W ramach projektu Starosielskie Prezentacje, Festiwal Kultury Staropolskiej, 21 września 2022 roku, odbył się koncert pod tytułem ”Staropolskie Pieśni Żałosne — koncert ku pamięci poległych w wojnie w Ukrainie”. Celem wydarzenia było złożenie hołdu wszystkim poległym walczącym o wolność i niepodległość za naszą wschodnią granicą.
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że dobór repertuaru i daty nie były przypadkowe. To właśnie 21 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój, a odpowiednikiem tego święta jest Międzynarodowy Dzień Pokoju uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2001 roku.
Goście zgromadzili się przed godziną 19 w kościele dolnym pod wezwaniem Św. Kazimierza w Białymstoku. Po krótkim wprowadzeniu na scenie pojawili się wykonawcy: Monika Horodek, Starosielskie Bractwo Śpiewacze im. Św. Stanisława BM w składzie: Mariusz Perkowski, Krzysztof Frejtag, Maciej Dziemiańczuk, Paweł Cichoński, Marcin Szaciłowski, Mateusz Januszczyk, Piotr Mieszkowski, Karol Komedna, Łukasz Olechno oraz gościnnie: Emilia Perkowska.
Muzycy wykonali 15 utworów o charakterze lamentowo-poważnym. Niektóre z nich miały modlitewny, liturgiczny ton i były związane z odwieczną tajemnicą wiary, czyli życiem po śmierci. Pieśni w większości były śpiewane a cappella. Wybrane utwory miały wstawki melodyczne liry korbowej oraz portatywu. Pojedyncze elegie i msze zostały wykonane przy akompaniamencie organów.
Na dźwięk głosu Moniki Horodek widzowie zamarli z wrażenia. Wszyscy siedzieli głęboko wsłuchani w jej śpiew. Również siła oraz ton głosów wokalistów ze Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego robił wrażenie na zebranej publiczności. Wykonawcy śpiewali naprzemiennie, a niektóre utwory zostały odśpiewane razem. Każda z pieśni wzbudzała wzruszenie, refleksję, wprowadzała w coraz większe zasłuchanie i powagę. Najwięcej spojrzeń przyciągał Łukasz Olechno, grający na portatywie (instrument wyglądem przypominający pomniejszone organy). Również gra Mariusza Perkowskiego na lirze korbowej wzbudziła mój zachwyt. Unikalność instrumentów oraz oryginalność brzmienia sprawiła, że słuchacze podczas koncertu doświadczyli niespotykanego i wspaniałego doznania muzycznego.
Nastrój panujący wśród zgromadzonych był podniosły — poważny i melancholijny. Publiczność nie klaskała pomiędzy utworami. Było to spowodowane szacunkiem do ofiar wojny w Ukrainie. Cisza potęgowała efekt zadumy i nostalgii. Dopiero na koniec koncertu muzycy dostali ogromny aplauz, a nawet owacje na stojąco. Organizatorzy nagrodzili artystów kwiatami.
W kościele dolnym pod wezwaniem św. Kazimierza jest świetna akustyka. To wszystko w połączeniu z głębokimi, męskimi głosami Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego tworzyło niesamowity efekt. Siła ich śpiewu była tak przenikliwa, że powodowała ciarki na całym ciele. Najbardziej podobały mi się pieśni pod tytułem “Zmarły człowiecze” oraz “Żegnam cię mój świecie wesoły”. Utwory wykonywane były całkowicie a cappella i wzbudzały największe wzruszenie wśród publiczności. Koniecznie też trzeba pamiętać o przejmującym głosie Moniki Horodek. Jej umiejętności wokalne to prawdziwa perełka. Jestem przekonana, ze koncert spełnił swoje zadanie, upamiętniając wszystkich, którzy zginęli na wojnie w Ukrainie.
Na koniec chciałabym przypomnieć, że już w najbliższą niedzielę (25 września 2022) odbędzie się Koncert Pieśni Rycerskich i Piknik Husarski (godz. 12:30). Natomiast Festiwal Starosielskie Prezentacje zostanie zamknięty Koncertem Finałowym – Muzyka z czasów św. Andrzeja Boboli (godz. 19:00). Swoją obecnością zaszczycą nas: Zespół Muzyki Dawnej Diletto, Schola Gregoriana Sancti Casimiri oraz Dyrygent Anna Moniuszko.
Relacja: Aleksandra Dąbkowska
Fot. Aleksandra Dąbkowska
Artykuł powstał w ramach dziennikarstwa obywatelskiego
Zobacz nasze inne artykuły!
Przeczytaj również: Koncert dla Ukrainy współorganizowany przez Fundację Pro Anima!
Przeczytaj również: Relacja ze spektaklu “5:00 UA”
Przeczytaj również: Białystok pomaga Ukrainie – zobacz videorelację!
Przeczytaj również: Podróż w czasie: Starosielskie Bractwo Śpiewacze – recenzja płyty
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej