Książki z gatunku Young adult skupiają się na doświadczeniach młodych osób, przeważnie w wieku 12-18 lat. Termin Young Adults (młodzi dorośli) po raz pierwszy został użyty w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku przez bibliotekarzy, którzy działali na rzecz młodych czytelników. Oczywiście wcześniej powstawały książki dla młodzieży, jednak nie miały one własnego określenia. Choć termin powstał w Stanach Zjednoczonych, warto pamiętać, że również w Polsce ów gatunek ma się bardzo dobrze. Chcemy więc przedstawić propozycje książek Young adult polskich autorek.
Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię – Marta Łabęcka
Josephine jest wzorową dziewczyną z tak zwanego dobrego domu. Chase to chłopak, o którym można powiedzieć wiele, jednak nie to, że jest ideałem. W domu jego matkę bardziej interesują narkotyki i alkohol niż własny syn.
Dziewczyna ma plan, którego skrupulatnie się trzyma. Skupia się na nauce, aby dostać się na studia i wyjechać. Przez to też nie chce zawierać żadnych znajomości, aby nie musieć ich później kończyć. Wyjątkiem jest jej wieloletnia przyjaciółka, która już pogodziła się z wizją zerwania kontaktu po skończeniu szkoły. Chłopak natomiast żyje chwilą, a w szkole pojawia się sporadycznie.
Z pozoru dwójki nastolatków nic nie łączy oprócz życia w małym miasteczku blisko Londynu i szkoły. Oboje jednak na swój sposób próbują radzić sobie z samotnością. Chowają się za maską obojętności, ukrywając przed wszystkimi swoje prawdziwe „ja”. Ich spotkanie jest całkowicie przypadkowe. Z czasem coraz bardziej odkrywają przed sobą swoje prawdziwe oblicze, nawet bardziej, niż by tego chcieli.
Zanim historia została wydana jako książka, najpierw zadebiutowała w serwisie Wattpad, gdzie zdobyła uznanie ponad 300 tysięcy czytelników. Z cyklu Flaw(less) ukazały się jeszcze dwa następne tomy – All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość oraz Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy.
Cały ten czas – Hania Czaban
21 czerwca 2106 roku trwa nieprzerwanie od pięciu tysięcy czterystu sześćdziesięciu dziewięciu dni. Każdego wieczoru podczas gwałtownej Burzy czas cofa się o dobę. Nikt nie pamięta, jak życie wyglądało wcześniej, a w Przedczas wierzy tylko garstka osób.
Mar pragnie odkryć, co stało się z jej rodzicami. Opuszcza więc dom ciotki, wsiada na konia i rusza do Miasta owianego grozą. Podczas wyprawy spotyka Artela, chłopaka zajmującego się fizyką, który w domu skrywa (niedziałający) wehikuł czasu.
Cały ten czas to książka dla nastolatków (choć nie tylko!) napisana przez nastolatkę, która jednocześnie debiutowała na rynku wydawniczym. Spotkanie Mar i Artela jest dla nich niezwykłą szansą nie tylko, aby odkryć prawdę na temat obecnego świata, jak i przeszłości, której nie pamiętają. Czy kiedyś się znali? A może dopiero przyszłość splecie ich losy?
Labirynt w polu kukurydzy – Aleksandra Polak
Gdy Beata Bek miała osiem lat, była świadkiem nieprawdopodobnej katastrofy. Na jej oczach samolot lecący z Pragi do Sztokholmu spada w labirynt w polu kukurydzy – turystyczną atrakcję polskiego wybrzeża.
Od tego tragicznego dnia minęło dziesięć lat, a Beata wciąż niesie ze sobą ciężar wraku, a duchy zmarłych nie chcą opuścić jej myśli. Dziewczyna nie potrafi zapomnieć o śmierci zamkniętej w labiryncie. Pozostawiona sama sobie, musiała zmierzyć się z brakiem zrozumienia, a także obowiązkiem bycia perfekcyjnym dzieckiem.
Szukając swojego miejsca na ziemi, trafia na czternastoletniego Dawida. To śmiertelnie chory mieszkaniec hospicjum, który czerpie z życia jak najwięcej się da.
Labirynt w polu kukurydzy to swoista manifestacja życia. To książka, która wzruszy, ale i da nadzieję na lepsze jutro. W końcu po każdej burzy wychodzi słońce.
Nie wiesz o mnie wszystkiego – Joanna Jagiełło
Magda próbuje uwolnić się z toksycznego związku ze starszym chłopakiem, bratem jej byłej przyjaciółki. Przez związek z Arturem dziewczyna straciła przyjaciółkę, opuściła się w nauce, zaczęła oszukiwać matkę i porzuciła ukochane kółko teatralne.
Chłopak upokarza ją, wykorzystuje i odbiera wszystko, co dla niej ważne. Gdy dziewczyna postanawia zakończyć związek, Artur zaczyna ją śledzić i jej grozić. Magda jest przerażona i nie wie, gdzie szukać pomocy.
Adam to mieszkający w małej miejscowości chłopak, który jest szykanowany i prześladowany. Pewnego dnia chłopak zostaje bardzo dotkliwie pobity. Po tym zdarzeniu przeprowadza się do ciotki do Warszawy. Tam zaczyna naukę w klasie Magdy.
W Nie wiesz o mnie wszystkiego autorka porusza wiele ważnych i aktualnych tematów. Przepełniona jest emocjami i sekretami. To książka, która wciąga bez reszty i trudno ją odłożyć.
Rodzina Monet. Skarb – Weronika Marczak
Hailie Moneto ma niespełna piętnaście lat, kiedy w wypadku samochodowym traci mamę i babcię. Pogrążona w żałobie dziewczyna musi opuścić swój skromny, lecz pełen miłości i ciepła dom. Nie czeka jej jednak tułaczka po domach zastępczych, gdyż okazuje się, że Hailie ma pięciu braci, mieszkających w Pensylwanii. Vincent, najstarszy z nich, zgodził się, aby zostać jej prawnym opiekunem.
W nowym domu ma wszystko, o czym może marzyć nastolatka. Mieszka w gigantycznej rezydencji, jej pokój jest ładny i przestronny, w garażu stoją luksusowe samochody, a ona sama idzie do prywatnej szkoły dla najbogatszych.
Jednak wśród obcych dotychczas braci, Hailie czuje się nieswojo. Szczególnie że Vincent kontroluje każdy jej krok, a ona odkrywa, że bracia mają mnóstwo mrocznych sekretów, których starają się strzec, zwłaszcza przed młodszą siostrą.
Skarb to pierwszy tom z serii o Rodzinie Monet, która (podobnie jak Flaw(less)) najpierw podbiła serca czytelników w serwisie Wattpad. To książka o niezwykłej więzi rodzeństwa, pełna zwrotów akcji i skrywanych tajemnic.
Chcąc sięgnąć po literaturę z gatunku Young adult, warto przeczytać wymienione pozycje napisane przez polskie autorki. Wyróżniają się silną reprezentacją młodych bohaterów, z którymi często czytelnik może się utożsamiać. Poruszają wiele wątków i nie ma w nich czasu na nudę. Czytając je, trudno będzie się od nich oderwać!
Artykuł: Natalia Zoń – specjalistka ds. sztuk widowiskowych. Miłośniczka teatru, a szczególnie musicali. Gdy akurat nie jest w teatrze, czyta i pisze o kulturze. Wielbicielka dobrej muzyki, szczególnie tej odtwarzanej z winyli.
Spodobał Ci się nasz tekst o książkach Young Adult? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!
Przeczytaj również: Polskie autorki literatury dziecięcej
Przeczytaj również: TOP 5 inspirujących książkowych bohaterek!
Przeczytaj również: Marzena Sowa: polskie realia lat 80. z perspektywy dziewczynki
Przeczytaj również: Jan Brzechwa nie tylko dla dzieci – o czym lubił pisać polski poeta?
Przeczytaj również: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska: perspektywa poezji śpiewanej
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej