Brutalność wojny, mężni i twardzi wojskowi, polityczne intrygi oraz kobiety kuszące swoimi długimi nogami – W pajęczej sieci 1 to książka, w której wszystkie te tematy zostały ukazane w znakomity sposób. Wsiądź do myśliwca F-16 i wraz z Kamińskim wyrusz na powietrzne batalie nad piękną, lecz groźną Afryką.
W pajęczej sieci 1 – o czym jest książka?
Książka W pajęczej sieci jest historią kilku osób wciągniętych w wir wojny Afryce. Głównym bohaterem jest Andrzej Kamiński. To polskiego pochodzenia pilot myśliwca F-16. Jest on wojskowym, cenionym przez amerykańskie służby. Jego znajomi z wojska doceniają jego umiejętności lotnicze, co wydaje się mieć swoje podłoże w osobie samego Kamińskiego. Faktycznie niezwykle kocha wojsko, a przede wszystkim samoloty, którymi po mistrzowski kieruje. Wydaje się, że mają dla niego niezwykle wielką wartość, on sam jest bardzo przywiązany do tych metalowych maszyn latających. Można powiedzieć, że symbolicznie ukazuje temat wojska i wojskowych, gdzie liczy się honor i braterstwo.
Krzysztof Iwan, W pajęczej sieci – okładka książki
Kamiński jest istotną dla całej historii postacią, w zasadzie kluczową. Jest on współwłaścicielem najemniczej firmy Airspace Security. Choć ciężko mówić o spokoju w jego życiu, to nawet te resztki stabilności zakłóca tajemniczy mężczyzna „W”, który nawiązuje z nim kontakt drogą mailową. Kamiński dostaje propozycję kontraktu na przeprowadzenie misji militarnej w Dżubie. Polak ma jednak wiele zastrzeżeń przed podjęciem współpracy. Kontaktujący się z nim mężczyzna jest tajemniczy, wydawać by się mogło, że może być zagrożeniem dla Kamińskiego i całego Airspace Security. Jaką decyzję podejmie główny bohater, czy zaryzykuje. Przeczytajcie, a się dowiecie.
Gdy mówimy o Kamińskim, nie sposób nie wspomnieć o innej osobie, która znalazła się na tym groźnym obszarze objętym wojną. Marge, bo o niej mowa, to atrakcyjna lekarka wojskowa dbająca o zdrowie żołnierzy. Ma ona złożoną, bardzo ciekawą historię, w sumie podobnie jak sam Kamińśki. Oboje bohaterów nawiązuje relację romantyczną, która jest złożona, nieoczywista. Pomiędzy bohaterami pojawia się ciekawa chemia, jednak można odnieść wrażenie, że oboje małą przeciwskazania przed wchodzeniem w głębszą relacje, jednocześnie chcąc tego.
Dostajemy także historię innej osoby, oddalonej od Kamińskiego, jednak fabularnie związanej z nim. Vanessa jest pracowniczką tajemniczej korporacji Pierrenoir. To ta amerykańska firma kontaktuje się z Kamińskim. Sama Vanessa to osoba niezwykle ciekawa – genialnie znająca się korporacyjnych zagrywkach, próbująca wykorzystać wszystkie swoje atuty, by osiągnąć cel. Zarówno ona, jak i samo Pierrenoir charakteryzuje się sporą dawką niemoralności i skoncentrowaniu na zysku. Przeplatanie się tego wręcz hedonistycznego świata z honorowym i mającego swoje ideały Kamińśkiego, tworzy coś ciekawego, wyjątkowego.
Opinia o książce
Książka W pajęczej sieci jest książką militarną. Nigdy wcześniej nie czytałem tego typu literatury i mam wrażenie, że ta lektura pokazała mi wiele mocnych i słabych stron tego gatunku. Zacznę od problemów.
Jednym z największych minusów są liczne momenty, w których autor rozwodzi się nad technicznymi aspektami wojskowymi. Znajduje się tu sporo opisów myśliwców, ich historii, wpływu na wojsko czy nawet szczegółowego działania. Osobiście czułem się przytłoczony tą mnogością informacji. Wielu rzeczy nie rozumiałem i zwyczajnie nie wydawały mi się interesujące. Być może osoba, która lepiej orientuje się w tym temacie, odnalazłaby się w takich fragmentach, choć mam wrażenie, że nawet dla niej mogłyby stanowić pewien problem. Te częste i rozbudowane opisy potrafią zakłócać tempo wydarzeń i wywoływać wrażenie czytania książki reportażowej, a nie fabularnej.
Długie opisy po części przyczyniły się do drugiego problemu, jaki wyczułem w trakcie lektury. Książka niestety ma dość powolne tempo akcji. Składa się na to wiele czynników. Fabularnie niewiele się dzieje. Od początku książki do jej końca pozostajemy w zasadzie w tych samych miejscach. Staje się to monotonne ze względu na język i sposób prowadzenia narracji. Autor nie spieszy się z przedstawianiem wydarzeń, przez co książka momentami nuży. Dialogi, choć dobre, również nie popychają akcji do przodu – są całkiem realistyczne, ale w połączeniu ze specjalistycznym językiem, złożonym światem korporacji i fabułą, która często jest statyczna, sprawiają, że tempo akcji wydaje się zbyt wolne.
Pod tym kątem militarny charakter książki działa na jej niekorzyść – często zbyt mocno koncentruje się na reportażowym przedstawieniu wojska, zamiast na ciekawej akcji.
Mimo to W pajęczej sieci ma wiele zalet, które znacznie podnoszą ogólne wrażenia z lektury i mogą być dobrym wprowadzeniem do literatury militarnej dla osób, które jeszcze nie miały z nią styczności.
Zacznę od kwestii, która momentami rozwiązuje problemy, o których wspomniałem powyżej. Chwilami, gdy czytelnik może odetchnąć od skomplikowanej narracji, są sceny, w których Kamiński wsiada do swojego myśliwca. Wtedy zaczyna się prawdziwa uczta. Sceny bitew powietrznych są naprawdę dobrze opisane. Wszystko jest niezwykle dynamiczne, dzięki czemu czytelnik niemal czuje prędkość F-16 oraz nieustanne zagrożenie, z którym musi mierzyć się pilot. W tych fragmentach szczegółowość autora zaczyna błyszczeć, ponieważ przekłada się na immersyjne doświadczenia podczas lektury. Czytając, niemal czułem na swoim ciele przeciążenia, z którymi musiał zmagać się Kamiński.
Kiedy jednak Kamiński znajduje się na ziemi, czytelnik również otrzymuje wiele dobrego. Książka wydaje się naprawdę immersyjna. Dialogi brzmią autentycznie, dobrze oddając zasady, które rządzą danym środowiskiem. Ta często przesadna szczegółowość sprawia, że jako czytelnik mogłem uwierzyć, iż pilot rzeczywiście prowadziłby rozmowy o specyfikacjach technicznych swoich samolotów. Wspomniany wcześniej problem szczegółowych opisów, jak widać, przekłada się również na wiele zalet.
Ostatnią kwestią, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że literatura militarna jest warta zgłębienia, jest świat, w jakim osadzono fabułę książki W pajęczej sieci. W powieści przedstawiono kilka miejsc, które pozostają w pamięci. Czytelnik poznaje zarówno brutalną Afrykę pogrążoną w wojnie, jak i przesadnie czysty Waszyngton, gdzie dominują zasady korporacyjnych gierek. Każde z tych miejsc jest interesujące, a militarna otoczka dodaje książce ciekawego i angażującego emocjonalnie charakteru.
W pajęczej sieci 1 – czy warto czytać?
Mam nadzieję, że ta recenzja pomogła zainteresowanym osobom zdecydować, czy książka W pajęczej sieci może być dla nich interesująca. Ma ona zarówno wiele zalet, jak i wad, które są ze sobą w pewien sposób powiązane. Praktycznie z każdej strony można wynieść zarówno coś pozytywnego, jak i coś negatywnego. Osobiście uważam tę pozycję za dobrą, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdemu przypadnie do gustu.
W pajęczej sieci 1 – informacje o książce
- Autor: Krzysztof Iwan
- Wydawnictwo: WarBook
- Projekt okładki: Paweł Gierula
- Ilość stron: 432
- Oprawa: miękka
- Data wydania: 2024
- Cena okładkowa: 49,99 zł
Recenzja: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Paweł Skarzyński
Przeczytaj również: W pajęczej sieci T.2 – opinie. Dalsze losy pilota F-16
Przeczytaj również: Trent – recenzja komiksu – Ujmująca historia pewnego…
Przeczytaj również: Most Heksagon – recenzja komiksu science fiction
Przeczytaj również: Tango Integral I podróż po oceanie testosteronu
Przeczytaj również: Saint Elme 2 – recenzja komiksu. Gdzie są żaby?
Przeczytaj również: Jestem ich milczeniem – recenzja komiksu