STUHR CZYTA KIEŚLOWSKIEGO. O filmie “Duże zwierzę” (“Wielbłąd”)
Zapraszamy serdecznie na pierwszą e-lekcje realizowaną w ramach projektu Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego
27.04. / godz. 19 00
E-lekcja na zoomie
Kontakt: diana_d21@wp.pl
Prowadzenie: @Filmoznawczyni Diana Dąbrowska
1. STUHR CZYTA KIEŚLOWSKIEGO. O filmie “Duże zwierzę” (“Wielbłąd”)
Jerzego Stuhra uważa się w powszechnej opinii za jednego z najważniejszych spadkobierców Kieślowskiego. Już na wstępie “Historii miłosnych” (1997) pojawia się dedykacja dla zmarłego mistrza i przyjaciela. W 2000 roku Stuhr zrealizował zaś film na podstawie scenariusza twórcy “Amatora”.
“Duże zwierzę” to jeden ź najważniejszych filmów “autorskiego kina” J. Stuhra. Jak słynny aktor i reżyser podszedł do tekstu Kieślowskiego? Na jaki rodzaj opowieści się zdecydował? Co wyróżnia jego styl? Czy w warstwie estetycznej również Stuhr inspiruje się kinem Kieślowskiego?
Przed spotkaniem zaleca się obejrzenie filmu Stuhra – “Duże zwierzę” – dostępny w przestrzeni polskiego vod za darmo. Choć spotkanie rozpocznie się od prezentacji prowadzącej i organizatorki wydarzenia, to – jeśli będzie chęć ze strony uczestników i uczestniczek – wykład zamieni się także w konwersatorium.
————
Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego to projekt o charakterze edukacyjnym, w którym postać polskiego reżysera służy za inspirację i matrycę różnorodnych działań audiowizualnych, filmoznawczych.
Projekt ma na celu nie tylko popularyzację bogatej twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, lecz przede wszystkim edukację o filmie z różnych perspektyw (analizy estetycznej, produkcyjnej, socjologicznej, archiwalnej, itd.). Wskazać odbiorcom różne sposoby na to jak dziś można patrzeć na kino, dostarczyć im narzędzi, które będą mogli później wykorzystać do swoich badań, projektów. Dianą Dąbrowska, pomysłodawczyni i realizatorka projektu “Kieślowski 2.0 (…)”, korzystać będzie ze współczesnych form udostępnienia treści w internecie (e-lekcje, podcasty).
—————-
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/501265120900985/