W polskiej przestrzeni internetowej odnaleźć możemy mnóstwo podcastów o literaturze wszelakiej. Począwszy od omówienia dzieł Owidiusza, poprzez wiktoriańskie dzieła literatury angielskiej, do literatury najnowszej, rozwoju osobistego, reportaży, poezji, słowem – niemal wszystko. Dzisiaj podpowiem wam 6 podcastów, które sprawią, że pokochacie książki jeszcze bardziej.
6. PODCAST LITERACKI BIG BOOK CAFE
Wywiadów, w tym przypadku zarówno w formie podcastu jak i na żywo w Warszawie możemy posłuchać w wykonaniu twórców podcastu „Podcast literacki Big Book Cafe”. Big Book Cafe to kawiarnio-księgarnia na warszawskim Mokotowie, w której odbywają się cykliczne spotkania o literaturze, które są nagrywane i pojawiają się na Spotify w formie podcastu w serii „Literatura na żywo”. Inicjatywa jest niezwykle pomysłowa – każdy zainteresowany mimo braku czasu czy odległości może z łatwością posłuchać ciekawych rozmów przeprowadzanych na scenie Big Book Cafe. Tematyka, jak w przypadku poprzednich podcastów, jest bardzo różnorodna. Twórcy podcastu zapraszają do rozmowy debiutantów, znawców literatury i specjalistów, w zależności od tematyki odcinka. Posłuchać możemy o nowościach w świecie książek lub o problematyce znanych, klasycznych utworów z nowej perspektywy. W podcaście oprócz cyklu „Literatura na żywo” nagrywana jest także seria „Książka w pięć pytań”, w której prowadzące i prowadzący dyskutują o niedawno przeczytanych lekturach, wymieniają się spostrzeżeniami i mówią o problematyce utworów.
5. RAFAŁ HETMAN O KSIĄŻKACH
W swoim podcaście „Rafał Hetman o książkach”, prowadzący spotyka się z wieloma autorami i autorkami książek reportażowych i literatury faktu. Wśród wielu odcinków podcastu odnajdziemy dyskusje o historii i współczesności, traumach pokoleniowych, problemach ekologii, sporcie, himalaizmie i wilkach – to znaczy, poznamy wiele bardzo różnorodnych książek, które traktują o sprawach wszelkich. Ponadto, podcast zawiera również kilka odcinków poświęconych pracy z książkami. Możemy dowiedzieć się na czym polega praca tłumacza, jak autorzy odnajdują swój styl i jak kształtują własny warsztat pisarski, jak to jest debiutować na rynku wydawniczym oraz jakie przeszkody stoją na drodze reportera.
4. ALBO POCZYTAM
Podcasty to nie tylko rozmowy pomiędzy prowadzącymi, ale również dyskusje i wywiady z autorami. W ciekawy sposób robi to Anna Karczewska – twórczyni audycji na antenie radia Kampus i podcastu „Albo poczytam”. W cotygodniowych odcinkach możemy posłuchać wywiadów z autorami mniej znanymi i tymi dopiero debiutującymi na rynku. Karczewska wyławia ze świata literatury pisarzy, pisarki i książki niszowe, zasługujące według niej na uwagę – ze względu na problemy, które poruszają, historie o których opowiadają czy nawet przepisy, które zawierają. „Albo poczytam” to prawdziwe źródło informacji ze świata książkowego z nowego punktu widzenia, zachęcający do sięgnięcia po lektury szerzej nieznane, a które często skrywają w sobie ogromną wartość.
3. JUŻ TŁUMACZĘ
Z innej już strony – w poszukiwaniu lektur z literatury najnowszej z pomocą przychodzą Ela i Paya – twórczynie podcastu o przewrotnej nazwie „Już tłumaczę”. Dlaczego przewrotnej? Już tłumaczę! Ela i Paya same są tłumaczkami, a dzięki swojej pracy mają dostęp do setek książek, z których wybierają te, „które łączą ważne tematy społeczne, świeże spojrzenie i dobre pisarstwo”. Podcast „Już tłumaczę” to ogromny wachlarz różnorodnych pozycji literackich z całego świata. Znajdziemy tu odcinki o literaturze francuskiej, irlandzkiej, angielskiej, amerykańskiej – i to tylko te z brzegu. Ponadto prowadzące dbają o to, by książki o których mówią były różnorodne nie tylko pod względem pochodzenia autorów, autorek i osób autorskich, ale także tożsamości, koloru skóry, wyznania. Posłuchamy więc o literaturze queerowej, feministycznej, przyjrzymy się prawom zwierząt w literaturze i wielu innym ważnym kwestiom społecznym, które prezentują wybrane przez podcasterki lektury. W „Już tłumaczę” zapoznać się możemy zarówno z literaturą piękną, jak i ciekawymi reportażami, biografiami czy esejami. Każdy odcinek prezentuje wartościowy, inspirujący materiał, a wybór tematów jest na tyle rozmaity, że każdy miłośnik literatury może odnaleźć tu swoje miejsce.
2. NA MIŁY BOOK
Idąc dalej tropami klasyki, już nieco późniejszej, polecam zapoznać się z podcastem „Na miły book”, prowadzony przez dwóch przyjaciół (Maćka i Kamila) od 2020 roku. Twórcy w swoich odcinkach bardzo często rozmawiają o światowych dziełach literatury pięknej – wśród audycji odnajdziemy dyskusje na przykład o Wichrowych Wzgórzach Emily Brontë, Procesie Franza Kafki czy Roku 1985 George’a Orwella. Pomiędzy tymi znanymi pozycjami odnajdziemy również ciekawe propozycje z niszy literatury pięknej z różnych stron świata – podcasterzy biorą na warsztat rozmaite gatunki, a dyskusje prowadzone przez nich są inspirujące i zachęcające do poszerzenia swoich upodobań czytelniczych. A jak sami o sobie mówią, ich podcast powstał „z tęsknoty za rozmowami o dobrej literaturze”.
1. CÓRY LEKTURY
„Córy Lektury” to podcast prowadzony przez dwie sympatyczne dziewczyny, opowiadające z pasją o dziełach klasycznych, takich jak Odyseja, Iliada, czy poezje Safony, a także wytworów średniowiecznych (np. Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią). Twórczynie, Maja Mowlik i Basia Rojek, jak same o swoim podcaście piszą, zapewniają dyskusje o kontekstach i nawiązaniach intertekstualnych w omawianych lekturach oraz poszukują nowych ścieżek interpretacji. Materiały, które prezentują podcasterki są ciekawe nie tylko dla wszystkich zainteresowanych kulturą antyczną czy średniowieczną, ale mogą też być niebanalną pomocą naukową dla uczniów i studentów.
Polska scena podcastów ma wiele do zaoferowania i cały czas się rozwija. Nowe inicjatywy pojawiają się często, a swoboda w dostępnie do aplikacji potrzebnych do odsłuchania i tworzenia sprawia, że stają się one z każdym rokiem coraz bardziej popularne. Nic, tylko słuchać!
Najlepsze Podcasty o książkach
- PODCAST LITERACKI BIG BOOK CAFE
- RAFAŁ HETMAN O KSIĄŻKACH
- ALBO POCZYTAM
- JUŻ TŁUMACZĘ
- NA MIŁY BOOK
- CÓRY LEKTURY
Artykuł: Martyna Biszczad
Spodobał Ci się nasz artykuł o podcastach? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: Myslovitz w Gdańsku! Relacja z koncertu
Przeczytaj również: Recenzja płyty Lany Del Rey
Przeczytaj również: Romantycy Lekkich Obyczajów – Wybaczyć Wszystkim Wszystko – relacja
Przeczytaj również: Jack Blaze – Artysta i przedsiębiorca
Przeczytaj również: bryska – kolorowy ptak
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej