Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2024/11/Psychocybernetyka-Zasady-kreatywnego-zycia-recenzja.webp
    [1] => 370
    [2] => 493
    [3] => 
)
        

Poczuć szczęście, myśleć optymistycznie i dzięki temu odnieść sukces. Maxwell Maltz w swojej książce Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to zrobić. Ta recenzja pomoże Ci dowiedzieć się, czy warto skorzystać z jego rad.

O czym jest książka?

Cybernetyka z greckiego oznacza „sternika”, który kieruje statkiem do portu. Maxwell Maltz stworzył nowe pojęcie – psychocybernetykę, czyli kierowanie umysłem do najwspanialszego portu na świecie, jakim jest spokój umysłu. O tym w zasadzie jest ta książka. Na przestrzeni 280 stron Maltz pokazuje, jak poprowadzić swój umysł do szczęścia. Porusza takie wątki jak:

  • Zmienienie obrazu siebie w pozytywny sposób
  • Uruchomienie swojego twórczego mechanizmu
  • Wyjście ze stanu hipnozy
  • Traktowanie porażki jako sukcesu
  • Radzenie sobie ze stresem

Aby najlepiej wyjaśnić te tematy, Maltz stosuje różne formy komunikacji z czytelnikiem. Książka zawiera liczne listy od osób, których życie odmienił, kluczowe pytania do każdego rozdziału i odpowiedzi na nie, historie osób, którym pomógł, zadania domowe, wskazówki i wiele innych form przekazu. Dzięki temu lektura nie nuży.

Maltz, poruszając wiele tematów i tłumacząc je w różnorodny sposób, stara się pokazać czytelnikom ścieżkę do szczęśliwego życia. Psychocybernetyka zakłada zmianę obrazu siebie na pozytywny, charakteryzujący się optymizmem, czerpaniem szczęścia z życia i odrzucaniem negatywnych bodźców oraz uczuć. Takie nastawienie ma sprawić, że nasze życie będzie udane i poprowadzi nas do sukcesów.

Historia książki
Maltz przedstawił koncepcję psychocybernetyki w 1960 roku w swojej książce Psychocybernetyka, która okazała się ogromnym sukcesem. Po latach wiele osób deklaruje, że odmieniła ich życie. Wciąż odwołują się do Maltza liczni eksperci motywacyjni, tacy jak Zig Ziglar, Tony Robbins czy Brian Tracy. Książka ta zapisała się na kartach historii psychologii i socjologii, sprzedając się w ponad 35 milionach egzemplarzach.

Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia jest kontynuacją, rozszerzoną wersją książki z 1960 roku. Została wzbogacona o ćwiczenia, zestawy zadań i historie osób, których pierwotna wersja książki odmieniła. Mają one przybliżyć czytelnika do stworzenia pozytywnego obrazu siebie, który da mu szczęście oraz spokojne życie pełne sukcesów.

Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia recenzja opinie
Okładka książki “Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia”

Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia – Opinia 

Maltz wielokrotnie sugeruje, co czytelnik powinien zrobić, by zmienić obraz siebie. Są to myśli typu: „Stwórz silny strumień myślenia o sukcesie” lub „Odseparuj się od natrętnych bodźców”. Czasami te wskazówki mogą wydawać się zbyt ogólne i niepodparte metodami ich realizacji. Choć autor poświęca część książki krytyce hipnozy, której ulegamy, polegającej na czerpaniu negatywnej energii z otoczenia, to można odnieść wrażenie, że sam sugeruje pewien rodzaj hipnozy. Psychocybernetyka Maltza zakłada bowiem zaprogramowanie w umyśle pozytywnego myślenia. Idea ta może przypominać formę autohipnozy – czytelnik powinien zawsze widzieć „szklankę do połowy pełną”, odrzucając negatywne myślenie. Takie podejście może wydawać się lekko nieludzkie i pozbawione realistycznego spojrzenia na świat, zastąpione wręcz nadmiernym optymizmem.

Nie kwestionuję skuteczności tej metody – nie mam do tego kompetencji, a Maltz był w końcu doktorem psychologii. Być może jego metody rzeczywiście prowadzą do szczęśliwego i pełnego sukcesów życia. Jako realista zastanawiam się jedynie, na ile proponowane przez Maltza podejście jest zdrowe i faktycznie wolne od schematycznego myślenia. Nie zmienia to jednak faktu, że sama idea bycia optymistą jest raczej pozytywna. Wydaje mi się, że książka może być pomocna, szczególnie gdy ograniczymy się do wyciągnięcia z niej przesłania optymizmu i dążenia do samodoskonalenia.

Sama książka jest napisana przystępnym językiem. Czytelnik nie zmaga się z trudnym naukowym żargonem, lecz prostym językiem, który każdy może zrozumieć. Jest to duży plus, ponieważ Maltz może ze swoimi treściami trafić do szerokiej grupy odbiorców.

Osobiście, po przeczytaniu książki, moje postrzeganie świata nie uległo większej zmianie. Wiele kwestii poruszanych przez Maltza jest dziś powszechnie znanych i nie wydaje się odkrywczych. Być może ta świadomość problemów, które omawia, jest właśnie efektem wpływu jego książki z 1960 roku na społeczną świadomość. Niemniej jednak warto sięgnąć po tę książkę. Wydaje mi się, że może być pomocna dla wielu osób. Polecam tę książkę – może wspierać samorozwój i skłaniać do dbania o wewnętrzny spokój i optymizm.

Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia – informacje

  • Tytuł: “Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia”
  • Tytuł oryginału: “Psycho-cybernetic Principles for Creative Living”
  • Wydawnictwo: Studio Emka
  • Rok wydania:
  • Przekład: Witold Turopolski
  • Liczba stron: 280
  • Oprawa: twarda
  • Cena okładkowa: 54,90 zł

Recenzja: Paweł Skarzyński
Fotografie: Paweł Skarzyński

 Przeczytaj również:  Jestem ich milczeniem – recenzja komiksu
Przeczytaj również:   Tango Integral I podróż po oceanie testosteronu
 Przeczytaj również:  Most Heksagon  – recenzja komiksu science fiction
Przeczytaj również:  Tulia – Folk, folk i jeszcze raz folk!
 Przeczytaj również:  Minecraft komiks – recenzja
Przeczytaj również:  Trent. Historia konstabla na dzikim zachodzie

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content