Na wsiach popularna jest zabawa polegająca na tym, że kilka osób łapie się za ręce, a jedna z nich dotyka pastucha elektrycznego. Prąd przepływa przez cały łańcuch osób, co powoduje, że wszyscy uczestnicy odczuwają lekkie porażenie prądem. Zawsze ta zabawa jest skwitowana śmiechem porażonych. Muzyka zespołu Wanda i Banda jest taka sama – niczym prąd przechodzi przez pokolenia, łącząc ich miłością do utworów zespołu i generując uśmiechy. Jak oni to osiągnęli?
Wanda Kwietniewska
Choć Wanda i Banda to – jak sama nazwa mówi – kolektyw, to by jak najlepiej zrozumieć, skąd wziął się sukces zespołu, musimy zerknąć na jego założycielkę – Wandę Małgorzatę Kwietniewską. Urodziła się 8 lipca 1954 roku w Przywidzu. Przyszła gwiazda już w młodości wykazywała cechy, które są potrzebne do prowadzenia zespołów muzycznych. Była bowiem odważna i posiadała umiejętności przywódcze – w liceum założyła kabaret Pszydafka. Jej projekt wygrał przegląd kabaretowy, zyskując w ten sposób pieniądze, które teoretycznie Kwietniewska mogłaby przeznaczyć na jej własne cele. Jednak dyrektor jej szkoły nakazał jej oddać wygraną na rzecz komitetu rodzicielskiego. Wzburzona licealistka nie zgodziła się na żądania głowy szkoły. Była na tyle nieustępliwa, że ostatecznie musiała zmienić szkołę. To wszystko działo się, gdy była jeszcze nastolatką, co budzi podziw i wyjaśnia, dlaczego Wanda i Banda funkcjonowało tak dobrze. Po maturze rozpoczęła naukę na Wydziale Piosenkarskim w Studium Sztuki Estradowej, gdzie uczyła się muzyki i rodziła się jej miłość do niej.
Zanim powstał zespół Banda i Wanda, Kwietniewska zdobyła dużo doświadczenia, które przyczyniło się do jej późniejszych sukcesów. W roku 1979 w Poznaniu wspólnie ze słuchaczami tamtejszego Studia Sztuki Estradowej utworzyła grupę wokalną Vist. W roku 1981 zespół przekształcił się w grupę Skandal, a następnie w Lombard. Kwietniewska nagrała z nimi dwa albumy: Śmierć dyskotece! oraz ’81-’91 Największe przeboje. Wydarzeniem, które wiele nauczyło Wandę było wyrzucenie jej z zespołu. Odbyło się to w iście nieludzki sposób – leżała akurat w szpitalu, gdy odwiedził ją menedżer Lombardu i powiedział jej: „zwalniam cię”. W brutalny sposób poznała, z czym wiąże się showbiznes i jak bezlitosny potrafi być.
Te wszystkie wydarzenia z młodości Wandy przygotowały ją do jej największego wyzwania, jakim było założenie przez nią jej własnego zespołu. Dwa miesiące po wyrzuceniu z Lombardu, w 1982 roku, zgłodniała dobrej muzyki Kwietniewska założyła swój własny zespół, który nazwała Banda i Wanda.
Wanda i Banda – historia zespołu
W skład nowopowstałego zespołu weszli doświadczeni muzycy: Henryk Baran (gitara basowa), Jacek Krzaklewski (gitara), Marek Raduli (gitara) i Andrzej Tylec (perkusja). Kwietniewska wspomniała w wywiadzie dla Televizornia, że było to niezwykle trudne przedsięwzięcie jak na tamte czasy. Kandydatów musiała szukać jeżdżąc po festiwalach, gdyż wówczas ludzie nie mieli jeszcze komórek. Dwudziestopięcioletnia ambitna artystka stanęła przed dużym wyzwaniem, ale nawet z tym sobie poradziła.
Debiutancki album, zatytułowany Banda i Wanda, został wydany w 1984 roku. Płyta okazała się ogromnym sukcesem, okrywając się statusem złotej płyty. Zawierała takie przeboje jak Hi-Fi czy Nie będę Julią. Fani docenili grę gitarzystów, rytmiczność utworów oraz głos Krzewińskiej. Rok później zespół wydał drugi album zatytułowany Mamy czas. Były na nim takie utwory jak: Kochaj mnie miły, Mamy czas i Para goni parę. Płyta została dobrze przyjęta, choć nie powtórzyła sukcesu poprzedniczki.
Zespół przeżył kilka kryzysów. Dwa razy został rozwiązany – w 1986 oraz 1995 roku. Przez ten czas powstawały albumy zespołu oraz solowe wokalistki. Reaktywowali się w 2000 roku pod zmienioną nazwą Wanda i Banda. Od tamtego czasu nieprzerwalnie grają razem, tworząc nową muzykę i koncertując.
Zespół dzisiaj
Choć zespół najbardziej znany jest ze swojej debiutanckiej płyty, szczególnie utworu Hi-Fi, to przez wiele lat swojego istnienia stworzyli wiele dobrej muzyki i brali udział w różnorodnych projektach. Szczególnie ciekawą współpracą był utwór Wandy i Bandy z zespołem PRO8L3M o nazwie Przebój nocy. Piosenka okazała się ogromnym hitem, osiągając na dzień dzisiejszy ponad 38 milionów wyświetleń na YouTube. Zespół nadal koncertuje, dając fanom to co kochają – muzykę wysokiej jakości.
Wanda i Banda skład (obecny)
- Wanda Kwietniewska – wokal
- Waldemar Szoff – gitara
- Marek Tymkoff – gitara, chórki
- Dominik Samborski – gitara basowa
- Damian Grodziński – perkusja
Opinia o zespole
Kwietniewska próbowała sił tworząc samej muzykę, lecz jej solowe projekty nie odbiły się szerokim echem. Sukces zespołu jest spowodowany zarówno elektryzującym głosem Wandy jak i genialną grą Bandy. Artyści dopełniają się, tworząc muzykę łączącą pokolenia. Są zespołem wysokiej klasy, jednocześnie utrzymując dobry kontakt z fanami.
Ciekawostki
- Kwietniewska jest członkinią klubu motocyklowego Skorpion
- Wanda jest fanką siatkówki
- Zespół nagrał muzykę do serialu siedem życzeń oraz wystąpił w jednym odcinku
- Żaden z muzyków zespołu nie chciał udawać panny młodej w teledysku piosenki Para goni parę. Zgodził się na to przypadkowo spotkany na ulicy kabareciarz, Aleksander Gołębiowski.
- Wanda w przeszłości handlowała samochodami
- Kwietniewska jest Wiceprzewodnicząca Sekcji B Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Artystów i Wykonawców Polskich (SAWP) oraz Przewodnicząca Związku Zawodowego Muzyków RP
Banda i Wanda dyskografia/albumy
- Banda i Wanda (1984) – 11 utworów
- Mamy Czas (1985) – 10 utworów
- Wanda z Bandą i Bez Bandy (1992) – 17 utworów
- Ballady Rockowe (1994) – 12 utworów
- Platynowa Płyta (2003) – 15 utworów
- Złota Kolekcja (2005) – 20 utworów
- Z Miłości do Strun (2008) – 14 utworów
- Piosenki z Serialu Siedem Życzeń (2009) – 10 utworów
Opinia: Paweł Skarzyński
Fot. FB zespołu
Przeczytaj również: Zeus raper czy ma jeszcze szanse zostać bogiem rapu?
Przeczytaj również: Poparzeni kawą trzy – utwory
Przeczytaj również: Gedz “Anatema”. Czy warto było czekać trzy lata?
Przeczytaj również: Tau „Remedium II”. Druga odsłona rapowego świadectwa
Przeczytaj również: Sachiel duet muzyczny, który łączy ludzi
Przeczytaj również: Piotr Nagiel muzyk, który leczy swoim głosem
Przeczytaj również: Robert Gawliński, Wilki i Baśka