SIDOR x S-AGE to duet pasjonatów, którzy wydobywają z muzyki więcej niż to, co zwyczajne czy oczywiste. Zamiłowanie muzyków do poszukiwania nowych, unikalnych brzmień zaowocowało powstaniem materiału, który będzie treścią ich debiutanckiego albumu – Trap Violin Style.
Krążek ma być niecodziennym i nieprzypadkowym zestawieniem dźwięków, pozornie z dwóch różnych światów. Czego można się spodziewać po tej płycie?
Kiedy tradycja spotka nowoczesność
Marcin SIDOR to skrzypek AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. To również kameralista, który od lat intensywnie współpracuje z muzykami tworzącymi muzykę klasyczną, jazz, hip-hop czy wielogatunkowe mieszanki dźwięków. Natomiast pod pseudonimem S-AGE kryje się producent muzyczny Szymon Herbuś, który jest realizatorem dźwięku w orkiestrze AUKSO. S-AGE to także specjalista od muzyki elektronicznej oraz hip-hopu i trapu.
Ich drogi zeszły się przy pracy w tym samym miejscu, a dzielone pasje pozwoliły na szybkie nawiązanie wspólnego języka. Artystów połączyło też wykształcenie muzyczne i współtworzone projekty. Muzycy postanowili przekształcić swoje pomysły w większe przedsięwzięcie i nagrać razem krążek inspirowany takimi gigantami utworów klasycznych, jak Paganini, Chopin, Beethoven, Bach czy Vivaldi. Klasyczne dźwięki zmiksowali z trapem i Intelligent Dance Music, tworząc ożywczą mieszankę muzyczną.
Jakie utwory znalazły się na płycie Trap Violin Style?
Płytę otwiera Intro – kompozycja początkowo stonowana, w której zdecydowanie królują skrzypce, a elektronika jest do nich subtelnym dodatkiem. Z biegiem czasu melodia nabiera tempa, a niepokój słuchacza rośnie. Przy punkcie kulminacyjnym muzyka nieco zwalnia, powracając później na pierwotne tory. Pierwszy kawałek płyty jest stosunkowo łagodnym wprowadzeniem w kolejne utwory i pozwala zorientować się, czego można się spodziewać podczas dalszego słuchania.
SIDOR x S-AGE – Intro (fragment)
Drugi utwór z płyty zatytułowano Winter nie bez powodu – ścieżka ta czerpie mocne inspiracje z dzieła Vivaldiego, pochodzącego z Czterech Pór Roku. Ten klasyk został zagrany ze smakiem i szacunkiem do pierwotnego autora utworu. Gra skrzypiec zdaje się nie odbiegać od pracy oryginalnego mistrza. Podkład elektroniczny jest również niezwykle dopracowany i dopasowany do natury melodii – nie zagłusza jej ani nie odbiera podium. Jest dobrym uzupełnieniem do kawałka, któremu nadaje nieco charakterystycznego rytmu.
Toccata and Fugue – tak nazwano kolejną pozycję na płycie, a rozpoczyna się tak, jak słynne dzieło Jana Sebastiana Bacha. Utwór jest wzbogacony mocno skrzypcową nutą. Podobnie jak powyżej, elektroniczny podkład nie zakłóca wrażliwości klasycznej ścieżki dźwiękowej. Ponownie też obie melodie wzajemnie się uzupełniają, tworząc nietypową, ale miłą dla ucha całość. Utwór ma zarówno dynamiczne, jak i stonowane momenty. Całość jest dość mocno refleksyjna, można przy piosence zarówno odpocząć, jak też oddać się różnym myślom.
SIDOR x S-AGE – J.S.Bach – Toccata i Fuga D live – TYCHY LIGHT & SOUND FESTIVAL
Z Bacha czerpie też Chaconne, czyli czwarta piosenka z płyty Trap Violin Style. Inspiracja w tym przypadku jest delikatnie wyczuwalna. Rytm podłożony w tle dodaje całej melodii napięcia i biegu, ale nie galopu. To jeden z utworów, które z powodzeniem mogłoby opowiadać pewną historię. Ścieżka dźwiękowa pobudza wyobraźnię do tworzenia przed oczami własnej wizji jakiejś historii. To kawałek uniwersalny, pasujący i do smutku, i do radości.
SIDOR x S-AGE feat. J.S. Bach – Chaconne
Następny utwór z płyty duetu SIDOR i S-AGE to Palladio, który jest inspirowany muzyką sir Karla Jenkisa. W tym przypadku muzycy znacznie zdynamizowali i rozwinęli pierwotny zamysł kompozytora. Dzieło, dzięki bitom i dodatkowym efektom dźwiękowym, nabrało charakteru i mocy. To utwór, który przywodzi na myśl zwycięstwo i sukces, doskonale pasowałby również jako ścieżka dźwiękowa kina akcji. Melodii słucha się lekko i z zaciekawieniem.
Szósty kawałek z płyty Trap Violin Style oddaje hołd znanemu utworowi Canon autorstwa niemieckiego kompozytora Johanna Pachelbela. Całej melodii przoduje słodki dźwięk skrzypiec, który niejako rozlewa się w uszach, wywołując bardzo przyjemne odczucia. Piosenka jest stonowana i łagodna, delikatnie wzbogacana elektronicznym podkładem. Można usłyszeć nuty basowe oraz melodie, które przypominają świąteczne dzwonki. To utwór bardzo klimatyczny, jakby otulający słuchacza.
Utwór Symphony z kolei zaczyna się od nieco mrocznych tonów. To melodia inspirowana dziełem Beethovena, o dość spokojnym tempie i okresowych mocnych uderzeniach bitów. Kompozycja jest utrzymana w klimacie tajemniczości i niepokoju, wzbudza ciekawość i utrzymuje uwagę do samego końca. Bardzo podobne odczucia wywołuje kolejny utwór – In the Hall of Mountain King, czerpiący swoją tematykę z dzieła Edwarda Griega. Ta piosenka duetu SIDOR x S-AGE rozpoczyna się w bardzo minimalistyczny sposób, dźwiękami bitów i skrzypiec, które dopiero później zlewają się z szerszym podkładem muzycznym. Całość wywołuje napięcie i zainteresowanie aż do ostatniej nuty.
SIDOR x S-AGE feat. L.van Beethoven – 7th Symphony 2 movement
Dziewiąta pozycja na płycie Trap Violin Style to Nocturne, przypominające słynne dzieło Fryderyka Chopina. Utwór jest zdominowany przez skrzypce i brzmi bardzo dostojnie. Elektroniczna ścieżka dźwiękowa jest dobrana w tym przypadku w niezwykle delikatny sposób i stanowi doskonałe tło dla melodii.
SIDOR x S-AGE – F.Chopin Nokturn cis – moll (fragment)
Miłośnicy Niccolo Paganiniego znajdą coś dla siebie w dziesiątym kawałku płyty autorstwa SIDOR x S-AGE. Pozycja ta bowiem nawiązuje do znanego i często odtwarzanego przez różnych muzyków utworu Caprice. Dzieło zostało w tym przypadku wykonane w sposób dynamiczny, z mocnym akcentem bitowym. Kompozycja wywołuje pozytywne wrażenie i „jasne” odczucia. Jest idealny nie tylko do słuchania, ale i do tańca.
SIDOR x S-AGE feat. Paganini – GKS Tychy Ice Hockey Team
Over the Mountains z kolei wyróżnia się nieco orientalnym brzmieniem. To kawałek spokojny i ujednolicony, uzupełniony rytmicznymi bitami. Mniej orientalny, ale w bardzo podobnym klimacie jest utrzymany kolejny utwór, zatytułowany jako Talk the Talk. Jest on nieco bardziej dynamiczny od poprzedniego, ale nadaj spokojny, melancholijny i bardzo melodyjny.
SIDOR x S-AGE – Over The Mountains (fragment)
Przedostatni numer na płycie jest zatytułowany jak ona sama – Trap Violin Style. To utwór indywidualny, stonowany, uzupełniony charakterystycznym wokalem i bitami dopasowanymi do stylistyki muzycznej. Płytę zamyka natomiast utwór Skyfall, nawiązujący do ścieżki dźwiękowej słynnej produkcji o tajnym agencie Jej Królewskiej Mości – Jamesie Bondzie. Melodia została idealnie odtworzona na skrzypcach, a łagodny podkład z bitami tylko wzbogaca całość.
SIDOR x S-AGE – Trap Violin Style
Trap Violin Style autorstwa duetu SIDOR x S-AGE – podsumowanie
Okazuje się, że chociaż głównym motywem przewodnim debiutanckiej płyty tego niecodziennego duetu jest muzyka klasyczna uzupełniona dźwiękami elektronicznymi, to całość jest bardzo uniwersalna i ponadczasowa. Utwory znajdujące się na krążku z pewnością spodobają się również miłośnikom wielu innych gatunków muzycznych.
Uniwersalność kolejnych pozycji z płyty polega na ich wszechstronnym dopasowaniu. Takie piosenki można bez problemu wykorzystać zarówno do prywatnego relaksu, jak i w formie ścieżki dźwiękowej do filmów oraz przedstawień tanecznych i teatralnych. Ponadto wykorzystanie dzieł wybitnych światowych kompozytorów i zestawienie ich z nowoczesnym podkładem muzycznym może sprawić, ze więcej osób pozna takie legendy muzyki klasycznej.
SIDOR X S-AGE – TRAP VIOLIN STYLE (2021)
Lista utworów:
- Intro (Sidor, Herbuś)
- Winter (Vivaldi)
- Toccata and Fugue D-Minor (Bach)
- Chaconne (Bach)
- Palladio (Jenkins)
- Canon (Pachebell)
- Symphony no. 7 (Beethoven)
- In the Hall of Mountain King (Grieg)
- Nocturne C-Sharp Minor (Chopin)
- Caprice no. 24 (Paganini)
- Over the Mountains (Sidor, Herbuś)
- Talk the Talk (Sidor, Herbuś)
- Trap Violin Style (Sidor, Herbuś)
- Bonus track: Skyfall (Epworth)
Recenzja: Rubina Khachatryan
Spodobała ci się recenzja płyty duetu SIDOR x S-Age?
Przeczytaj również: Sidor x S-Age: chcemy rozpowszechniać muzykę – wywiad z zespołem
Przeczytaj również: Wojciech Kilar – geniusz polskiej sceny muzyki klasycznej
Przeczytaj również: Katarzyna Berenika Miszczuk – TOP 5 książek, które warto przeczytać!