Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/12/Para-Prezydencka-1050x1400.jpg
    [1] => 640
    [2] => 853
    [3] => 1
)
        

W dniach od 29 czerwca do 2 lipca 2023 roku uczestniczyłam w VI Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w Warszawie. Organizatorami Zjazdu były Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Patronat honorowy nad Zjazdem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Zjazd rozpoczął się Mszą św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze warszawskiej, celebrowaną przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. W swoich słowach, skierowanych do przedstawicieli Polonii z całego świata, kardynał podkreślił jedność i powszechność Kościoła oraz związek z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, których wiara stała się fundamentem, na którym zbudowany jest Kościół Chrystusowy.
Kardynał Kazimierz Nycz życzył uczestnikom VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy jedności i radości ze spotkania, poważnych debat, sporów i rozmów, które prowadziłyby do jedności. Złożono wiązanki kwiatów na grobach prymasów Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa, a także Ignacego Jana Paderewskiego.

SEJM POLONIJNY

Podczas spotkania inauguracyjnego w Sejmie debatowano na temat znaczenia Polonii w świecie i wyzwań przed nią stojących. Wystąpili liczni przedstawiciele Rządu RP, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Rady Polonii Świata, w tym wiceprzewodniczący Tadeusz Adam Pilat, który powiedział: Ogromna większość polonijnych struktur skupia Polaków wszystkich opcji politycznych i dlatego działają ponad podziałami. Zwrócił się także do władz ustawodawczych o wyraźną nowelizację wszystkich przepisów dotyczących Polonii i Polaków za granicą. Uważamy, że pozostająca poza granicami Ojczyzny jedna trzecia narodu polskiego zasługuje na właściwe przepisy prawne i właściwe miejsce w Konstytucji RP – zaapelował.
Pierwszy dzień Zjazdu zakończył się wspaniałym koncertem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w podwarszawskich Otrębusach. Była to prawdziwa uczta duchowa!

WIZYTA W OGRODACH PAŁACU PREZYDENCKIEGO

Następne dni były również wypełnione spotkaniami. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wręczono odznaki honorowe „Za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą”, a także nagrody im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Domu Polonii w Warszawie. W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyło się spotkanie z Parą Prezydencką. Prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność za wsparcie Polonii oraz podkreślił jej rolę w budowaniu Polski. Wierzę, że wspólnie zbudujemy Polskę waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny – powiedział Prezydent. Para Prezydencka znalazła czas, aby każdy mógł sobie zrobić z nią pamiątkowe zdjęcie, a przy okazji opowiedzieć krótko, jaką Polonię reprezentuje.
Delegaci VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy tradycyjnie złożyli także wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza – w hołdzie tym, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.

 

WIZYTA W DOMU POLONII W PUŁTUSKU

Część spotkań odbyła się w Domu Polonii w Pułtusku. Poruszano tematy związane z samorządnością, statusem struktur polonijnych, przedsiębiorczością, rolą oświaty i kultury polonijnej, a także rolą młodzieży polonijnej w promowaniu polskości. Dużo mówiono o potrzebie upowszechniania nauki języka polskiego, czemu ma służyć nowo powstały Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.
Na zakończenie obrad zostały przyjęte dokumenty Zjazdu. W czasie przerwy była także możliwość popłynięcia gondolą po Narwi, co sprawiło nam ogromną przyjemność.

ZNACZENIE ZJAZDU POLONII

Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy jest istotnym wydarzeniem dla Polonii, umacnia tożsamość i więzi między Polonią a Ojczyzną. To wspaniała okazja, by wymienić się doświadczeniami, nauczyć się czegoś nowego, poznać ciekawych ludzi. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym istotnym forum polonijnym, reprezentować Polonię z Kirgistanu i teraz podzielić się swoimi wrażeniami. Bardzo dziękuję Konsulatowi Generalnemu RP w Ałmaty za sfinansowanie biletu lotniczego do Polski, dzięki czemu Polonia kirgiska ma szansę jeszcze bardziej zbliżyć się do Polski i wspólnie budować silniejszą więź.


Artykuł został napisany w ramach projektu Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego na Wschodzie

Przeczytaj również ten artykuł w języku rosyjskim

 

“Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.”

ADO na Wschodzie

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content