Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/09/vesparae-dominicales-koncert.jpg
    [1] => 640
    [2] => 360
    [3] => 
)
        

“Vesparae Dominicales” – Białystok25 września 2022 roku, odbył się koncert pod tytułem” Vesparae Dominicales”. Wydarzenie było próbą rekonstrukcji nieszporów Marcina Mielczewskiego (kompozytora wczesnego baroku w Polsce), którego lata twórczości przypadają na życie św. Andrzeja Boboli. Celem recitalu było oficjalne zakończenie projektu Starosielskie Prezentacje, Festiwal Kultury Staropolskiej. Moim zdaniem był to najbardziej dostojny występ z całego cyklu, gdyż działał jak wehikuł czasu i przeniósł zgromadzonych do czasów św. Andrzeja Boboli.

Goście przybyli o godzinie 19 do kościoła pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Białymstoku. Po krótkim wprowadzeniu na scenie pojawili się wykonawcy, którzy zostali przywitani gromkimi brawami: Zespół Muzyki Dawnej Diletto w składzie:
Marta Wróblewska, Joanna Święszek-Przeliorz, Bartłomiej Chorąży, Sebastian Szumski, Lidia Sosnowska, Sławomir Bronk, Błażej Wiliński, Przemysław Kummer. Wokalistom towarzyszył także zespół instrumentalny: Paweł Polak, Anna Polak, Beniamin Lewi, Katarzyna Martynkiewicz, Rafał Makarski, Sylwester Trojanowski. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Schola Gregoriana Sancti Casimiri w składzie: Mariusz Perkowski, Paweł Cichoński, Łukasz Olechno, Maciej Falkiewicz, Karol Komenda. Całym przedsięwzięciem kierowała dyrygentka Anna Moniuszko.

Na koncercie ” Vesparae Dominicales” – Białystok zagrali:

Diletto — temu zespołowi przyświeca jasny cel — prezentacja klasycznej, barokowej nuty oraz zachowanie pamięci o twórczości dawnych kompozytorów polskich, którzy nie cieszą się dużą popularnością. Działalność zespołu oddaje hołd barokowi, a wszystko to zgodne z wymogami historycznej stylistyki wykonawczej. W ich muzyce przeważają instrumenty smyczkowe: skrzypce, wiolonczela oraz kontrabas. Ciekawym urozmaiceniem brzmienia smyczków było towarzystwo fagotu oraz pozytywu.

Vesparae Dominicales” Białystok zespół Diletto

Schola Gregoriana Sancti Casimiri — składa się ze śpiewaków, darzących szczególną sympatią chorał gregoriański. Muzycy specjalizują się w rekonstrukcjach nabożeństw z XVII i XVIII wieku. Tym razem występ miał być odtworzeniem XVII- wiecznej mszy, a wszystko po to, aby przybliżyć słuchaczom czasy św. Andrzeja Boboli. Ich brzmienie kojarzyło mi się ze śpiewem średniowiecznych mnichów. Dźwięk głębokich, męskich głosów a capella w połączeniu z pogłosem panującym w kościele robił niesamowite wrażenie.

Wśród zebranych panowały dostojne i podniosłe nastroje. Wszyscy wsłuchiwali się z podziwem w melodie pieśni. Zgromadzeni nie nagradzali wykonawców brawami. Zamiast tego w ciszy napawali się ceremonialnymi tonami rekonstrukcji XVII- wiecznej mszy.
Wzrok publiczności przyciągnął Sylwester Trojanowski, grający na pozytywie (instrument wyglądem przypominający pomniejszone organy. Pochodzący z tej samej rodziny instrumentów, co portatyw, który mogliśmy zobaczyć podczas koncertu Starosielskich Pieśni Żałosnych). Zainteresowaniem cieszyła się również Marta Wróblewska, obdarzona pięknym, operowym sopranem. Należy także docenić dyrygentkę Annę Moniuszko, która z całą pewnością włożyła najwięcej wysiłku w organizację pracy i występ Zespołu Muzyki Dawnej Diletto. Moim zdaniem należy pochwalić skrzypków Pawła Polaka i Annę Polak, ponieważ to właśnie ich brzmienie wybijało się na pierwszy plan i budowało barokowy nastrój.

vesparae dominicales Białystok - Schola Gregoriana Sancti Casimiri

Koncert zakończył się gromkimi brawami, a także minutowymi owacjami na stojąco dla muzyków. Następnie głos zabrała Anna Moniuszko, która krótko opowiedziała o myśli przewodniej koncertu i podziękowała wszystkim za przybycie i poświęcony czas. Dyrygentka zasłużenie zebrała oddzielny aplauz.

Na koncercie ” Vesparae Dominicales”  był ostatnim koncertem z całego cyklu Starosielskich Prezentacji, Festiwal Kultury Staropolskiej. Niestety to, co dobre, szybko się kończy. W imieniu Fundacji Pro Anima chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację imprez, które z pewnością nie mogłyby się odbyć, gdyby nie patronat Miasta Białegostoku. Oddzielne podziękowania należą się muzykom, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją wspaniałą twórczością. Mam nadzieję, że doczekamy się kolejnej edycji Festiwalu w przyszłym roku. Dziękujemy!

Relacja: Aleksandra Dąbkowska
Fot. Aleksandra Dąbkowska

Artykuł powstał w ramach dziennikarstwa obywatelskiego

 Zobacz nasze inne artykuły!

Przeczytaj również: Koncert dla Ukrainy współorganizowany przez Fundację Pro Anima!
Przeczytaj również: Relacja ze spektaklu “5:00 UA”
Przeczytaj również: Białystok pomaga Ukrainie – zobacz videorelację!
Przeczytaj również: Podróż w czasie: Starosielskie Bractwo Śpiewacze – recenzja płyty


👉 Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content