Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/09/She.jpg
    [1] => 640
    [2] => 480
    [3] => 
)
        

Oj działo się, działo! 10 edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar już za nami. Tegoroczny Wschód Kultury odbył się w Białymstoku w dniach 25-28 sierpnia. Podczas festiwalu swoją twórczość zaprezentowali artyści różnych narodowości i kultur, także ci, którzy wnieśli swój wkład w historię i kulturę regionu. Wiele wydarzeń, wielu zainteresowanych i niezapomniana rozrywka! Podczas festiwalu na pewno każdy znalazł coś dla siebie.

Cztery wymiary Wschodu Kultury

W tym roku w ramach 4 wymiarów odbyły się 22 wydarzenia: koncerty, warsztaty, spektakle, filmy, spacery edukacyjne oraz działania familijne dla całej rodziny z zakresu sztuki, filmu, muzyki oraz społeczności.

Inny wymiar sztuki
Zorganizowano dwie wystawy. Pierwsza „Wyśniona historia kina na Podlasiu” cz. II kolektywu Górski oraz Kaufman Bros & Sista to kontynuacja wystawy zdjęć przedstawiających rozwój podlaskiej kinematografii od czasów przedwojennych do współczesności. Druga „Tam była granica” jest podróżą Anny Kłosek wzdłuż byłej polsko-radzieckiej granicy, której zdjęcia ukazują obraz życia codziennego Ukrainy.

Inny wymiar filmu
Podczas Innego Wymiaru Filmu można było obejrzeć dwie produkcje:
Not Far Away From Heaven” to polsko-bułgarski dokument opowiadający historię żyjących obok siebie dwóch różnych światów. Przedstawia losy zakonnicy Julity, której Bóg dał zadanie odbudowania części spalonego klasztoru. Na premierę filmu przyszło wielu ludzi, którym towarzyszył sam reżyser, Kornel Miglus. W trakcie seansu na sali kinowej panowała absolutna cisza. Każdy w skupieniu wsłuchiwał się w historię. Dopiero po zakończeniu projekcji widzowie zasypali reżysera wieloma pytaniami, dotyczącymi fabuły i historii powstawania filmu.

Wschód Kultury relacja
Na Festiwalu Wschód Kultury można było zobaczyć „Not Far Away From Heaven” oraz „She”

SHE” to z kolei zapomniany film z 1936 roku, nominowany do Oscara za „najlepszą reżyserię tańca”, której twórcą był pochodzący z Białegostoku Benjamin Zemach. Bohater filmu podróżuje do zapomnianej krainy w poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności jej mieszkańców. Zaskoczyło mnie jak wielu młodych ludzi pojawiło się na widowni. Tuż przed seansem salę wypełniał gwar, a w jego trakcie dało się słyszeć ciche komentarze takie jak ,,nie ma to jak stare dobre kino”.

Inny wymiar Społeczności
W Innym Wymiarze Społeczności znalazło się natomiast osiem wydarzeń:
Spacery, warsztaty oraz spotkanie autorskie. W trakcie spacerów edukacyjnych ,,Weekend na PiaskachAndrzeja Kłopotowskiego uczestnicy poznali osiedle Piaski zarówno od strony współczesnej, jak i historycznej. Po drodze można było dostrzec piękno jednego z białostockich osiedli: stare powojenne budynki, miejsca historyczne, pawilony handlowe i usługowe, a także przykłady streetartu. Nawet towarzyszący mieszkańcom upał nie przeszkodził w dołączeniu do pieszej wycieczki po ulicach Białegostoku.
W warsztatach opowiadania historii, Grupa Studnia O. zaprezentowała jak ciekawie opowiadać nawet takie historie, które z pozoru ciekawymi nie są. Uczestnicy brali udział w ćwiczeniach polegających m.in. na wspólnym wymyślaniu i udoskonalaniu opowieści. Wszystko to działo się w przyjaznej atmosferze i dźwiękach afrykańskich instrumentów. Z kolei spotkanie z Katarzyną Łozą, autorką książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” było okazją do rozmowy o losach współczesnej Ukrainy.

Wschód Kultury relacja
Warsztaty opowiadania historii były jednym z najciekawszych wydarzeń!

Nie zabrakło też wydarzeń dla najmłodszych. Podczas Bajkowego Lasu dzieci miały okazję poznać historię i piękno Parku Lubomirskich poprzez zabawę, taniec i śpiew. Dzięki bajkowym postaciom zarówno starsi jak i młodsi widzowie, wspólnie spędzili czas odkrywając przeszłość jednego z najpiękniejszych miejsc w Białymstoku.

Inny wymiar muzyki
W ramach Innego Wymiaru Muzyki odbyło się aż 10 koncertów. Organizatorzy wpadli na świetny pomysł, ponieważ niektóre z nich były dostępne online. Można zatem było obejrzeć koncert nie wychodząc z domu.
Pierwszego dnia mogliśmy usłyszeć zespół MILO Ensemble – grupy składającej się z muzyków pochodzących z różnych regionów świata, łączących w zgraną całość odmienne gatunki muzyczne. Tego samego dnia zagrał również eksperymentalny zespół L.U.C.& Rebel Babel. Splata on przeciwstawne wobec siebie brzmienia muzyczne takie jak muzyka współczesna i lokalna muzyka tradycyjna.
Na pewno też nie zawiedli się fani muzyki elektronicznej. Wystąpili jej czołowi przedstawiciele: Jacek Sienkiewicz, Jerzy Przeździecki i Dtekk. Festiwal urozmaiciły także koncerty Masala Soundsystem i ShazaLaKazoo oraz Przemysława Strączka Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh prezentujących muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej i improwizacji.
Pojawiły się również występy zespołu wokalnego Z Lasu śpiewającego dawne wielogłosowe pieśni z terenu Ukrainy i Białorusi. Każda pieśń poprzedzona była krótkim poetycznym wstępem wyjaśniającym znaczenie utworu, a każdy głos opowiadał swoją barwą historię, która rozbrzmiewała w uszach, przyprawiając o delikatny dreszczyk.

Festiwal zapewnił rozrywkę nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. W programie znalazły się bowiem koncerty Mikro Teatru – APSIK! I Grupy Studnia O., które opierały się na tekstach Jana Brzechwy, Adama Mickiewicza i Bolesława Leśmiana. Zwolennicy muzyki poważnej również mogli znaleźć interesujące wydarzenia. W Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP odbył się niezwykły występ Józefa Kotowicza i Urszuli Bardłowskiej. Dźwięk organów w połączeniu z wysokim sopranem roznosił się wśród ścian Bazyliki.
Projektem wieńczącym Festiwal był koncert plenerowy Kobiety Wschodu III, podczas którego swoją twórczość zaprezentowały wokalistki z zespołu Południce oraz Miss God. Wieczorowa pora i światła lamp nadawały koncertowi magicznego nastroju, który na zawsze pozostanie w pamięci.

Wschód Kultury – wrażenia!

Wschód Kultury zrobił na mnie duże wrażenie. Niepowtarzalna atmosfera udzielała się wszystkim uczestnikom, niezależnie od wieku i narodowości. Ilość i jakość wydarzeń była zachwycająca. Niewykonalnym byłoby uczestniczyć we wszystkich. Różnorodność jaką zaoferował Inny Wymiar na pewno umożliwiła znalezienie ciekawych wydarzeń nawet dla osób o niecodziennych zainteresowaniach. W szczególności zachwyciły mnie warsztaty opowiadania historii oraz pokaz filmu ,,SHE”. Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję.

Relacja i zdjęcia: Sylwia Buwaj

Spodobała Ci się nasza relacja z Festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar 2022 ? Zobacz nasze inne artykuły!

Przeczytaj również: Zobacz relację z wystawy Jacek Malczewski Romantyczny!
Przeczytaj również: Relacja z wystawy Opowieści okrutne – zobacz!
Przeczytaj również: Stan rzeczy, czyli sztuka użytkowa!
Przeczytaj również: Justyna Adamczyk – Wystawa: Przeszłość nie przemija, bo wiecznie jest tworzona na nowo


👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content