Katarzyna Berenika Miszczuk jest wszechstronną i płodną autorką, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak ryba w wodzie czuje się w gatunku fantasy, a jej największym sukcesem literackim niewątpliwie jest seria „Kwiat paproci”, która została doceniona przez czytelników m.in. w plebiscycie Książka Roku Lubimy Czytać.
Seria dosłownie była na ustach wszystkich. Książki królowały na listach bestsellerów, a także były rozchwytywane w bibliotekach. Na czym jednak polega fenomen Szeptuchy i spółki?
1. Swojski klimat
Akcja dzieje się w Bielinach, niewielkiej miejscowości znajdującej się niedaleko Kielc. Ulokowana jest w pobliżu urokliwych pól i lasów, w których oprócz przerażających kleszczy można spotkać jakąś istotę nadprzyrodzoną czy… znaleźć bramę do zaświatów. To zupełnie inny świat różniący się od wielkiego miasta tym, że czas płynie zgodnie z porami roku, a święta są obchodzone z należnym im szacunkiem i estymą. Społeczność bielińska to także znajome twarze – jak to w małych miejscowościach, każdy każdego zna. W Bielinach bardzo łatwo się zakochać!
2. Nietuzinkowi bohaterowie
Główną bohaterką jest Gosława Brzózka, dziewczyna z wielkiego miasta, której po studiach marzy się kariera w branży medycznej, jednak zostaje wysłana do Bielin na roczne praktyki do szeptuchy. Trafia do Baby Jagi, która uczy Gosię odróżniać zioła, a także chronić się przed upirami. Poznaje także przystojnego Mieszka, w którym się zakochuje… Z bohaterami „Szeptuchy” łatwo się zaprzyjaźnić i im kibicować. Ich losy nie są obojętne dla czytelnika, który z wypiekami na twarzy śledzi poczynania mieszkańców tajemniczego miasteczka.
3. Fabuła
Wydarzenia w powieściach dzieją się wokół kwiatu paproci, który zakwita raz na tysiąc lat, podczas Nocy Kupały. Tylko Gosia może go odnaleźć, a chętnych do jego zdobycia nie brakuje. Młoda praktykantka szeptuchy niejednokrotnie stanie przed wyborami, które zaważą na życiu jej i jej bliskich. Pomimo leniwej i sennej wiejskiej scenerii, akcja jest wartka i porywająca. Czytelnik szybko zostaje wciągnięty w wir niezwykłych wydarzeń, które trzymają w napięciu do ostatniej strony.
4. Styl i forma
Książka została napisana w lekki i przystępny sposób. Katarzyna Berenika Miszczuk wypracowała sobie charakterystyczny styl, który pokochało wielu czytelników. Powieści szybko się czytają, stając się doskonałą rozrywką dla każdego. Wydanie prezentuje się ciekawie wizualnie – na wewnętrznej stronie okładki można znaleźć przepisy z zeszytu Baby Jagi wraz z komentarzami Gosi. To pomysłowe rozwiązanie, które wprowadza jeszcze bardziej w klimat powieści.
5. Słowiańskość
Nie można zapominać o najważniejszym czyli o słowiańskości, którą wręcz przesiąknięta jest seria „Kwiatu paproci”. Na każdym kroku można spotkać stworzenia z mitologii słowiańskiej, zaś drobne szczegóły, począwszy od imion i strojów, po opisy obrzędów wprowadzają doskonale w świat przedstawiony przez Miszczuk. W powieści spotykamy też słowiańskich bogów, którzy zdecydowanie wyróżniają się na tle bóstw z innych mitologii. Nie są sympatyczni oraz łatwi w obyciu, o nie! Raczej działają we własnym interesie, a los człowieka jest im obojętny. Nasza młoda uczennica szeptuchy, wcześniej niewierząca w bogów, nagle stanie się obiektem ich zainteresowania.
„Kwiat paproci” to seria, która w pewien sposób już obrosła kultem. Jej fenomen warto sprawdzić na własnej skórze i samemu doświadczyć magicznych wrażeń płynących z lektury tych książek. Świetnie sprawdzi się na wakacyjny czas i nie tylko!
Książki otrzymałam dzięki księgarni internetowej Selkar.
Recenzja i zdjęcia: Magdalena Gosk – Absolwentka filologii polskiej, copywriter, a także początkujący redaktor. Interesuje się mitologią, a także filmami animowanymi. W wolnych chwilach zajmuje się art journalingiem i odkrywa kulturę Dalekiego Wschodu. Słucha wielu gatunków muzycznych – jest otwarta na muzykę z różnych krajów świata oraz epok.
Spodobała ci się recenzja cyklu Kwiat paproci? Zobacz artykuły w podobnym stylu!
Przeczytaj również: Polskie autorki literatury dziecięcej
Przeczytaj również: Dziewczyna z konbini – japońska opowieść o odmienności
Przeczytaj również: Maja Lidia Kossakowska – królowa polskiej fantastyki
Przeczytaj również: Wystawa “ZEW” – w poszukiwaniu siebie
Znajdź ciekawe koncerty w naszej