Zenon Martyniuk (ur. 23 czerwca 1969 roku) – polski piosenkarz i gitarzysta. Rodzimą scenę muzyki rozrywkowej zaczął podbijać już na początku lat 90. i do dzisiaj pozostaje niekwestionowanym królem brzmień z gatunku disco-polo. Wraz z zespołem Akcent, którego jest liderem, potrafi rozruszać każdą publiczność na koncercie. Popularność Zenka Martyniuka z biegiem lat nie maleje, wręcz przeciwnie – fanów stale przybywa. Muzyk gra ponad 300 koncertów rocznie, a w sezonie letnim jego utwory słychać w każdej dyskotece — jak Polska długa i szeroka.
Początki kariery — od skromnego chłopaka z Gredel do występu w Sali Kongresowej
Gredele to mała wieś w województwie podlaskim, w gminie Orla. Tutaj na świat przychodzi Zenek Martyniuk i tutaj zbiera pierwsze muzyczne doświadczenia. Bowiem muzyka w jego życiu była obecna od zawsze, a to za sprawą mamy i babci Niny. Rodzinny dom często wypełniał się tradycyjnym śpiewem tych dwóch kobiet. Babcia małego Zenka jeździła nawet na przeglądy pieśni. Wujkowie często grali na zabawach wiejskich — Zenek chodził wraz z nimi, by posłuchać i podpatrywać, zwłaszcza starszych kolegów. Często występował podczas akademii szkolnych. Jest muzycznym samoukiem, nigdy nie uczęszczał do żadnej profesjonalnej szkoły muzycznej. Do swojego pierwszego zespołu o nazwie Akord dołączył w wieku 15 lat. Wraz z nim śpiewał na lokalnych imprezach i zabawach weselnych. Występował także w zespołach Centrum, Zenki, Orfeusz i Venus.
W 1989 roku wraz z Mariuszem Anikiejem założył zespół Akcent. Nazwa wywodzi się od sylab nazw pierwszych zespołów Zenona Martyniuka, Mariusza Anikieja i Zenobiusza Guli — Akordu oraz Centrum. Próby zespołu odbywały się w budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim, a w zamian za użyczenie miejsca występowali na wojskowych uroczystościach. W 1991 roku wydali debiutancką kasetę, zatytułowaną po prostu Akcent. Znalazły się na niej pierwsze przeboje zespołu: Chłopak z gitarą, Dajcie mi gitarę czy Tabu tibu. Swoje pierwsze koncerty zagrali dla Polonii w Belgii. W latach 1991-1993 zmienił się skład — odchodzi Anikiej, a dołącza Henryk Meller. Zmianie ulega także nazwa zespołu -od tej chwili nazywają się Ex-Akcent. Wydali razem trzy albumy: Szczęśliwy czas (1991), Piękna niedziela (1992) i Kolędy (1992).
W 1992 roku Zenek Martyniuk wystąpił w Sali Kongresowej na I Gali Piosenki Popularnej i Chodnikowej. W tym czasie Anikiej wraca do Polski i razem reaktywują zespół pod dawną nazwą. Powstają przeboje takie jak: Życie to są chwile, Gwiazda czy Królowa nocy. W 1994 roku Martyniuk wydaje solowy album Wspomnienie. Kolejną płytą, wydaną w 1995 roku był Czar miłości. Następny rok to czas eksperymentów, a ich efektem jest krążek Akcent Dance, który zawiera zupełnie odmienny typ muzyki. Dalsze lata przynoszą 4 nowe albumy.
Zenek Martyniuk — twórczość w nowym tysiącleciu
W 2001 roku ukazał się album Moja gwiazda, który jest ostatnim premierowym materiałem zespołu. Rok później powstała płyta Platynowe przeboje. W późniejszych latach muzyk skupił się na produkcji nowych utworów, które są często grane w klubach. W 2014 roku powstaje singiel Przez twe oczy zielone, który staje się piosenką rozpoznawczą Zenka Martyniuka oraz otrzymuje nagrodę publiczności w Ostródzie. Piosenkę o zielonych oczach przez późniejsze lata było słychać niemal w każdym zakątku kraju.
Popularność zespołu zdaje się nie słabnąć, ponieważ ciągle pojawiają się nowe piosenki, które stają się hitami. W 2018 roku rozpoczynają się zdjęcia do filmu fabularnego Zenek, zaś rok później piosenkarz jest gościem Szansy na sukces — ten odcinek ogląda ponad 2,5 miliona widzów. Dużą popularnością z udziałem muzyka cieszy się także Sylwester Marzeń w Zakopanem. Przez ostatnie lata Zenek Martyniuk stale koncertuje w Polsce i za granicą. W 2019 roku Zenon Martyniuk obchodził 30-lecie pracy artystycznej. Lider zespołu Akcent mieszka aktualnie w Grabówce pod Białymstokiem.
Dyskografia z zespołem Akcent:
- Akcent 1 (1990)
- Akcent 2. Żegnaj mała (1991)
- Dajcie mi gitarę (1993)
- Słuchajcie chłopcy (1993)
- Życie to są chwile (1994)
- Czar miłości (1995)
- Dance (1996)
- Kolędy (1996)
- Oczarowałaś mnie (1997)
- Akcent Gold (1997)
- Wyznanie (1998)
- Wspomnienie (1999)
- Moja gwiazda (2001)
- Przekorny los (2016)
- Zaczarowana wyspa (2018)
Zenek Martyniuk — minialbumy oraz albumy solowe:
- Wspomnienie (1994)
- Do Ciebie (2006)
- Ja gnam przed siebie (2019)
Single:
- Ostatni klaps (2015)
- Za zdrowie pań (2015)
- Leć kolędo w świat (2017)
- Jola (2019)
- Nasza jest ta noc (2019)
- Czas świątecznych cudów (2021)
Przeczytaj również: Twórcze życie we dwoje – przeczytaj naszą opinię o książce Julii Pańków
Przeczytaj również: Andrzej Grabowski – artysta wielu talentów
Przeczytaj również: Michał Wiśniewski – barwny ptak polskiej sceny muzycznej
Przeczytaj również: Piotr Rubik – maestro form wokalno – instrumentalnych
Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat na scenie
Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony zespołu Akcent.