W kwietniu obchodzimy 460 urodziny Williama Szekspira. Anglik jest powszechnie uznawany za wybitnego pisarza i dramaturga. Miał także wpływ na teatr. Jego dzieła są wciąż doceniane i mają wpływ na kształtowanie gustów współczesnych czytelników. W jego bogatym dorobku znajdziemy wiele wybitnych utworów. Można wśród nich wymienić choćby „Makbeta” oraz „Króla Leara”. Ja pozwoliłem sobie jednak skupić się na tym najbardziej rozpowszechnionym dziele dramaturga jakim jest „Romeo i Julia” sprawdzając na wybranych utworach jaki miało ono wpływ na muzykę.
- Blue Öyster Cult – (Don’t Fear) The Reaper – 1976
Piosenka Blue Öyster Cult stała się z miejsca hard rockowym klasykiem i do dziś jest najbardziej znaną piosenką formacji. Buck Dharma, wokalista zespołu, powiedział że piosenka jest o miłości wykraczającej ponad fizyczne jej rozumienie. Jednakże interpretacje fanów były inne. Publika interpretowała utwór jako nawołanie do samobójstwa. Sam wokalista odnosił się do tej interpretacji w wywiadach, dementując ją. Uważa, że może ona wynikać z faktu, iż ludzie intuicyjnie kojarzą piosenkę z „Romeo i Julią” co prowadzi do złudnych skojarzeń. Dharma jednak podkreślił fakt, że mimo błędnych jego zdaniem skojarzeń, każdy ma prawo do interpretowania piosenki według własnego obrazu świata.
https://www.youtube.com/watch?v=oF7mP2LASCo
- Dire Straits – Romeo And Juliet – 1981
Piosenka “Romeo And Juliet” była trzecim singlem promującym płytę Making Moves. Utwór powstał na skutek nieudanego romansu wokalisty Marka Knopflera z wokalistką Holly Vincent. Kompozycja opowiada o historii pary kochanków. Na początku Julia i Romeo zakochują się w sobie, jednak później kobieta po zdobyciu sławy porzuca mężczyznę. Niektórzy w tym fragmencie doszukują się autobiograficznych powiązań ze wspomnianym wcześniej romansem artysty. Oprócz bezpośredniego nawiązania do „Romea i Julii” pojawiają się również inne konotacje. W tekście piosenki Dire Straits nawiązuje do „Somewhere” utworu z West Side Story z 1955, który bazował w swobodny sposób bazował na „Romeo i Julii” Szekspira.
- Madonna – Cherish – 1989
“Cherish” jest kompozycją napisaną przez Madonnę oraz Patricka Leonarda. Piosenka została umieszczona na czwartej studyjnej płycie wokalistki „Like a Prayer”. Była ona trzecim singlem promującym krążek. Szekspirowska „Romeo i Julia” stała się jedną z inspiracji do napisania kompozycji. Miało to miejsce podczas prób do broadwayowskiej sztuki „Speed-the-Plow” gdzie Madonnie przypadło grać jedną z głównych ról. Podczas nich wokalistka czytała „Romea i Julie”. Jak sama Madonna wspominała piosenkę pisało się jej niezwykle przyjemnie. W trakcie jej komponowania była „w pozytywnym stanie umysłu” i póki on trwał chciała przelać swoje pomysły na papier. Jak się później okazało, utwór był komercyjnym sukcesem i wpisał się jako kolejny hit w przepastnej dyskografii Madonny.
- Taylor Swift – Love Story – 2008
“Love Story” stał się przepustką Taylor Swift do wielkiej kariery, która trwa po dzisiaj. Utwór jest częścią płyty „Fearless”, która przyniosła pierwszy komercyjny sukces wokalistki. Kanadyjka w utworze nawiązywała do „Romea i Julii”. Sztukę Szekspira opisywała jako sytuację, w której dwie osoby są do tego stopnia zakochane, że nie widzą poza sobą świata. Sama wokalistka również uważa, że dramat Szekspira był najlepszą miłosną historią jaką napisano. A właściwie byłaby, przymykając oko na zakończenie dramatu. W piosence Taylor jednak historia zakochanych kończy się szczęśliwie. Warto również dodać parę ciekawych faktów. Taylor Swift miała napisać ten utwór w ciągu dwudziestu minut, a on sam odnosi się do życiorysu wokalistki. Inspiracją do tej piosenki był dla niej chłopak, z którym jak się okazało nigdy się nie spotkała, wielbiąc go tylko na odległość.
- John Newman – Love Me Again – 2013
Piosenka Johna Newmana, jak się okazało, miała być przeprosinami wokalisty. Newman napisał utwór, by odzyskać dziewczynę którą sam zdradził. Później w wywiadach był pytany wielokrotnie o to, czy udało mu się odzyskać dawną miłość. Anglik w odpowiedzi wspominał, że ta sztuka mu się nie udała i po prostu postanowił przejść przez życie dalej. Sama piosenka jest jednym wielkim apelem i prośbą o powrót do dawnej miłości. W tekście zawarta jest także świadomość popełnionych błędów oraz chęć do pracy nad sobą i bycia lepszym człowiekiem. Utwór był promowany dwoma teledyskami. Nas interesuje ten pierwszy. Został on zainspirowany szekspirowską tragedią. W niej pokazana jest historia chłopaka Romea i dziewczyny Julii. Teledysk oferuję nam gamę zdarzeń, która kończy się w sposób dramatyczny tak jak i szekspirowski dramat.
Artykuł: Piotr Czarkowski
Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: Skinty Fia (2022) zespołu Fountaines D.C – recenzja albumu
Przeczytaj również: Wpływ muzyki na rozwój małych dzieci – edukacja muzyczna w praktyce codziennej
Przeczytaj również: MEUTE “EMPOR” – recenzja płyty. Orkiestra w wydaniu techno
Przeczytaj również: Muzyka dla dzieci, inna niż znacie – wywiad z Andrzejem Zagajewskim
Przeczytaj również: Green Day “Saviors” – recenzja płyty
Przeczytaj również: Lordi i jego historia – potworny metal!