„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej” – śpiewał niegdyś Jerzy Stuhr. Można też mieć po prostu talent po znanym rodzicu, jak choćby w przypadku syna aktora, Macieja Stuhra. A jak rodzinne koneksje wyglądają w branży muzycznej?
Perfect – Grzegorz Markowski i Patrycja Markowska
Zespół Perfect to jeden z tytanów polskiej sceny rockowej. Błyskotliwe teksty, które często były trafnym komentarzem społecznym (m.in. „Ale wkoło jest wesoło”, „Chcemy być sobą”), w połączeniu z charyzmą wokalisty grupy, Grzegorza Markowskiego, dawały niesamowity efekt sceniczny. Tę energię odziedziczyła córka muzyka, Patrycja Markowska, która pod własnym nazwiskiem działa od ponad 20 lat. Z tatą na scenie występowała wielokrotnie – ich ostatnim projektem jest gościnny udział Grzegorza Markowskiego na płycie „Wilczy pęd”. Markowskich można usłyszeć m.in. w utworze „Kieszenie”.
Budka Suflera – Krzysztof Cugowski oraz Bracia – Piotr i Wojciech Cugowscy
Krzysztof Cugowski od ponad 50 lat swoim chrypliwym głosem czaruje polską publiczność. Najbardziej znany jest z działalności wraz z zespołem Budka Suflera. Angażował się w wiele zróżnicowanych projektów muzycznych m.in. z Grażyną Łobaszewską czy z… VNM i Rozbójnikiem Alibabą. Równie wszechstronni są jego synowie – Piotr i Wojciech Cugowscy, którzy od 1997 roku działają pod szyldem Bracia. Piotr Cugowski na scenie to skóra zdjęta z ojca, zaś Wojciech Cugowski zachwyca kunsztem swojego wokalu oraz gry na gitarze. Rodzina Cugowskich podjęła się także wspólnych projektów – w 2014 roku założyli zespół Cugowscy. Ich wspólnym dziełem jest płyta „Zaklęty krąg”.
Voo Voo – Wojciech Waglewski oraz Fisz i Emade – Bartosz i Piotr Waglewscy
Trudno o bardziej barwną i oryginalną postać na polskiej scenie muzycznej niż Wojciech Waglewski. Muzycznie blisko mu do rocka, folku oraz jazzu, sam natomiast doskonale spełnia się m.in. jako gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny oraz aranżer. Jego najbardziej znanym projektem jest zespół Voo Voo, z którym Waglewski związany jest od 1985 roku. Jego synowie, Bartosz „Fisz” oraz Piotr „Emade” Waglewscy poszli muzycznie w trochę odmiennym kierunku – w kierunku hip-hopu, choć nie odcinając się od jazzowych i alternatywnych korzeni. Osoby w wieku około 30-40 lat doskonale pamiętają „Czerwoną sukienkę” Fisza. Artysta ten wraz z Emadem założyli zespół Tworzywo Sztuczne znane także jako Fisz Emade Tworzywo, w którym Fisz działa na wokalu, zaś Emade na perkusji. Fisz i Wojciech Waglewski prowadzili razem audycję ‘Magiel Wagli” w Programie Trzecim Polskiego Radia, a później audycję „Wagle” w Radiu Nowy Świat. Jako trio Waglewski Fisz Emade wydali trzy albumy: „Męska muzyka” (2008), „Matka, Syn, Bóg” (2013) oraz „Duchy ludzi i zwierząt” (2020).
Elektryczne Gitary – Kuba Sienkiewicz i Kwiat Jabłoni – Kasia i Jacek Sienkiewiczowie
Kuba Sienkiewicz to najlepszy muzyk wśród neurologów i najlepszy neurolog wśród muzyków. Od 1990 roku działa w zespole Elektryczne Gitary, który już na stałe wpisał się w kanon muzyki lat 90.. Na uwagę zasługują też jego kompozycje ścieżki dźwiękowej do filmów takich jak Kiler, Kiler-ów 2-óch czy Kariera Nikosia Dyzmy. Rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie muzycznie reprezentują zupełnie inny styl muzyczny niż ich tata – zamiast zabawnych i chwytliwych utworów pop-rockowych, Kwiat Jabłoni tworzy melodie z pogranicza folku i indie popu. Mimo, że na scenie funkcjonują dopiero od 5 lat, Kwiat Jabłoni nagrał już trzy albumy studyjne, jest także doceniany zarówno przez krytyków, jak i przez słuchaczy – utwór „Dziś późno pójdę spać” odtworzono już ponad 43 mln razy (stan na marzec 2023). W roku 2022 wraz z Bedoesem i Krzysztofem Zalewskim pod szyldem Męskie Granie Orkiestra nagrali singiel „Jest tylko teraz”. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych familii, Kuba, Kasia i Jacek Sienkiewiczowie jeszcze nie mieli okazji nic razem nagrać, ale kto wie, może w przyszłości się to zmieni?
Anna Jantar i Natalia Kukulska
Anna Jantar była jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej estrady. Jej taneczne i energetyzujące utwory śpiewała cała Polska. Niestety, wskutek katastrofy lotniczej, zginęła tragicznie w 1980 roku, pozostawiając męża, kompozytora Jarosława Kukulskiego oraz córkę, wówczas 4-letnią, Natalię Kukulską. Dziewczynka od dzieciństwa przejawiała muzyczne talenty. Debiutowała w roku 1986 płytą “Natalia”, na której znalazły się dziecięce przeboje takie jak “Puszek-okruszek”. Natalia Kukulska wydała jeszcze dwie płyty z muzyką dla dzieci, po czym w roku 1996 zaprezentowała się szerszej publiczności z dorosłym repertuarem. Jej płyta “Światło” z “Piosenką światłoczułą” zdobyła uznanie słuchaczy, a także uzyskała status złotej. Od tego czasu kariera wokalistki nabrała rozpędu – dziś może pochwalić się 15 albumami, 1 minialbumem oraz 53 singlami. Jest laureatką wielu nagród oraz zdobyła liczne wyróżnienia, znajdując swoje miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Natalia Kukulska często wspomina swoją mamę i odnosi się do jej twórczości. W roku 1999 wydała swoją aranżację największego przeboju Anny Jantar “Tyle słońca w całym mieście”, w którym można usłyszeć fragmenty nagrań głosu zmarłej piosenkarki.
Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz oraz Jimek – Radzimir Dębski
Krzesimira Dębskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to artysta niezwykle utalentowany, który odniósł sukces zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jego wieloletnią partnerką była Anna Jurksztowicz, piosenkarka oraz producentka muzyczna, również specjalizująca się w muzyce filmowej. Jednym z owoców ich związku jest Radzimir Dębski, również kompozytor oraz dyrygent. W roku 2012 został laureatem konkursu na remiks do utworu Beyonce “End of Time”, który ukazał się na minialbumie piosenkarki “4: The Remix”. W roku 2015 wydał album o tytule “2015” (!), na której działa we współpracy z Miuoshem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jest to zapis koncertu muzyków w Katowicach, gdzie Jimek zagrał m.in. medley przebojów hip-hopowych “Historia hip-hopu”. Żadna z familii nie miała takiego wkładu w rozwój muzyki filmowej, co rodzina Dębskich i ciekawie byłoby kiedyś zobaczyć ich wspólny koncert.
Spodobało Ci się nasze zestawienie polskich rodzin muzycznych? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: Irena Santor – bursztyn polskiej estrady
Przeczytaj również: Porcupine Tree – relacja z koncertu
Przeczytaj również: “Wuthering Heights” Kate Bush – recenzja płyty
Przeczytaj również: “Wiedźmin” audiobook – recenzja słuchowiska
Przeczytaj również: “Marina” Carlos Ruiz Zafón – recenzja książki
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej