Mężczyzna twardo stąpa po ziemi i zdaje sobie sprawę z wszechobecnej niesprawiedliwości i okrucieństwa. Pragnie on położyć temu kres dlatego, że wierzy w to, co robi, oraz jak wiele może zdziałać swoją determinacją.
Kulisy powstania książki
Autor powieści studiował prawo oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Podobnie jak u Jakuba Floriańskiego, jego pasją jest podróżowanie. Pisarz podjął współpracę z wydawnictwem MOC MEDIA, które opublikowało jego książkę. Zespół redakcyjny doskonale wie, że słowa mają prawdziwą moc wpływania na ludzi; na rzeczywistość. Dlatego wydawnictwo dba o to, aby redagowane przez nie powieści dawały czytelnikom wartościowy przekaz.
Czerwona ziemia czy warto czytać?
Czerwona ziemia zebrała wiele pozytywnych opinii. Czytelnicy są zachwyceni możliwością wyobrażenia sobie alternatywnej, utopijnej rzeczywistości, w której Polacy wiodą spokojne życie na egzotycznej wyspie. Oczywiście, stanowi to dopiero tło do ekscytującej linii fabularnej. Przedstawiona historia trzyma w napięciu, czasami szokuje, ukazuje jednak prawdziwe, mroczne oblicze władzy. Ludzie, kierujący się wyłącznie egoizmem, mogą stać się brutalnymi, bezwzględnymi zwierzchnikami państwa.
Czerwona ziemia – książka– informacje:
- Tytuł: Czerwona ziemia
- Autor: Maciej Zajączkowski
- Liczba stron: 194
- Oprawa: miękka
- Wydawnictwo: Moc Media
- Data premiery: 2021
- Cena okładkowa: 39,90 zł
Recenzja: Natalia Chojnowska – pisarka. Publikuje poezję i prozę pod pseudonimem Szklany Anioł. Miłośniczka kawy, mody skandynawskiej i pluszowych zwierząt. Gdyby nie istniał sen – pisałaby w nieskończoność.
Foto: Proanima.pl
Przeczytaj: Anna Markowa “Śmierć” – recenzja książki
Przeczytaj: AfryKamera – co warto obejrzeć?
Przeczytaj: Brutalizm – potęga betonowej bryły
Przeczytaj: Olga Tokarczuk – Dlaczego czytamy noblistów