Spektakle, koncerty, wernisaże, warsztaty czy wykłady. Nie trzeba mieć kalendarza przed oczami, aby poczuć, że pod koniec sierpnia Warszawa jak zawsze na 9 dni zmieni się w największe centrum kultury żydowskiej na świecie. Będzie głośno, radośnie i bezpiecznie, a na uczestników czekają m.in. Gołda Tencer z Teatrem Żydowskim, Włodek Pawlik i Kayah. Już 22 sierpnia rusza organizowany przez Fundację Shalom XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
Kultura żydowska w Polsce nie musi bać się niczego – nawet epidemii koronawirusa. Tegoroczna edycja Festiwalu zachowa swoją dotychczasową formułę, chociaż będzie podporządkowana obowiązującemu reżimowi sanitarnemu. Warszawa Singera 2020 będzie taka jak nasze ostatnie miesiące: rozproszona na wiele mniejszych wydarzeń, ale za to dostępna także dla widzów on-line. Mimo to w dniach 22-30 sierpnia czekają nas dziesiątki wydarzeń łączących różne dziedziny sztuki z jednym mianownikiem: zapomnianą kulturą żydowską.
Warszawa Singera 2020 – program festiwalu
Jak zawsze, wydarzenia podczas festiwalu zostaną rozproszone na wiele instytucji kultury. Tegoroczny program Warszawy Singera obejmuje m.in. takie miejsca jak Teatr Kwadrat, Synagoga im. Nożyków, Teatr Żydowski, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum POLIN, Centrum Praskie Koneser czy Austriackie Centrum Kultury. Formuła festiwalu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W programie przewidziane są m.in. spektakle (także dla dzieci), występy kabaretu żydowskiego aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie, spotkania i wykłady, a także oprowadzanie po wystawie oraz pokazy filmowe. Nie lada gratką jest fakt, że z powodu epidemii wiele wydarzeń będzie transmitowanych w Internecie, a organizatorzy przewidują także dodatkowe aktywności tylko dla widzów oglądających on-line.
Wstęp na większość wydarzeń będzie wolny (jednak z powodu ograniczeń sanitarnych niezbędne jest potwierdzenie obecności), z kolei na niektóre koncerty i spektakle wejdziemy jedynie z biletem. Festiwal odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia, a szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://shalom.org.pl/program-2020/.
Lista wydarzeń czekających na uczestników jest długa, dlatego przedstawiamy najważniejsze aktywności podczas tegorocznego Festiwalu Warszawa Singera.
» Uroczyste otwarcie Festiwalu – koncert kantoralny Yoni Rose w Synagodze im. Nożyków (23.08 g. 19:00)
Podczas wielkiego koncertu kantoralnego goście zgromadzeni w Synagodze im. Nożyków będą mogli przeniknąć atmosferą żydowskiej kultury. Ciekawostką będzie internetowy udział izraelskiego kantora Nachmana Turgemana oraz Amerykanina Yaakova Lemmera. Koncert zostanie poprowadzony przez Dawida Szurmieja. Wstęp biletowany.
» Wystawa prac artystów z ASP Hommage à Isaac Basevis Singer w Centrum Praskim Koneser (22.08 g. 18:30)
Dziesiątki prac przygotowanych przez absolwentów najsłynniejszej polskiej akademii sztuki związane będą z postacią patrona festiwalu – polsko-żydowskim pisarzem i laureatem literackiej Nagrody Nobla, Isaakiem Bashevis Singerem. Wstęp wolny.
» Spektakl Balkon Goldy reż. Marta Miłoszewska w Teatrze Żydowskim (23.08 g. 12:00 i 16:00)
Sztuka o Goldzie Meir, zwanej „żelazną damą Izraela” cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Spektakl skłania do zastanowienia nad własną słabością i siłą oraz sposobami na emancypację. A wszystko to w aurze świata pełnego żydowskich obyczajów. Impreza biletowana.
» Kabaret żydowski artystów Teatru Żydowskiego: Jakoś się kręci w Teatrze Żydowskim (23.08 g. 14:00)
Spora dawka niecodziennego humoru, lekka forma i program, którego nie znajdziemy w żadnym innym kabarecie. Występ w konwencji kabaretu żydowskiego z oprawą muzyczną to punkt obowiązkowy tegorocznego Festiwalu Warszawa Singera. Wstęp po potwierdzeniu obecności.
» Otwarcie Singer Jazz Festival – koncert Włodek Pawlik Trio w Synagodze im. Nożyków (24.08 g. 19:00)
W koncercie inaugurującym Singer Jazz Festival wezmą udział: nagrodzony Grammy Włodek Pawlik (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas) oraz Cezary Konrad (perkusja). Impreza będzie transmitowana online, ale najwięksi fani jazzu po prostu muszą wziąć udział w koncercie osobiście. Impreza biletowana.
» Koncert Dercejl mir… opowiedz mi historię MONIKA CHRZĄSTOWSKA & SENTIDO w Teatrze Żydowskim (26.08 g. 20:30)
Podczas recitalu aktorki Teatru Żydowskiego oraz zespołu SENTIDO usłyszymy m.in. teksty Mordehaja Gebirtiga oraz Agnieszki Osieckiej we współczesnych interpretacjach. W programie mnóstwo niespodzianek także dla osób nieobeznanych z tradycją pieśni żydowskiej. Wstęp wolny po potwierdzeniu obecności.
» Szabat Szalom – świąteczny wieczór na Placu Grzybowskim (28.08 g. 18:00)
Wydarzenie zorganizowane przez Gołdę Tencer wraz z artystami Teatru Żydowskiego to nieformalny centralny punkt festiwalu. Wieczór utrzymany w klimacie tradycyjnych żydowskich spotkań doskonale oddaje klimat całego festiwalu. Będzie radośnie i głośno, a jednocześnie w rodzinnej atmosferze. Wstęp po potwierdzeniu obecności.
» Czytelnia pisarzy żydowskich – Mistrzowie Czytają: opowiadania chasydzkie I. L. Pereca w interpretacji Danuty Stenki w Austriackim Forum Kultury (30.08 g. 12:30)
Po jednym z największych twórców kultury jidysz pozostał już tylko ślad w postaci niewielkiej ulicy w Warszawie. Podczas spotkania w Austriackim Centrum kultury słuchacze będą mogli posłuchać najciekawszych opowiadań Icchoka Lejba Pereca w wykonaniu Danuty Stenki. Wstęp po potwierdzeniu obecności, ilość miejsc ograniczona.
» Koncert Finałowy Kayah & Transoriental Orchestra i ich goście w Centrum Praskim Koneser (30.08 g. 19:00)
Specjalny koncert Kayah wraz z Transoriental Orchestra to jeden z najlepszych sposobów na zwieńczenie Festiwalu Kultury Żydowskiej. Podczas kilkudziesięciominutowego występu goście usłyszą muzykę wymykającą się wszelkim standardom, uzupełnioną o elementy wielu kultur. Koncert będzie przypieczętowaniem wzajemnego przenikania się świata kultury polskiej i żydowskiej. Wstęp po potwierdzeniu obecności.
» Przegląd filmów Marcela Łozińskiego w Ninatece (22-30.08)
Z okazji 80. urodzin jednego z najsłynniejszych polskich dokumentalistów, przez cały czas trwania festiwalu portal Ninateka.pl udostępni za darmo 14 produkcji Marcela Łozińskiego. Przegląd obejmuje zarówno najnowsze tytuły, jak nakręcony wraz z synem Pawłem „Ojciec i syn w podróży”, jak i kultowe „89 mm od Europy” z 1993, „Siedmiu Żydów z mojej klasy” z 1992 czy „Happy End” z 1972 r. Pełna lista obejmuje następujące filmy:
- Happy end
- Wizyta
- Egzamin dojrzałości
- Ćwiczenia warsztatowe
- Świadkowie
- Siedmiu Żydów z mojej klasy
- 89 mm od Europy
- Wszystko może się przytrafić
- Żeby nie bolało
- Jak to się robi
- A gdyby tak się stało
- Poste Restante
- Tonia i jej dzieci
- Ojciec i syn w podróży
» Warszawa stolicą kultury żydowskiej – nie możesz tego przegapić!
Lista wydarzeń podczas Festiwalu Warszawa Singera 2020 obejmuje wiele więcej aktywności, także spotkania z artystami, oprowadzania kuratorskie po wystawach oraz debaty czy spacery edukacyjne.
XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera rusza już w sobotę 22 sierpnia i potrwa do niedzieli 30 sierpnia.
- Strona Fundacji Shalom: www.shalom.org.pl
- Strona Facebook: www.facebook.com/fundacja.shalom
Jan Brożek – student kulturoznawstwa, zakochany w detalikach ukrytych w codzienności i subtelnościach języka polskiego. Nie uznaje żadnych definicji, dlatego zamiłowanie do twórczości Doroty Masłowskiej i Łony łączy z zainteresowaniem kiczem i wszystkim tym, co lekkie lub płytkie. Na bieżąco z premierami literackimi, filmowymi i teatralnymi.
Poprzedni tekst autora: Rozgrzeszenie od sztuki – czemu wirtualne wystawy nie mają racji bytu?