Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2025/03/w-pajeczej-sieci-2-recenzja.jpg
    [1] => 400
    [2] => 533
    [3] => 
)
        

Znajdujemy się ponownie w pajęczej sieci – niezwykle niebezpiecznej, ponieważ wokół nas czyhają głodne pająki, czekające na nasz koniec. Podróż po tych wysoko umiejscowionych nad ziemią niciach będzie niezwykle emocjonująca i ciekawa. Czy uda nam się wydostać?

W pajęczej sieci 2 – o czym jest?

Tom drugi książki W pajęczej sieci kontynuuje historię Andrzeja Kamińskiego, pilota F-16. Nasz ulubiony bohater, jako właściciel Hell Hounds, po raz kolejny pokazuje nam militarną stronę Afryki. Towarzyszymy mu w licznych misjach, w których nie tylko Kamiński ryzykuje swoje życie, ale także czytelnik niemal dostaje zawału serca, gdyż przedstawione akcje militarne są emocjonujące i zapierają dech w piersiach.

Podobnie jak w pierwszej części, wydarzenia niezwykle się komplikują, a zwyczajne zlecenia przestają być prostymi misjami i stają się – zgodnie z tytułem – skomplikowaną siecią stosunków, gdzie każda decyzja może wpłynąć na pozycję głównego bohatera.

w pajęczej sieci 2 recenzja
Projekt okładki: Paweł Gierula

Kamiński, podobnie jak we wszystkich poprzednich książkach przedstawiających jego historię, jest postacią niezwykle ciekawą. Czuć, że przeszedł w swoim życiu wiele, a jego doświadczenie sprawia, że wydarzenia stają się jeszcze bardziej interesujące. Czytelnik jest świadomy jego wysokich umiejętności, choć ciężar wszystkich napotykanych przez niego problemów sprawia, że nie jesteśmy pewni, jak potoczą się jego losy.

Opinia o książce

Osobiście druga część W pajęczej sieci podobała mi się bardziej niż pierwsza. Po lekturze odniosłem wrażenie, że Krzysztof Iwan naprawił wiele problemów poprzedniej części.

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to mniejsza liczba szczegółowych opisów technicznych samolotów. Poprzednia część potrafiła zmęczyć czytelnika licznymi technikaliami. Te, oczywiście, nadal się pojawiają, lecz jest ich trochę mniej i nie spowalniają tak bardzo tempa akcji, które ogólnie wydaje się poprawione. Jest więcej dynamiki, więcej akcji, przez co czytanie książki staje się ciekawsze.

W pajęczej sieci 2 ogólnie rzecz biorąc, jest podobne w stylu do pierwszej części, więc wszyscy fani uniwersum nie muszą obawiać się, że ich ulubiona seria poszła w złym kierunku. Zdecydowanie tak się nie stało – poprawiono jedynie elementy, które w poprzednim tomie nie wypadały najlepiej.

Zdecydowanie warto docenić wszystkie sceny akcji. To działało już w pierwszej części, a tutaj jest równie dobrze, jeśli nie lepiej. Każda scena powietrzna jest wprost genialna. Opisy takich sytuacji wywołują wiele emocji i napięcia, przez co czytając je, możemy wręcz poczuć się, jakbyśmy faktycznie tam byli. Nie brakuje w nich także ciekawych taktyk i strategicznych zagrań, dzięki czemu nie są one jedynie „wybuchowe”, ale również intrygujące i nieprzewidywalne.

Na plus wypadają także dialogi. Czuć w nich, że zostały napisane przez polskojęzycznego pisarza. Często są ostre i dobrze oddają militarny klimat. Przy tym wszystkim pozostają naturalne – nie sprawiają wrażenia przesadzonych w jakikolwiek sposób.

Tak więc W pajęczej sieci 2 to solidna pozycja. Nadal nie jest to arcydzieło, ale zdecydowanie dobra książka, lepsza niż poprzednia odsłona serii.

W pajęczej sieci 2 –  czy warto czytać?

Jeśli komuś podobała się pierwsza część W pajęczej sieci, nie powinien zawieść się drugą. Nie traci niczego, co było dobre w poprzednim tomie, więc zdecydowanie warto ją przeczytać.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które dopiero zastanawiają się nad rozpoczęciem przygody z tą serią. Osobiście uważam, że książki są ciekawe – szczególnie ta część wydała mi się emocjonująca – jednak dla osób niezaznajomionych z literaturą militarną lektura może momentami okazać się zbyt bogata w specjalistyczne opisy maszyn. Książka wynagradza to ciekawymi intrygami, dobrze skonstruowanymi postaciami i intrygującym światem przedstawionym, jednak zdaję sobie sprawę, że nie dla wszystkich te aspekty wystarczą, by zrekompensować trudniejsze fragmenty.

Mimo to, czytając opinie na temat tej książki, trudno nie natknąć się na historie osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z literaturą militarną, a jednak przygody Kamińskiego, pilota z okrytej ponurą sławą eskadry F-16 skradły ich serca.

Przygody Andrzeja Kamińskiego potrafią być wymagające, ale jeśli już ktoś wpadnie w pajęczą sieć, istnieje duża szansa, że zatraci się w niej całkowicie.

W pajęczej sieci 2 – informacje o książce

  • Autor: Krzysztof Iwan
  • Wydawnictwo: WarBook
  • Projekt okładki: Paweł Gierula
  • Ilość stron: 320
  • Oprawa: miękka
  • Data wydania: 2024
  • Cena okładkowa: 42,99 zł

Recenzja: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Paweł Skarzyński

 Przeczytaj również:  W pajęczej sieci 1 – recenzja książki. Eskadra okryta ponurą sławą
 Przeczytaj również:  Anne Bonny – rejs po oceanie hedonizmu
 Przeczytaj również:  Jestem ich milczeniem – recenzja komiksu
Przeczytaj również:  Trent – recenzja komiksu – Ujmująca historia pewnego…
 Przeczytaj również:  Most Heksagon  – recenzja komiksu science fiction
 Przeczytaj również:  Tango Integral I podróż po oceanie testosteronu
Przeczytaj również:  Saint Elme 2 – recenzja komiksu. Gdzie są żaby?

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content