Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/02/targ-miesny-ksiazka.jpg
    [1] => 352
    [2] => 500
    [3] => 
)
        

Żyjemy w czasach, gdy kanony piękna wyznaczane są przez wielkie modowe korporacje. Liczy się smukła figura, długie nogi i oryginalna twarz. Podatne na te sugestie młode osoby pragną być tak samo zgrabne jak modelki, które z wdziękiem pozują do okładek poczytnych czasopism. Życie jednak nie jest tak kolorowe jak ich okładki i jest boleśnie weryfikowane przez brutalną modową rzeczywistość.

Targ mięsny – o czym jest książka?

Jana Novak, licealistka z Londynu, w swoim mniemaniu jest zwykłą nastolatką, która niczym konkretnym się nie wyróżnia. Jednak jej oryginalną twarz dostrzegł łowca talentów. Zachwycony androgyniczną urodą dziewczyny, zaprasza ją do Agencji Modelek Prestige, oferując najlepsze kontrakty i rozsiewając przed nią wizję dostatniego życia. Któż zresztą nie marzyłby o pracy modela?

Przeglądając modowe magazyny jesteśmy w stanie zachwycać się pięknymi osobami, które reklamują najnowsze kolekcje ubrań czy biżuterii. Panuje powszechne przekonanie, że praca modelki jest czymś łatwym. Bo co trudnego może być w pozowaniu? Wystarczy po prostu się nie ruszać, zrobić parę ponętnych min, spojrzeć znad rzęs. Targ mięsny jednak uświadamia nam, jak mylnie jest postrzegana ta profesja.

Poszliśmy z duchem czasu i zaopatrzyliśmy się w czytnik, aby sprawdzać dla Was nowości 😉

Praca modelki – marzenie czy koszmar?

Jana jako modelka musi zacząć żyć inaczej niż dotychczas. Pomimo, iż była niesamowicie wysoka i szczupła, naciskano na nią, aby jadła jeszcze mniej. Bohaterka ograniczała więc posiłki, próbując wpasować się w idealny rozmiar. Jej twarz okazała się odkryciem roku, dlatego dziewczyna porzuciła szkołę, aby móc uczestniczyć we wszystkich pokazach modowych, na jakie ją zapraszano. Wcale nie musiała tego robić, jednak nowe, ciekawsze życie i pieniądze, które mogły zapewnić jej rodzinie lepszą przyszłość, kusiły bardziej niż codzienne zajęcia w liceum.

Targ mięsny można za darmo przesłuchać dzięki Empik Go

Samotna wśród tłumu

Pomimo, że Jana poznawała nowe osoby, które dzieliły z nią wspólny los modelki, dziewczyna tak naprawdę nie miała nikogo, na kim mogłaby polegać. Jej dawni przyjaciele ze szkoły nie rozumieli już jej obecnych problemów, zaś ci nowi byli jedynie przelotnymi znajomościami, które wraz ze zleceniem ulatniały się.

Jana często zmienia miejsce zamieszkania, przebywając w wielu krajach i miastach. Raz żyje we wspólnym mieszkaniu z masą modelek, raz lokują ją w wysokiej klasy apartamencie. Jednak nigdzie nie czuje się tak swobodnie jak we własnym domu, a do niego zagląda coraz rzadziej.

Targ mięsny to książka, z którą nie można się nudzić

Seksualizacja w branży modowej

Autorka książki, Juno Dawson, zwróciła uwagę na problem, który dotyka pracowników w branży modowej. Wpływowe osoby wykorzystują swój status, a pozostali przymykają oko na brudne grzeszki, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami studiów fotograficznych i pokoi hotelowych. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy jest się na początku kariery, a opinia znaczących ludzi może pomóc lub zniszczyć karierę.

Narracja książki jest poprowadzona w formie pierwszoosobowej i jest przeplatana krótkimi wstawkami z wywiadu z dziewczyną. Ale z kim rozmawia Jana – tego nie wiadomo aż do samego końca. Wygląda to dość oryginalnie, a także potęguje efekt autentyczności – czytelnik jest w stanie wczuć się w historię Jany oraz przekonać się na własnej skórze o tym, co ją spotkało.

Pomimo, że lata nastoletnie mam już za sobą… mogłam się wczuć w historię głównej bohaterki

Targ mięsny – czy warto przeczytać książkę?

Popularny serwis książkowy lubimyczytać.pl nominował Targ mięsny w kategorii Literatura Młodzieżowa 2021. Głosować można jeszcze do końca miesiąca! Ale czy warto?

Juno Dawson opisuje problem w branży modelingu od środka. Jana Novak chociaż jest nastolatką, musi radzić sobie nagle z problemami dorosłych ludzi. Dziewczyna z dnia na dzień zostaje pozbawiona wsparcia, a świat mody odziera ją z godności. W imię nierealnych kanonów piękna musi dostosować się do drakońskich zasad oraz odnaleźć się w świecie w którym dosłownie staje się kawałkiem mięsa, towarem na sprzedaż. Książka jest nie tylko przestrogą, ale także przybliżeniem nastolatkom mechanizmów działania branży modowej. Bo nie każdy z nas musi wyglądać tak jak na okładkach gazet.

Recenzja: Agnieszka Małachwiejczyk

Spodobała ci się nasza recenzja książki Targ mięsny?

🟧 Przeczytaj również: Ben Platt „Reverie” – recenzja płyty
🟧 Przeczytaj również: Bokser z Auschwitz – recenzja książki Marty Bogackiej
Targ mięsny Przeczytaj również: All of us are dead – kolejny średniak o zombie?

 

 


👉 Znajdź ciekawe koncerty w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content