Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/11/1700470169199.jpg
    [1] => 640
    [2] => 562
    [3] => 
)
        

W piątek, 10 listopada 2023 roku miała miejsce konferencja, która była zwieńczeniem projektu Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego Mediów Polskich na Wschodzie. Celem spotkania było podsumowanie projektu oraz integracja uczestników, czyli Polonii i Polaków mieszkających na szeroko pojętym Wschodzie. Wydarzenie odbyło się na sali konferencyjnej Hotelu Gołębiewski w Białymstoku. Na spotkanie przybyli goście m.in. z Czech, Gruzji, Estonii i Węgier.

Konferencję otworzyła Magdalena Pietraszko, wyrażając radość z przybycia uczestników projektu. Po krótkim powitaniu, głos zabrał Prezes Zarządu Fundacji Pro Anima – Mariusz Perkowski, który opowiedział o misji i działaniach Fundacji. Pro Anima od lat wspiera dziennikarzy obywatelskich udostępniając im przestrzeń do swobodnego wyrażania myśli na ogólnopolskim Portalu Promocji Kultury Proanima.pl.

Podczas wystąpień poszczególnych osób można było zapoznać się z wyświetlaną w tle prezentacją. O Portalu Promocji Kultury Proanima.pl, szczegółowo opowiedział redaktor naczelny Szymon Martysz. Przekazał najważniejsze informacje dotyczące portalu. Warto wspomnieć, że Proanima.pl jest pewnym ewenementem na skalę ogólnopolską, ponieważ jest prostą w obsłudze wyszukiwarką bezpłatnych wydarzeń. Można znaleźć tam również recenzje najnowszych książek, komiksów, filmów lub płyt. Agnieszka Małachwiejczyk, która była mentorem podczas trwania projektu, podsumowała działania ADO na Wschodzie – efektem tej kilkumiesięcznej pracy są artykuły (ponad 80 tekstów) stworzone przez uczestników, które zostaną opublikowane na portalu Proanima.pl. Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego Mediów Polskich na Wschodzie realizowała zajęcia z obszarów takich jak:

  • Konsultacje i doradztwo z języka polskiego
  • Warsztaty foto i video w pracy reporterskiej
  • Warsztaty kulturoznawcze
  • Warsztaty z social media
  • Warsztaty dziennikarskie
  • Historia i Dziedzictwo Narodowe

Za każde warsztaty odpowiadał poszczególny trener. I tak głos zabrał Piotr Siwicki, który odpowiadał za lekcje Historii i Dziedzictwa Narodowego.  Jak sam przyznał, nieco obawiał się takiej formy prowadzenia zajęć, ale jak się okazało zupełnie niesłusznie. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników. Dominik Sołowiej poprowadził krótki wykład „O dziennikarstwie i sztucznej inteligencji” podczas którego zwrócił uwagę, że nowoczesne technologie są zarówno dobrodziejstwem jak i zagrożeniem dla użytkowników. Dominik Sołowiej podczas akademii prowadził warsztaty dziennikarskie.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe dyplomy, certyfikaty uczestnictwa oraz prezenty ufundowane przez Fundacje Pro Anima i Hotel Gołębiewski. Zostało zrobione także pamiątkowe zdjęcie. Wielu uczestników zabrało głos i podzieliło się swoimi wrażeniami odnośnie Akademii oraz ich życia poza granicami polski. Wyrazili zadowolenie i nadzieje, że takich inicjatyw będzie zdecydowanie więcej. Jedną z uczestniczek projektu była Anna Arkabus-Mazi, mieszkająca ok kilkunastu lat w Budapeszcie (Węgry), która wyraziła zadziwienie, że to pierwsza taka edycja:

-„ Nie sądziłam, że pierwszy raz organizujecie taki kurs, bo wszystko wyszło bardzo dobrze” – mówiła zachwycona mieszkanka stolicy Węgier.

Lucyna i Marek Bystroń w pełni zgadzają się ze swoją przedmówczynią:

-„ Dziękujemy za organizację i pomysł. Jesteśmy ponad 700 lat poza granicami kraju, a utrzymujemy język polski. Mamy 24 polskie szkoły na Zaolziu. Wierzymy, że [dzięki Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego] będziemy lepiej pisać po polsku.

Na zakończenie konferencji został zaprezentowany film promocyjny o historii Polski oraz film o tym co warto zobaczyć w Białymstoku. Wszyscy obecni zostali zaproszeni na kolację i wspólną integrację.

Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego Mediów Polskich na Wschodzie została zrealizowana przez Fundacja Pro Anima w ramach konkursu: Polonia i Polacy za Granicą 2023 ogłoszonym przez: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Opinia: Agata Rosińska
Foto: Fundacja Pro Anima / Marta Wałuszko

 Przeczytaj również: Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego – Spotkanie w Białymstoku cz.2
 Przeczytaj również: Białystok- co warto zobaczyć? Śladami Jana Klemensa Branickiego
 Przeczytaj również: Mural Romana Dmowskiego -oficjalne otwarcie
 Przeczytaj również: Egzorcysta papieża- recenzja filmu. Strach się bać?
 Przeczytaj również: Dom Slaughterów cz1. Sprawdź, czy tajemny zakon pokona zło

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content