Zenon Laskowik to jedna z najbardziej znanych i cenionych postaci polskiej sceny kabaretowej. Jego dowcip, inteligencja i błyskotliwość sprawiły, że przez dziesiątki lat bawił i wzruszał miliony widzów. Jego kariera była pełna zwrotów akcji, sukcesów i kryzysów, ale nigdy nie stracił on swojej pasji i charyzmy.
Zenon Laskowik urodził się 26 marca 1945 roku w Rekściu na Białorusi, gdzie jego rodzice zostali zesłani przez władze sowieckie. Po II wojnie światowej wrócili do Polski i osiedlili się w Międzyrzeczu. Tam Zenon uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum, gdzie wykazywał się talentem artystycznym i sportowym. W 1964 roku rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie założył swój pierwszy kabaret „Klops”. Tam też poznał Krzysztofa Jaślara, z którym w 1970 roku stworzył kabaret „Tey”.
Zenon Laskowik i Kabaret Tey
Kabaret „Tey” szybko zdobył popularność i uznanie dzięki swoim oryginalnym i zabawnym programom, które krytycznie komentowały rzeczywistość PRL-u. Zenon Laskowik występował w nim najpierw z Januszem Rewińskim, a potem z Bohdanem Smoleniem, tworząc niezapomniane duety i skecze. Do najbardziej znanych należą „S tyłu sklepu”, „Zakład pogrzebowy”, „Zakład fotograficzny” czy „Wielka gra”. Kabaret „Tey” brał udział w wielu festiwalach i przeglądach kabaretowych, takich jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, a także występował za granicą.
W latach 80-tych Zenon Laskowik zagrał też w filmach, takich jak „Słodkie oczy” czy „Filip z konopi”. Jednak po wprowadzeniu stanu wojennego jego kariera zaczęła podupadać. W 1988 roku rozwiązał kabaret „Tey” i wycofał się z życia publicznego. Popadł w alkoholizm i depresję, a jego rodzina się rozpadła. Przez kilka lat pracował jako listonosz w Poznaniu, próbując odzyskać równowagę.
Zenon Laskowik i Bohdan Smoleń w Kabarecie Tey
W 2003 roku Zenon Laskowik zdecydował się na powrót na scenę kabaretową. Założył Platformę Artystyczną O.B.O.R.A., gdzie prezentował nowe programy, takie jak „Niespodziewane powroty, czyli twórzmy klimacik” czy „O’Pyra za 3 grosze plus VAT”. Współpracował także z innymi artystami, takimi jak Waldemar Malicki czy Jacek Fedorowicz. Użyczył swojego głosu jednej z postaci filmu animowanego „Mój brat niedźwiedź”. W 2015 roku reaktywował kabaret „Tey”, który do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności.
Zenon Laskowik i Waldemar Malicki
Od listopada 2013 Laskowik występuje na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu, raz w miesiącu prezentuje swój program „W blasku jubileuszu”. 28 września 2015 r. w poznańskim Teatrze Muzycznym odbyła się premiera programu „Będą zmiany…”. Występuje również na scenach w Polsce i za granicą.
Fot. Oficjalny Fanpage FB artysty
Przeczytaj również: Luna – polska piosenkarka, która podbija serca słuchaczy
Przeczytaj również: Michał Szczygieł – koncerty pełne Adrenaliny
Przeczytaj również: Edyta Górniak – życie i twórczość piosenkarki
Przeczytaj również: Andrzej Dąbrowski – piosenkarz, jazzman i kierowca
Przeczytaj również: Urszula – życie i twórczość. Polska piosenkarka rockowa