Skip to content
            Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2025/03/stres-zlap-oddech-i-odzyskaj-zyciowa-rownowage-recenzja.jpg
    [1] => 400
    [2] => 533
    [3] => 
)
        

Czy stres rządzi Twoim życiem? Jeśli tak, to książka Stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę może okazać się dla Ciebie niezwykle wartościową lekturą. Aleksander Perski nie serwuje tu banalnych porad w stylu „weź głęboki oddech i uśmiechnij się do siebie w lustrze”, lecz dogłębnie analizuje mechanizmy stresu, jego przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim. Czy jednak taka forma przekazu jest skuteczna?

Stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę – o czym jest

Książka Stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę opowiada o współczesnym, powszechnym problemie, jakim jest życie w stresie. Obecnie coraz więcej ludzi, ze względu na kapitalistyczny charakter naszych czasów, zmaga się z codziennym, wysokim poziomem stresu. Autor w swojej książce zgłębia ten temat, przedstawiając jego przyczyny oraz sposoby, które mogą pomóc go zniwelować.

Książka podzielona jest na kilka części, dzięki czemu w ustrukturyzowany sposób czytelnik może przyswoić całą wiedzę. Dowiadujemy się, czym w zasadzie jest stres, poznajemy jego przyczyny, a w końcowej części otrzymujemy wskazówki dotyczące tego, jak można go redukować i poprawić swoją sytuację.

stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę - recenzja opinia
Aleksander Perski – Stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę

Choć już na samej okładce możemy przeczytać, że jest to poradnik, ten opis może być w pewien sposób mylący. Często książki tego typu są pełne prostych porad i ładnie brzmiących haseł. Aleksander Perski jednak podchodzi do tego tematu nieco inaczej. Autor bardzo dokładnie omawia główny problem, lecz raczej nie przedstawia konkretnych wskazówek, co dokładnie powinien zrobić czytelnik. Nie jest to jednak rzecz, którą można uznać za minus. Perski nie traktuje czytelnika jak osoby potrzebującej prostych, gotowych rozwiązań. Zakłada natomiast, że osoba, która przyswoi całość treści, zrozumie, w czym tkwi problem i co w jej konkretnej sytuacji może być pomocne.

Mimo to z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że po przeczytaniu książki nikomu nie zabraknie konkretnych informacji. Autor w bardzo szczegółowy sposób analizuje temat stresu. W książce można znaleźć omówienie tego problemu z wielu perspektyw. Czytelnik otrzymuje zarówno opisy z różnych dziedzin – neurobiologii, kognitywistyki, psychologii i socjologii. Dzięki temu całość sprawia wrażenie kompleksowego i pogłębionego opracowania.

Aleksander Perski przedstawia większość informacji w bardzo ciekawy sposób. Nie przekazuje jedynie suchych faktów, które mogłyby znudzić czytelnika. Zamiast tego stosuje wiele interesujących urozmaiceń, które nie tylko dodają książce dynamiki, ale również skutecznie tłumaczą cały temat. Mowa tu o licznych przykładach faktycznych historii ludzi, opiniach innych specjalistów, technicznych grafikach biologicznych, a nawet kwestionariuszach, które możemy samodzielnie wypełnić. Dzięki temu lektura staje się niezwykle przystępna.

Na każdej stronie możemy znaleźć coś nowego, co sprawia, że nie wiemy, czego się spodziewać, a często zostajemy miło zaskoczeni. Na przykład bardzo przyjemnym zabiegiem jest dodawanie do opisów cytatów z książek, co umila czytanie i skłania do głębszych przemyśleń.

Całość jest przedstawiona w sposób profesjonalny i rzetelny. Autor posługuje się statystykami, wynikami badań i eksperymentami. Nie unika też kontrowersyjnych tematów, czego przykładem jest opis eksperymentu przeprowadzonego na szczurach, w którym gryzonie były rażone prądem. Podczas lektury czuć, że Perski doskonale zna się na temacie – posiada wieloletnie doświadczenie w badaniu tego problemu i przedstawia przemyślenia budowane przez lata.

Opinia o książce A.Perskiego

Uważam tę książkę za bardzo dobrą. Szczególnie urzekła mnie narracja nastawiona bardziej na próbę wyjaśnienia problemu niż na dawanie prostych rad, których czytelnik i tak prawdopodobnie nie zechciałby wprowadzić w życie. Nie znajdziemy tu porad typu: stań przed lustrem, weź kilka głębokich wdechów, a następnie zapisz w notatniku: „jestem spokojnym człowiekiem”. Perski zamiast tego oferuje dobrze opisane przyczyny stresu oraz sposoby, które mogą pomóc go minimalizować. To, na ile czytelnik weźmie je sobie do serca, zależy wyłącznie od niego.

Autor nie próbuje udowodnić, że jest alfą i omegą. Nie przedstawia się jako osoba idealna ani nie mówi, jak należy postępować. Wbrew pozorom nie jest to częste w tego typu książkach. Dzieli się swoimi przemyśleniami i nie narzuca jednego, właściwego sposobu działania. To spory atut, ponieważ dodaje całości autentyczności i podkreśla główny cel książki – pomoc innym, a nie sztuczne podbudowywanie ego autora.

Książka jest naprawdę interesująca i dobrze się ją czyta. Przykłady historii ludzi działają na wyobraźnię i sprawiają, że całość staje się jeszcze ciekawsza. Jednak takich zabiegów jest znacznie więcej. Osobiście urzekł mnie moment, w którym autor przytacza historię ze swojego życia. Jest ona naprawdę poruszająca i, co ciekawe, Perski nie podaje na końcu bezpośredniego wyjaśnienia – zamiast tego pozostawia czytelnika z otwartym pytaniem. Takich momentów jest więcej.

Pomimo wielu specjalistycznych fragmentów, które mogą być trudniejsze w odbiorze, książka pozwala znaleźć chwilę na wytchnienie i refleksję. Co ciekawe, jest to zgodne z przesłaniem książki – w życiu pełnym trudnych momentów niezwykle ważne jest znalezienie czasu na kontemplację. Te dwa elementy doskonale ze sobą współgrają, czyniąc lekturę jeszcze bardziej wartościową.

Pewnym problemem, który dostrzegam, jest mnogość biologicznych opisów. Są one często bardzo specjalistyczne, trudne w odbiorze i, przynajmniej dla mnie, momentami nużące. Niestety, hamują one nieco dynamikę książki, choć rozumiem, dlaczego autor je zamieścił. Są niezbędne do pełnego zrozumienia tematu stresu i zwiększają wiarygodność Perskiego jako eksperta. Niestety, dla osoby niezainteresowanej biologią mogą być męczące, choć ich obecność jest uzasadniona.

Na plus w kontekście tych opisów działa jednak słownik pojęć umieszczony na końcu książki. Autor wydawał się świadomy, że niektóre fragmenty mogą być trudniejsze w odbiorze, dlatego przygotował wyjaśnienia kluczowych terminów, co znacząco ułatwia lekturę.

Innym elementem, który osobiście postrzegam jako pewien minus, jest to, że po skończonej lekturze poczułem lekki niedosyt. Przed rozpoczęciem książki liczyłem na nieco bardziej rozbudowaną analizę stresu w kontekście społecznym. Mam wrażenie, że głębsze przedstawienie tego zagadnienia byłoby bardzo interesujące. Perski, jako psycholog, naturalnie kładzie największy nacisk na aspekty psychologiczne i biologiczne, co jest w pełni zrozumiałe – nie da się złapać wszystkich srok za ogon. Muszę jednak przyznać, że mimo pewnego niedosytu związanego z analizą społeczną, autor nie bał się odnosić także do prac socjologów.

Książka jest ciekawa i skłania do przemyśleń. Nie jest to prosty poradnik, lecz dogłębna analiza stresu, która faktycznie może wpłynąć na czyjeś życie.

Stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę – informacje

  • Autor: Aleksander Perski
  • Przekład: Marta Prochwicz
  • Wydawnictwo: Mando inside /Księgarnia WAM
  • Data wydania: 2025
  • Okładka: miękka
  • Liczba stron: 224
  • Cena okładkowa: 45,90 zł

Recenzja: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Paweł Skarzyński

Przeczytaj również:  Mentalność zwycięzcy – recenzja
Przeczytaj również:  Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia
Przeczytaj również:  Fisz – historia. Tworząc muzykę czuje sie jak ryba w wodzie
 Przeczytaj również:  Sami Tom 8 – Piękny i groźny oniryzm
Przeczytaj również:  Tulia – Folk, folk i jeszcze raz folk!
Przeczytaj również:  Trent. Historia konstabla na dzikim zachodzie

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.