Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2023/12/Rynkowski_Ryszard_Poznan_2008-1.jpg
    [1] => 500
    [2] => 606
    [3] => 
)
        

Ryszard Rynkowski to jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej muzyki rozrywkowej, a wiele z jego piosenek zna każdy, nawet ci, którzy na co dzień nie są zaznajomieni z jego twórczością.

Ryszard Rynkowski i VOX

Urodził się w Elblągu (w przyszłości zostanie również honorowym obywatelem tego miasta), tam również chodził do szkoły aż do liceum. Skończył również szkołę muzyczną, następnie studiował w Olsztynie na Wydziale Muzycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Już w czasach szkolnych wykazywał zainteresowanie występami scenicznymi, biorąc udział w licealnym kabarecie oraz amatorskich zespołach muzycznych. Również podczas studiów występował na scenie wraz z grupą El na V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie.

W 1973 przenosi się do Warszawy i rozpoczyna pracę w Operetce Warszawskiej i Teatrze na Targówku. Właśnie tam powstawały jego pierwsze piosenki. W kolejnych latach związał się najpierw z Gramine, a następnie z Victoria Singers, z której później wyłoniła się grupa VOX. Tutaj pełnił rolę nie tylko wokalisty, ale również kompozytora. To spod jego ręki wyszły takie hity, jak znany i śpiewany do dziś „Bananowy song”.

Kariera solowa

Ryszard Rynkowski decyduje się na rozpoczęcie kariery solowej w 1987 roku. Przynosi to mu wiele kolejnych nagród zdobywanych na konkursach w Polsce i za granicą. Wydana w 2000 roku płyta „Dary losu”, na której znajdują się takie hity jak „Dziewczyny lubią brąz”, uzyskuje status złotej płyty w zaledwie miesiąc od jej wydania, a ostatecznie staje się podwójną platynową płytą. Ostatni dotychczas album Ryszarda Rynkowskiego ujrzał światło dzienne w 2012 roku. Łącznie w swoim dorobku trzy z nich stały się złotymi płytami, jedna platynową, a jedna podwójną platyną.

Ryszard Rynkowski
Ryszard Rynkowski

Prócz płyt nagranych solowo lub wraz z zespołami, w których skład wchodził, Ryszard Rynkowski ma także doświadczenie w innych formach artystycznych. Miał okazję zagrać (i zaśpiewać) główną rolę w musicalu „Pan Twardowski” (1993), a w 1988 wystąpił na płycie „Smerfy”. W roku 2011 wziął udział w widowisku „16.12.1981”, które zostało poświęcone pacyfikacji kopalni „Wujek” w trakcie stanu wojennego i ujrzało światło dzienne w trzydziestą rocznicę tych wydarzeń.

W życiu prywatnym Ryszard Rynkowski był żonaty ze zmarłą w 1996 roku Hanną, z którą ma córkę Martę. W 2006 ożenił się z Edytą, z którą ma syna Ryszarda. Do największych hitów w karierze Ryszarda Rynkowskiego należą „Bananowy song” VOXu, w karierze solowej do tego grona można natomiast zaliczyć „Szczęśliwej drogi, już czas” czy „Dziewczyny lubią brąz”. Obecnie, w wyniki pandemii koronawirusa, zdecydował się zainwestować w biznes i stał się udziałowcem w klinice rehabilitacyjnej. Była to „opcja awaryjna” w trudnym czasie, gdy artyści nie mieli okazji występować, ale wyraźnie przypadła do gustu piosenkarzowi.

Ryszard Rynkowski to artysta, który wyróżnia się swoim charakterystycznym głosem, przez który bywa określany „polskim Joe Cockerem” – miał zresztą okazję występować z nim na jednej scenie. Bez wątpienia zapisał się w historii polskiej muzyki, a z tym potencjałem śmiało można powiedzieć, że miał potencjał, by ta kariera stałą się światową. koncert artystów SAWP

 Przeczytaj również: Piotr Rubik – maestro form wokalno – instrumentalnych
 Przeczytaj również: Michał Bajor – 50 lat minęło
 Przeczytaj również: Michał Wiśniewski – barwny ptak polskiej muzyki rozrywkowej
 Przeczytaj również: Kayah – ikona polskiej muzyki
 Przeczytaj również: Agnieszka Chylińska od ONA do solowego sukcesu

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content