Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/07/Violetta.jpg
    [1] => 640
    [2] => 614
    [3] => 
)
        

Violetta Villas, właściwie Czesława Maria Gospodarek z domu Cieślak, urodziła się 10 czerwca 1938 roku w Heusy w Belgii, a zmarła 5 grudnia 2011 roku w Lewinie Kłodzkim. Była niezwykłą postacią w polskiej kulturze – śpiewaczką, kompozytorką, autorką tekstów, aktorką i osobowością sceniczną. Jej głos, klasyfikowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali, wraz z absolutnym słuchem, stał się jej znakiem rozpoznawczym. Grała także na fortepianie, puzonie i skrzypcach.

Rodzina Violetty Villas wyemigrowała do Polski po II wojnie światowej, osiedlając się w Lewinie Kłodzkim. W dzieciństwie Violetta uczyła się gry na fortepianie, puzonie i skrzypcach oraz baletu, pod okiem Zygmunta Pepela i innych nauczycieli. Rozpoczęła edukację muzyczną w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, a kontynuowała ją we Wrocławiu i Warszawie, gdzie pobierała lekcje śpiewu klasycznego u prof. Eugenii Falkowskiej.

Violetta Villas – kariera

Jej kariera nabrała rozpędu w latach 60., kiedy to w 1960 roku zadebiutowała w Polskim Radiu. W 1961 roku nagrała swoje pierwsze piosenki, a w 1962 roku zdobyła trzecią nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za piosenkę „Dla ciebie miły”. Villas zdobyła międzynarodową sławę, występując na różnych festiwalach i w renomowanych miejscach, takich jak paryska Olympia. W 1966 roku podpisała kontrakt z Casino de Paris i wyjechała do Las Vegas, gdzie występowała u boku takich gwiazd jak Frank Sinatra, Paul Anka, Barbra Streisand i Eartha Kitt.

Po powrocie do Polski w 1969 roku, Villas kontynuowała karierę, nagrywając liczne przeboje, takie jak „Do Ciebie, mamo”, „Przyjdzie na to czas” i „List do matki”. W 1977 roku wyjechała do USA, gdzie mieszkała przez kilka lat, sporadycznie koncertując. W latach 80. powróciła do Polski, występując w Teatrze Syrena oraz kontynuując działalność estradową.

W latach 90. Villas znowu aktywnie koncertowała, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 1993 roku odbył się transmitowany przez telewizję koncert w Teatrze Roma, a w 1996 roku nagrała utwór z Kazikiem Staszewskim. Na przełomie lat 90. i 2000. założyła schronisko dla zwierząt „Moi bracia mniejsi” w Lewinie Kłodzkim, co było wyrazem jej miłości do zwierząt.

Pod koniec życia Violetta Villas zmagała się z problemami zdrowotnymi i finansowymi. Mimo to, jej dorobek artystyczny pozostaje imponujący. Villas nagrała osiem albumów studyjnych, jeden koncertowy, osiem minialbumów oraz 27 singli. Jej repertuar obejmował kilkaset piosenek w dziesięciu językach. Mimo licznych kontrowersji i trudności w życiu osobistym, pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych postaci w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Redakcja Proanima.pl
Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony artystki ViolettaVillas

Banner-SAWP-2

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Przeczytaj również: Magda Femme – od wokalistki Ich Troje do potrójnej platyny
Przeczytaj również: Zanim zniknęli – czy słuchamy jeszcze tych artystów?
Przeczytaj również: Dua Lipa “Radical Optimism” – recenzja płyty
Przeczytaj również: Julia Wieniawa: artystka o wszechstronnym talencie
Przeczytaj również: Kasia Moś – od utalentowanej debiutantki do ikony polskiej sceny muzycznej
Przeczytaj również: Harmonia brzmień: muzyczna odyseja Braci Cugowskich
Przeczytaj również: Grażyna Łobaszewska: jazzowa dama polskiej sceny muzycznej/span>

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content