Thrillery to szczególny rodzaj literatury, który często przenika się w ciekawy i niepokojący sposób z inną uwielbianą przez Czytelników kategorią, a więc kryminałami. Granica pomiędzy jedną i drugą kategorią jest niezwykle cienka, ale czyni to z thrillerów wyjątkowo poczytną gałąź, która wciąż zaskakuje i zaspokaja gusta rzeszy oddanych Czytelników. Każda nowa i nierozwiązana zagadka pochłania i nie pozwala oderwać się od lektury. Fani dreszczowców znają doskonale te uczucie niezaspokojenia, póki nie pozna się rozwiązania zagadki i nie będzie mogło się spokojnie udać w objęcia Morfeusza. A może niespokojnie? Może właśnie rozwiązanie zagadki i poznanie finału opowieści zostawia w nas dalej uczucie pobudzenia, strachu i niepokoju, które trwa długo po zakończeniu historii. I wtedy już tylko krok dzieli nas od sięgnięcia po kolejny thriller, tyle że dla odmiany może już innego autora?
Nasz poniższy ranking został stworzony przez pasjonatów czytania dla pasjonatów czytania wespół z księgarnią internetową selkar.pl i mamy głęboką nadzieję, że zainspirujemy Was do sięgnięcia po książki znanego przez Was ze słyszenia autora, ale nie sprawdzonego w „akcji”. Wniknij w niepokojący świat i oderwij się od rzeczywistości na długie godziny!
Polscy pisarze thrillerów – TOP 10:
- Adrian Bednarek
Pisarz przesiąknięty pasją do tworzenia angażujących historii, na które składają się świetnie zarysowane skomplikowane i zdecydowanie czarne charaktery. Szczególną sympatią darzy postaci seryjnych morderców, którzy stanowią główną oś jego powieści. Zdecydowanie warto sięgnąć po jego dwutomową serię: „Zapomniany” i „Zapomniany. W matni strachu” o pierwotnych instynktach i o tym, do czego można się posunąć, aby odzyskać skradzione życie. Prywatnie wielki fan żużlu i aktywny biegacz. Może to właśnie podczas aktywności sportowych znajduje inspirację do kolejnych powieści?
- Max Czornyj
Autor książek grozy, które pokochały tysiące Polaków. Najbardziej rozpoznawalny poprzez bestsellerową serię o komisarzu Eryku Deryle, w skład której wchodzi aż 10 książek, a każda podnosi poprzeczkę dla poprzedniej, dodatkowo akcja nie zwalnia tempa. Pisarz nie jest jednak przywiązany do jednej kategorii książek. W ostatnim czasie wydał również pierwszy tom z serii książek detektywistycznych dla młodych Czytelników. „Sekret magika” to historia młodego Eryczka Deryło, a więc w świetny sposób stanowi nawiązanie do serii dla dorosłych. Elementem spójnym i zauważalnym dla każdego uważnego fana jest zamiłowanie do szachów i wplatanie w historię zagadek, intryg oraz innych nierozwiązywalnych z pozoru spraw. Niepodrabialny klimat wszystkich jego historii zyskuje coraz większe rzesze fanów, którzy zachwycają się każdym kolejnym wydanym tomem powieści. Max Czornyj to nie tylko synonim poczytnych thrillerów, to również literatura piękna w najlepszym wydaniu.
- Piotr Borlik
Choć jego pierwsze kroki zawodowe zaczynał w firmie Sharp, to właśnie tam podczas wieczornych zmian produktywnie wykorzystywał czas pisząc swoje pierwsze opowiadania. Długie i częste podróże po Polsce i Hiszpanii wpłynęły w znaczący sposób na rozwijanie jego czytelniczych pasji i klarowanie się kunsztu pisarskiego. Piękne krajobrazy i codzienna porcja słońca i endorfin motywowały go do tworzenia kolejnych stron tekstu, które później przeobrażały się w spójne i zaskakujące historie z nieoczywistymi finałami. Prywatnie zakochany i zaczytany w książkach kryminalnych, naturalnie wypływających z jego zawodowych zamiłowań. Szczególny nacisk kładzie na typowanie polskich autorów, wspierając w ten sposób rodzimy rynek. Najbardziej znany z wydanej w 2019 roku trylogii kryminalnej, składającej się z trzech powieści: „Boska proporcja”, „Materiał ludzki” i „Białe kłamstwa”, której głównym bohaterem jest komisarz Agata Stec i których akcja jest osadzona w Trójmieście, a więc mieście, w którym autor żyje i rozwija swoje dalsze literackie pasje.
- Przemysław Piotrowski
Znany przede wszystkim jako dziennikarz związany z tematyką śledczą i sportową piszący dla „Gazety Lubelskiej”. Zadebiutował z thrillerem „Kod Himmlera”. Jednakże to nie tą powieścią zdobył sobie popularność. Przyszła ona do niego później pod postacią bestsellerowego cyklu „Piętno”, na który składają się: tytułowe „Piętno”, „Sfora” i „Cherub”. 10 listopada 2021 roku ukazała się czwarta część cyklu – „Zaraza”, a niedługo po niej „Bagno”. Najbardziej zależy mu na wywołaniu dreszczy w Czytelnikach, co udaje mu się coraz bardziej z każdą wydawaną przez niego powieścią. Doceniany również przez recenzentów, którzy uznają jego powieści za gotowy scenariusz, mogący przenieść się od razu na wielki ekran. Dość brutalne opisy przemocy i fascynująco zarysowany świat literacki stanowią klucz do sukcesu. Jego nadrzędną rolą jest wzbudzanie emocji w Czytelniku i wciąganie coraz bardziej w niezgłębione otchłanie mrocznych światów.
- Wojciech Chmielarz
Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Przejęcie” i Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść „Żmijowisko”. Ta ostatnia przyjęta niezwykle dobrze przez Czytelników i krytyków, będąca bestsellerem lubimyczytac.pl za 2018 rok, a także zdobywczyni nagrody Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Na podstawie historii opisanej w „Żmijowisku” powstał serial o tym samym tytule na Canal+. Autor uznawany za jednego z najważniejszych polskich pisarzy thrillerów i kryminałów, których niepokojący klimat wciąga od pierwszej strony. W przeszłości publikował i szlifował swój kunszt w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku”, a w końcu także i na łamach „Polityki”. Obecnie mieszka z rodziną w Warszawie.
- Zygmunt Miłoszewski
Nazywany „polskim Stephenem Kingiem” za powieść „Domofon” wydaną w 2005 roku. Szlify literackie rzeźbił, pracując jako dziennikarz, najpierw w „Super Expressie”, następnie w „Metropolu”, a na końcu w „Newsweeku”. Poza pracą nad swoimi powieściami, jest współautorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Sławę dała mu recenzja napisana przez Jerzego Pilcha za opowiadanie „Historia portfela” nadesłane na konkurs organizowany w 2004 roku na łamach „Polityki”. Prywatnie miłośnik i znawca gier komputerowych. Wszystkie jego książki są przetłumaczone na języki obce i ukazały się za granicą. Zdobywca wielu nagród, które zasilają jego konto już od 2006 roku. W 2010 roku jego powieść „Uwikłanie” doczekała się nakręcenia filmowej adaptacji. To jednak nie jedyne jego sukcesy. W filmowej adaptacji powieści „Ziarna prawdy” wystąpił w głównej roli Robert Więckiewicz, dodając ekranizacji szczypty wielkiego talentu aktora. Jego powieści występują również pod postacią audiobooków i słuchowisk, a więc mogą dotrzeć również do fanów wersji czytanej.
- Remigiusz Mróz
Autor kryminałów i thrillerów, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego bestsellerowe powieści zyskały kolejne grono fanów poprzez ekranizację serii z Joanną Chyłką pod postacią serialu „Chyłka. Zaginięcie” z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Jego książki były nominowane do Plebiscytu Książka Roku portalu lubimyczytac.pl w kategorii kryminał, sensacja, thriller. Otrzymał dotąd dwie prestiżowe statuetki. Jego rewelacyjna powieść „Kasacja” przyniosła mu Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru w 2016 roku. Znany również jako Ove Løgmansbø, pod którym to wydał kolejne powieści. Kierunek jego twórczości klarował się już podczas studiowania na Wydziale Prawa, na którym otrzymał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Poza pisaniem powieści kryminalnych i thrillerów jest autorem i pomysłodawcą cyklu publicystycznego „Kurs pisania”.
- Katarzyna Bonda
Jej wielki debiut zaczął się w momencie wydania powieści kryminalnej „Sprawa Niny Frank”, która to została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Główny bohater Hubert Meyer jest pierwszym książkowym profilerem w polskiej literaturze kryminalnej. Z wykształcenia autorka jest dziennikarką współpracującą z „Super Expressem”, „Newsweekiem” i tygodnikiem „Wprost”. Na chwilę obecną współpracuje jako freelancer i autorka powieści. Jej książki sprzedają się w tysiącach egzemplarzy, a prym rozpoczęła powieść „Okularnik”. Poza działalnością pisarską i dziennikarską, jest również scenarzystką. Urodzona w Hajnówce, kształciła swój kunszt w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Prywatnie przez jakiś czas była związana z Remigiuszem Mrozem, jednak związek nie przetrwał próby czasu.
- Ryszard Ćwirlej
Jak jego poprzednicy również i w tym przypadku autor zaczynał swoją pracę jako dziennikarz, najpierw w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. Przez krytyków uznawany przede wszystkim jako prekursor nowego gatunku literackiego jakim jest kryminał neomilicyjny. Ciekawym osiągnięciem jest napisanie 75-cio odcinkowego serialu słuchowiskowego na podstawie własnej powieści „Ręczna robota”. Słuchowisko zostało zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Zdobywca Nagrody Kryminalnej Piły za powieść „Błyskawiczna wypłata”. Wielokrotnie zagradzany Nagrodą Wielkiego Kalibru, m.in. za powieść „Milczenie jest srebrem”, a także „Tylko umarli wiedzą”.
- Katarzyna Puzyńska
Polska pisarka, z wykształcenia psycholog, która porzuciła pracę na etacie, aby całkowicie skupić się na rozwijaniu swojej głównej pasji, a więc pisaniu powieści kryminalnych i thrillerów. Zadebiutowała książką „Motylek”, która opowiada historię kryminalną z policjantami w roli głównej. Jej twórczość porównywana jest do powieści Agaty Christie i Camilii Lackberg. „Trzydziesta pierwsza”, a więc kolejny po „Więcej czerwieni” tom sagi o policjantach z Lipowa został nominowany w Plebiscycie Książka Roku 2015 portalu lubimyczytac.pl. O jej wielkim sukcesie jako pisarki świadczy fakt, że prawa do publikacji jej książek zostały sprzedane do ponad 20 krajów. Prywatnie uwielbia psy, jazdę konno, a także wycieczki po pięknej Skandynawii i Portugalii.
Ranking najlepszych pisarzy thrillerów w Polsce mógłby spokojnie być długą listą, która ciągnęłaby się w nieskończoność, jednakże nasze TOP10 z pewnością zawiera w sobie najbardziej rozpoznawalne i cenione nazwiska, których strach nie znać.
Artykuł stworzony w ramach współpracy z księgarnią internetową selkar.pl.
Najlepsi polscy pisarze thrillerów, których musisz znać:
- Adrian Bednarek
- Max Czornyj
- Piotr Borlik
- Przemysław Piotrowski
- Wojciech Chmielarz
- Zygmunt Miłoszewski
- Remigiusz Mróz
- Katarzyna Bonda
- Ryszard Ćwirlej
- Katarzyna Puzyńska
Opinia: Kamila Wszeborowska
Zdjęcia: Agnieszka Małachwiejczyk / materiały prasowe
Spodobał ci się nasz tekst o polskich pisarzach thrillerów? Zobacz też nasze inne artykuły:
Przeczytaj również: TOP 10 polskich pisarek, które musisz znać!
Przeczytaj również: Pięć tysięcy z miliona – recenzja książki “Cena” Anny Bikont
Przeczytaj również: Maja Lidia Kossakowska – królowa polskiej fantastyki
Przeczytaj również: Imagine Dragons po raz trzeci w Polsce! – relacja z Open’er!