Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/10/sami-okladka-.jpg
    [1] => 640
    [2] => 794
    [3] => 
)
        

Czy świat rządzony przez dzieci byłby lepszy niż ten rządzony przez dorosłych? Byłoby mniej wojen lub konfliktów? Jak z tak poważanym zadaniem poradziłby sobie dzieci? Z odpowiedzią przychodzi nam kolejny, bo już szósty tom komiksu autorstwa Gazzottiego i Vehlmanna. Zobaczcie, co tym razem przygotowało dla nas wydawnictwo Egmont. Czas na kolejną wyprawę do Świata Otchłani!

Sami. Wymiar czwarty i pół. Tom 6 – o czym jest?

Jak wiemy z poprzednich części komiksu opuszczone przez dorosłych miasto Fortville zamieszkują dzieci. Same tak do końca nie wiedzą, co się z nimi stało i jak to się stało- pewne jest tylko że umarły. Niektóre nawet po kilka razy jak Dodji i Leïla. Pomiędzy dzieciakami, mimo wcześniejszego rozejmu dochodzi do nowego rozdania kart oraz kolejnego podziału. Grupa Dodjiego, aktualnie dowodzona przez Leïlę-a rzadko się zdarza, żeby dziewczyna była dowódcą (motyw girl power), daje się wciągnąć w niebezpieczną grę oznaczania terytorium. Pomysłodawcą tagowania jest Saul, uważany do niedawna za zmarłego. Gromadzi wokół siebie członków dawnego Klubu Rekina i zajmuje strategiczne punkty w mieście, takie jak biblioteka. Zdobyte miejsca oznaczane są symbolem słońca.

Bardzo szybko daje się dostrzec motyw rywalizacji pomiędzy grupami i siłą rzeczy czytelnik musi opowiedzieć się za jakąś stroną. Co z tego wyniknie? Czy w tym tomie znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania? I co to jest ten wymiar czwarty i pół?  Otóż okazuje się, drogi czytelniku, że wcale nie będzie tak łatwo. Mogę jedynie zdradzić, że w tomie szóstym zaczyna się zupełnie nowy etap historii, pełen dynamicznych zwrotów akcji i emocji- czyli wszystko to, co lubią fani postapokaliptycznych (i nie tylko) klimatów.

Grupa Saula oznacza zdobyte terytoria znakiem słońca

Podczas kartkowania komiksu spotkamy dobrze znane nam postacie z poprzednich tomów:

Dodji- prawowity lider grupy, rozważny jak na swój wiek. Zawsze podejmuje przemyślane decyzje. Umarł w trakcie pożaru cyrku.

Leïla- odważna i żywiołowa dziewczyna. Opiekuje się swoją grupą. Wykazuje zdolności przywódcze.

Ivan-  interesuje się nauką, sprawia wrażenie przemądrzałego. Pochodzi z dobrego domu.

Camille- wrażliwa i nieśmiała. Lubi czytać książki. W szóstym tomie przebiera się za księdza podczas zebrania w kościele.

Terry- mały chłopiec, potrzebuje ciągłej opieki.

Saul- przywódca Klanu Rekina, przebiegły. Zawsze chce być o krok dalej od przeciwnika. Sprawca wielu problematycznych sytuacji.

Kolory w komiksie

Wzrok czytelnika od samego początku przykuwa okładka- dwoje dzieci z bronią po przeciwnych stronach- napięcie czuje się od początku. Dodatkowo numer komiksu jest w kolorze fioletowym a nie zielonym jak w poprzednich wydaniach. Jeśli chodzi o oprawę graficzną komiks utrzymany jest w kolorystyce doskonale znanej z poprzednich tomów. Gazotti i tym razem nie zawiódł czytelników- wyraziste barwy, cartoonowy i obła kreska tylko podkreślają dynamikę tej historii i sprawiają, że ma to coś- niepodrabialny styl. Grafiki są przyjemne dla oka. W ogóle cały komiks czyta się bardzo przyjemnie i szybko, co powoduje odczucie czytelniczego niedosytu (bo kiedy przeczytałem te 48 kartek?)  Jako ciekawostkę wspomnę, że w 2017 roku seria została zaadaptowana na film fabularny.

Charakterystyczne żywe barwy są znakiem rozpoznawczym komiksu Gazzottiego i Vehlmanna

Sami. Tom 6. Czy warto czytać?

Sami. Wymiar czwarty i pół. Tom 6 to dobra propozycja nie tylko dorosłych ale też i dla starszych dzieci. Motywy postapokaliptyczne, tematyka życia i śmierci, próba odpowiedzi na trudne pytania zainteresuje każdego. Ale to już musicie SAMI ocenić.

Sami – komiks – informacje

  • Tytuł: Sami. Tom 6. Wymiar czwarty i pół
  • Scenariusz: Fabien Vehlmann
  • Rysunki: Bruno Gazzotti
  • Tłumaczenie: Agata Cieślak
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Liczba stron: 48
  • Druk: Kolor
  • Oprawa: miękka
  • Data premiery: 2023
  • Cena okładkowa: 34,99 zł

Opinia: Agata Rosińska
Foto: Agnieszka Małachwiejczyk

 Przeczytaj również: Sami w brutalnym świecie recenzja cz.5 komiksu
 Przeczytaj również: Zamek zwierzęcy – opinie
 Przeczytaj również: Diuna: Wody Kanly – czy warto przeczytać?
 Przeczytaj również: Friday Księga pierwsza- recenzja
 Przeczytaj również: Komiks – co to jest? Początki i ciekawostki
 Przeczytaj również: Łowcy relikwii- przeczytaj opis

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content