Podobało wam się “Stranger Things” i czujecie niedosyt? A może szukacie czegoś w podobnym klimacie do serii “Gone Zniknęli”? W takim razie zachwyci was komiks “Sami”! To ciekawa seria z pogranicza grozy i postapo dla starszych dzieci, którą na polskim rynku od 2022 roku wydaje Egmont.
Sami opowiada historię piątki dzieci w różnym wieku i z różnych środowisk mieszkających w mieście Fortville. Pewnego dnia odkrywają, że wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli. Dzieciaki muszą ze sobą współpracować, by móc przetrwać w świecie w którym nie działa ani radio ani telewizja, a po mieście chodzą dzikie zwierzęta z czerwonymi oczami. Za niezwykle intrygujący scenariusz tego komiksu odpowiada Fabien Vehlmann. Francuski scenarzysta dał się poznać polskim czytelnikom jako autor m.in. Pięknej ciemności. Rysownikiem komiksu jest Belg, Bruno Gazotti. Kreska to stara szkoła francusko-belgijskiego komiksu, więc miłośnicy takiego stylu doskonale się w nim odnajdą. Problem miałam trochę z modelami postaci – trudno mi było oszacować wiek bohaterów, gdyż mamy do czynienia z młodszymi nastolatkami, a modele wskazywały bardziej na dzieci w wieku podstawówkowym. Kolorystyka komiksu jest bardzo żywa i plastyczna – doskonale podkręca atmosferę tajemniczości kiedy trzeba, a także wywołuje kontrast pomiędzy dziecięcymi bohaterami a niepokojącym światem przedstawionym.
Sami 5 – Mroczny Wir
Tom 5 komiksu w odważny sposób kontynuuje poprzednie wątki. Przez pewien twist fabularny dzieciaki są zmuszone wybrać nowego przywódcę. Stają przed zagadką, którą można rozwiązać zapuszczając się do niebezpiecznej strefy, jednak to, co tam zastają, przekracza ich najśmielsze oczekiwania. Seria Sami zaczyna się od piątki głównych bohaterów, tymczasem w tomie 5 Mroczny wir mamy już sporą grupkę dzieci. Czytelnik w tej części zderza się z wielką tajemnicą, która właściwie zmienia perspektywę bohaterów.
Bohaterowie komiksu stanowią spory przekrój charakterów i motywacji. Mimo, że wcześniej się nie znali, trudna sytuacja prowokuje ich do nawiązania relacji i próby wyjścia z niecodziennej sytuacji:
- Dodji – lider grupy. Ma trudną przeszłość, co pozwala mu zachować trzeźwość umysłu oraz opracowywać logiczne działania.
- Leila – odważna i przebojowa dziewczyna z zacięciem technicznym. Służy niejako za „mamę” grupy, otaczając ich opiekuńczością.
- Ivan – chłopak z dobrego domu, który interesuje się nauką. Jest nieco przemądrzały.
- Camille – nieśmiała dziewczyna zakochana w książkach. Bardzo lubi się uczyć, ale nie wie jak poradzić sobie w czasie kryzysu
- Terry – mały chłopiec, nieco rozpuszczony. Jest nieco zagubiony przez wzgląd na fakt, że jego rodzice się rozwiedli.
Historia sama w sobie jest ciekawa i intrygująca, jednak by nie zepsuć sobie napięcia oraz nie zaspoilerować sobie pewnych wątków, zalecałabym czytanie tego komiksu od samego początku. Ja na pewno jestem zainteresowana komiksem “Sami” (zwłaszcza że postapo to moje klimaty) i sięgnę po kolejne tomy, a także przypomnę sobie wcześniejsze.
Sami T.5 szczegółowe informacje:
- Tytuł: Sami. Mroczny wir
- Wydawca: Egmont
- Rysunki: Bruno Gazotti
- Scenariusz: Fabien Vehlmann
- Przekład z j. francuskiego: Agata Cieślak
- Oprawa: miękka
- Data wydania polskiego: 2022/2023
- Druk: kolor
- Ilość stron: 48
- Cena okładkowa: 34,99 zł.
Opinia i Fot. Magdalena Gosk
Spodobała Ci się nasza recenzja Pewnego razu we Francji? Check out our other articles in english i українська!
Przeczytaj również: W.I.T.C.H. – włoski fenomen, który pokochały Europejki
Przeczytaj również: Wyspa Skarbów – recenzja komiksu z cyklu Adaptacje Literatury
Przeczytaj również: TOP 6 książek o kobietach dla kobiet
Przeczytaj również: Stranger Things – muzyczny ukłon w stronę lat 80-tych!
Przeczytaj również: Komiks – co to jest? Początki i ciekawostki
Przeczytaj również: Szarlota Pawel – dama polskiego komiksu
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej