Thorgal to klasyk, który powinien znać każdy fan komiksów. Przedstawia fascynujący świat gdzie mityczna magia i brutalni wikingowie stają się realnymi zagrożeniami. Czy tytułowy Thorgal da radę obronić swoją rodzinę przed niebezpieczeństwami groźnego świata? Oceniamy serię luksusowych komiksów z wydawnictwa Hachette Polska.
Thorgal – O czym jest?
Poznajemy Thorgala jako czekającego na śmierć niewolnika Gandalfa Szalonego. Jest to pokłosie romansu głównego bohatera z córką antagonisty, czyli Aaricią. Thorgal jest przekonany o swoim nieuniknionym tragicznym losie, gdy niespodziewanie zostaje uratowany przez jednooką nieznajomą z towarzyszem w postaci groźnego wilka. Thorgal w zamian za pomoc ma służyć kobiecie przez cały rok. Szybko jednak dowiaduje się, że nieznajoma jest tak naprawdę Władczynią Wyspy Lodowych Mórz. Jego honor – paradoksalnie – zakazuje mu dotrzymać przysięgi złożonej niebezpiecznej kobiecie. Czytelnik zostaje z licznymi pytaniami, które zachęcają do dalszego poznawania mitycznego świata wikingów. Czy kobieta zechce zemścić się na Thorgalu? A może to Gandalf Szalony okaże się bardziej niebezpieczny? Czytelnik z każdą kolejną stroną dowiaduje się, że na świecie Thorgala jest znacznie więcej niebezpieczeństw.
Thorgal Aegirsson jest bardzo intrygującą postacią. Choć jest on niezwykle mężny i doskonale walczy bronią, to jednak to nie wojna jest jego celem życiowym. Jest to nietypowa postawa w tym świecie. Wyróżnia się wśród innych wikingów, którzy siłę i władzę postrzegają za najważniejszy cel swoich działań. Thorgal natomiast marzy o spokoju i szczęśliwym życiu z Aaricią. Bohater ze swoimi umiejętnościami i odwagą mógłby dowodzić wojskami wikingów, zdobywając tym samym wielką chwałę. Jego pewnego rodzaju introwertyzm sprawia, że przyświecają mu inne idee. Gdy czytelnik poznaje przeszłość Thorgala, staje się on jeszcze ciekawszy i bardziej tajemniczy.
Istotnym oraz ciekawym wątkiem jest relacja Thorgala z jego ukochaną, Aaricią. Bohaterowie kochają się bezgranicznie i marzą o wspólnej przyszłości. Jednak, by mogli być razem, muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Nieraz Thorgal musi wyciągnąć miecz i stanąć w szranki z doświadczonym przeciwnikiem, broniąc ukochanej.
Fabułę, dialogi i psychologię bohatera można uznać za proste. Nie mają one ukazać ciekawych przemian bohaterów lub rozbudowywać zawarte przez Thorgala relacje. Temat psychiki głównego bohatera nie jest zgłębiony, jego relacja z Aaricią opiera się na bezkresnej miłości w zasadzie bez żadnego uzasadnienia. Jest to jednak w pewien sposób urocze. Thorgal jest bowiem komiksem pełnym pompatyczności, co w połączeniu z kreską z lat 70, tworzy czarujący klimat. Wszystko ma być w nim wspaniałe i wielkie, co może być związane z czasami, kiedy był tworzony.
Choć wspomniałem, że fabuła jest prosta, to nie znaczy, że przedstawiane historie są nieciekawe. Mają raczej proste założenia, ale przedstawione są w interesujący, nieraz nawet zaskakujący sposób. Niektóre rozwiązania historii są naprawdę pozytywnie nieoczekiwane.
Warto zaznaczyć, że jest to recenzja trzech pierwszych tomów serii, których w sumie jest sześćdziesiąt sześć. Oznacza to, że późniejsze tomy mogą wprowadzać zmiany i być może naprawić obecne na początku historii braki.
Bohaterowie:
- Thorgal – wychowany przez wikingów dzielny wojownik. Zakochany w swojej żonie, dla której mógłby nawet stracić życie. Potomek Gwiezdnego Ludu.
- Aaricia – księżniczka wikingów. Żona głównego bohatera, dla którego jest gotowa porzucić swoją rodzinę.
- Gandalf Szalony – wiking, który darzy Thorgala nienawiścią za romans z jego córką
- Louve – córka Thorgala i Aaricii, która umie komunikować się ze zwierzętami
- Jolan – syn Aaricii i Thorgala posiadający niezwykłe, nadprzyrodzone moce.
Warstwa graficzna komiksów
Thorgal to stary już klasyk. Jego pierwsze wydanie powstało w 1977 roku. Rysownik, Grzegorz Rosiński, jest dobrze znanym rysownikiem polskiemu czytelnikowi, chociażby tworząc słynną serię Kapitana Żbika. Tamtejsze pierwsze wydania jednak wyraźnie się zestarzały, co nie jest obecne w Thorgalu. Widać, że kreska jest charakterystyczna dla komiksów z tamtych lat, jednak nie można odebrać jej swojej atrakcyjności. Zestarzała się dobrze.
Doceniam ten komiks za jego kolorystykę. Do zilustrowania lokacji Rosiński niejednokrotnie używał naprawdę nietypowych barw. Buduje to wrażenie bycia w mitycznym świecie wikingów pełnym nieoczywistości. Niektóre kolory zdają się pastelowe, jakby narysowane przy użyciu tanich kredek bambino. Jest to styl raczej nie spotykany w dzisiejszych produkcjach. Dlatego też przyjemnie było obcować z czymś bardziej powszechnym – co nie odbiera jakości wykonania – w dawniejszych czasach. Podczas czytania Thorgala czuć przyjemne uczucie nostalgii.
Kadry w znacznej większości nie wyróżniają się niczym specjalnym. Przełamaniem prostokątnych obramowań są dymki wychodzące poza kadr. Jednak raz na jakiś czas rysownik decyduje się zabawić formą, tworząc spektakularne ilustracje. Jeden rysunków w Tomie I zbudził we mnie na tyle podziwu, że oglądałem go przez kilka minut, analizując zaskakujący pomysł Rosińskiego.
Thorgal – Dodatki
Wydawnictwo Hachette w ramach swojej prenumeraty stworzyło jakościowe materiały dodatkowe. Przykładowo czytelnicy mogą otrzymać notes z podobizną Thorgala, plakaty i grafiki, odnowione wersje komiksów a nawet figurkę przedstawiającą sylwetkę głównego bohatera. Jest to ciekawa opcja dla wszystkich – starych i nowych – fanów serii. Cały merch związany z Thorgalem jest wysokiej jakości i robi duże wrażenie, nie tylko na fanach komiksu.
Thorgal – opinia
Thorgal nie bez przyczyny jest uznawany za jeden z najważniejszych komiksów europejskich. Stworzony świat jest naprawdę interesujący. Czytając ten komiks, czułem ogromną przyjemność poznając uniwersum pełne ciekawych postaci, różnorodnych lokacji i zaskakujących zagadek. Oprawa graficzna jest natomiast czarująca, tworząc poczucie nostalgii, które aż powoduje pojawienie się uśmiechu na twarzy. Thorgal to obowiązkowa pozycja dla każdego fana komiksu, nie tylko przez swoją długą historię. Polecam!
Thorgal T.1 -3 – Informacje
- Tytuł: Thorgal
- Scenariusz: Jean Van Hamme
- Rysunki: Grzegorz Rosiński
- Druk: kolor
- Oprawa: twarda
- Wydawca: Hachette Polska
- Cena pierwszego egzemplarza: 14,90 zł
- Cena regularna w prenumeracie: 46,99 zł
Opinia: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Paweł Skarzyński