– Myślisz, że przechodzimy pomiędzy światami?
– Tak.
– A czy myślisz – spojrzała na niego uważnie – że znamy się tam na Ziemi? Że wiemy o tym, że my ludzie, to my Duchy.
– Nie wiem – spojrzał w niebo – ale chciałbym, aby tak było.
Powrót Cesarza – Dwa światy Neo i jeden cel
„Powrót Cesarza” to pierwsza część sagi Iwony Gajdy „Raport Ziemi”. Na początku poznajemy Neo – młodego mężczyznę, którego świadomość przeplata się między dwoma światami. Choć początkowo wydają się to dwie odrębne historie, okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. W jednym świecie Neo jest 28-latkiem, poszukującym swojej zaginionej dziewczyny, w drugim zaś duchem Androrodu, któremu powierzono misję sporządzenia raportu. Wyniki tego raportu zadecydują, czy Ziemia zostanie unicestwiona.
Zaskakujący brak akcji?
Początkowo książka nie wzbudziła mojego zainteresowania. Czułam, że po raz kolejny ktoś próbuje wpleść w fabułę ciekawostki o Klasztorze Shaolin oraz wschodnich sztukach walki, tworząc kolejną historię o walce o honor. Ku mojemu zaskoczeniu, po przeczytaniu całości nie znalazłam ani jednej sceny, która przedstawiałaby tego rodzaju starcie. „Powrót Cesarza” z pewnością nie jest książką pełną dynamicznej akcji. To raczej opowieść, która w interesujący sposób „sprzedaje” elementy historii Chin i zręcznie łączy je ze współczesnymi wydarzeniami.
Autorka przedstawia chińskie zabytki nie tylko jako monumentalne świadectwa wielkości starożytnych Chin, ale także pokazuje ich ciemne strony. Historyczne opisy są ilustrowane zdjęciami, co pozwala skrócić narrację do najważniejszych faktów. Styl, w jakim Iwona Gajda opisuje wydarzenia historyczne, przypomina zwiedzanie z przewodnikiem, który barwnie opowiada o dawnych czasach.
„Powrót Cesarza” to jednak nie tylko historia Chin. Autorka w prosty sposób porusza różnorodne aspekty ludzkiej natury, od indywidualnych emocji po zagadnienia geopolityczne. Co ciekawe, nie skupia się bezpośrednio na samym bohaterze. Mimo że Neo jest główną postacią, stanowi raczej rdzeń do przekazania głębszych treści opowieści. Czytelnik bardziej zastanawia się nad tym, co ukryte między wierszami, niż nad losami bohatera. Choć nie wprost, pojawiają się pytania o to, co jest dla nas ważne, dlaczego podejmujemy określone decyzje i dokąd zmierzamy.
Pomimo wielu interesujących aspektów, warto zauważyć, że niektóre wątki zostały słabo rozwinięte. Najsłabiej wypada wątek miłosny, który został przedstawiony dość sucho, bez pogłębiania emocji bohaterów. Biorąc jednak pod uwagę, że książka jest stosunkowo krótka, nie jest to wielka wada.
Powrót Cesarza – Opinia. Prosto, ale z treścią
Książkę czyta się szybko, stanowi idealne rozwiązanie na krótsze podróże. Język jest prosty i zrozumiały, a tekst bogaty w inspirujące cytaty. Rzadko zdarza się czytać egzystencjalne rozważania z taką lekkością. Oceniłabym ją na 7/10. Nie jest to najlepszy wybór dla osób szukających wartkiej akcji, ale z pewnością świetna propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć od krwawych opowieści.
- Wydawnictwo: BPC Group Poland
- seria: Raport Ziemi
- Tytuł: Powrót Cesarza
- Autor: Iwona Gajda
- Liczba stron:142
- Data premiery: 2021
Recenzja: Sylwia Buwaj
Redakcja: Wiktoria Abramowicz
Spodobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź nasze inne filmowe recenzje:
Przeczytaj również: Rashomon – recenzja komiksu
Przeczytaj również: Dlaczego narody przegrywają – recenzja książki
Przeczytaj również: Wszystko mam bardziej – recenzja książki
Przeczytaj również: Niewolnicy dopaminy – recenzja książki
Przeczytaj również: Co czyta świat? Najnowsze trendy w literaturze!
Przeczytaj również: Wilkobójczyni – recenzja komiksu Hitomi
Przeczytaj również: Szalona – Wyjście poza płeć J. I. Kraszewskiego
Nic dla Ciebie? Wybierz, co chcesz przeczytać!
✨ recenzje książek
✨ recenzje filmów
✨ recenzje płyt
✨ relacje ze spektakli teatralnych
✨ artykuły o sztuce
✨ recenzje komiksów
✨ nowinki technologiczne
Ucz się z nami! Poczytaj o kulturze w obcym języku:
✨ angielski
✨ francuski
✨ niemiecki
✨ ukraiński