Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/02/Nocny-Kochanek-Zdrajcy-Metalu-ta.png
    [1] => 500
    [2] => 281
    [3] => 
)
        

Jak to się stało, że zespół, który powstał jako humorystyczne rozwinięcie dotychczasowej działalności, stał się projektem numer jeden i zdobył (bezwzględnie zasłużoną) popularność w całej Polsce? Oto historia Nocnego Kochanka.

Nocny Kochanek – geneza

Osobliwa twórczość Bartosza Walaszka przyczyniła się już do powstania niejednego projektu. Chociaż w tym wypadku Walaszek nie bierze udziału, to pośrednio również Nocny Kochanek jemu zawdzięcza swoją genezę. Pierwotną grupą muzyków zespołu jest Night Mistress, której utwory pojawiały się w serialu animowanym „Kapitan Bomba”, a w pełnometrażowym filmie „Zemsta Faraona” znalazła się dedykowana piosenka zespołu. To właśnie w „Kapitanie Bombie” pojawiło się tłumaczenie anglojęzycznej nazwy na swojsko brzmiącego Nocnego Kochanka. Tam również narodził się sukces nowej marki.

Obecnie wyraźnie widać, że poboczny projekt stał się głównym, a Night Mistress ostatnią płytę wydał w 2014 roku. Lekki, prześmiewczy charakter Nocnego Kochanka trafia natomiast zdecydowanie do fanów zespołu. Zauważają to również sami członkowie zespołu na swojej stronie internetowej, co więcej, podkreślają, że oni także lepiej się czują w tej formule.

Twórczość Nocnego Kochanka

Nocny Kochanek to projekt, który zdecydowanie podchodzi z ogromnym dystansem do gatunku muzycznego, który wykonuje. Mniej obeznani z twórczością mogliby wręcz pomyśleć, że jest to parodia muzyki metalowej. I rzeczywiście wiele z tym prawdy. Zwłaszcza utwór „Zdrajca metalu”, pochodzący z ich drugiej płyty stanowi o dystansie grupy wobec subkultury metalowej. Jeśli więc ktoś zbyt poważnie traktuje temat muzyki, której słucha, to od Nocnego Kochanka powinien trzymać się na dystans co najmniej taki, jaki grupa trzyma w stosunku do muzyki, którą wykonuje.

Jakie są rzeczywiste efekty tej działalności? Jak do tej pory pięć wydany płyt. Trzy z nich zyskały status platynowej, dwie pozostałe złotej, więc zapewne o platynę jeszcze powalczą. Brzmi nieźle, jak na zespół, który powstał dla zabawy, prawda? Zwłaszcza że niejeden „poważny” wykonawca mógłby im pozazdrościć takiego wyniku.

Nocny Kochanek
Nocny Kochanek

Dodatkowo zespół ma na swoim koncie trzy albumy koncertowe, w tym dwa nagranie odpowiednio na Przystanku Woodstock oraz jego następcy, czyli Pol’and’Rock Festival. Na uwagę zasługuje również „Tribjut”, czyli zaadaptowany przez Nocnego Kochanka „Tribute” grupy Tenacious D w polskiej wersji językowej. Dużo luźniejszym coverem jest z kolei „Krótki lont” – wersja „Gott mit uns” Sabatonu z całkowicie alternatywnym (i całkowicie niepoważnym) tekstem.

Twórczość Nocnego Kochanka może się podobać lub nie, jednak z całą pewnością warto się z nią zapoznać, by wyrobić sobie swoją własną opinię. Nawet jeśli nie przypadnie komuś do gustu, to dobry humor na resztę dnia jest gwarantowany.

Nocny Kochanek — dyskografia

Albumy studyjne:

  • Hewi Metal (2015)
  • Zdrajcy metalu (2017)
  • Randka w ciemność (2019)
  • Stosunki międzynarodowe (2021)
  • O jeden most za daleko (2022)

Albumy koncertowe:

  • Przystanek Woodstock Live 2017 (2017)
  • Noc z Kochankiem (2018)
  • Festiwal Pol’and’Rock  2018 (2019)
koncert artystów SAWP

 

 Przeczytaj również: Dr Misio, czyli nieznane oblicze Arkadiusza Jakubika
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat minęło
 Przeczytaj również: Michał Wiśniewski — barwny ptak polskiej muzyki rozrywkowej
 Przeczytaj również: Marek Piekarczyk — legenda polskiego internetu

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content