Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2022/04/Projekt-bez-tytulu-2.jpg
    [1] => 640
    [2] => 453
    [3] => 
)
        

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie jest seria „Pokémon”. Doskonale znają ją dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe. Pod owym szyldem publikowane są filmy, seriale, gry oraz niezliczona ilość zabawek i artykułów użytkowych. Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że franczyza Pokémon jest nierozerwalnie związana z dzisiejszą kulturą.

Interesującą kwestię stanowi rozwój przedstawionej marki. Ogromne przedsiębiorstwo miało swój początek jeszcze w latach 90., co oznacza, że funkcjonuje na rynku już ponad 20 lat. Zdecydowanie warto przeanalizować fascynującą historię związaną z narodzinami i rosnącą popularnością słynnej serii „Pokémon”!

Czym są Pokémony?

Pierwszorzędnym aspektem powinno być przedstawienie fenomenu produktów wydawanych przez The Pokémon Company (oficjalna nazwa korporacji). W ten sposób rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości dotyczące charakteru oraz tematyki omawianej serii.
Pokémony są fikcyjnymi stworzeniami, przypominającymi zwierzęta. Różnią się jednak od nich swoimi magicznymi umiejętnościami, które wykorzystują w codziennym funkcjonowaniu. Każda tego typu istota czerpie moc z charakterystycznego dla siebie źródła, na przykład z wody, ognia, natury.

W przedstawionym świecie ludzie nawiązują szczególną więź z Pokémonami. Stają się kompanami oraz najlepszymi przyjaciółmi. Niektórzy opiekunowie decydują się na rozwój własnej kariery w Lidze Pokémon. Jest to seria turniejów, podczas których trenerzy oraz ich podopieczni toczą między sobą walki o odznaki i inne nagrody, tytuły.

Najsłynniejszą historię ze świata Pokémon przedstawia seria anime, publikowana pod takim samym tytułem. Głównym bohaterem jest Ash Ketchum – chłopiec, który razem z grupą przyjaciół odbywa swoją podróż przez różne regiony fikcyjnego świata, walcząc o tytuł Mistrza Pokémon.

Twórca i jego historia

Franczyza Pokémon narodziła się w Japonii. Jej pomysłodawcą, a także realizatorem był Satoshi Tajiri. W okresie dzieciństwa, jednym z jego ulubionych zajęć było kolekcjonowanie owadów. Kiedy zainteresował się także grami automatowymi, w jego głowie narodził się pomysł na własną, podobnego rodzaju grę. Młody Satoshi wyobraził sobie jej działanie na zasadzie zdobywania różnorodnych gatunków stworzeń – tak samo, jak on niegdyś kolekcjonował różne gatunki owadów. Mimo że do faktycznej realizacji tego planu musiało minąć sporo czasu, uważa się, że był to pierwszy impuls, który doprowadził do powstania serii „Pokémon”.

W 1989 roku powstał magazyn Game Freak, którego założycielem był właśnie Satoshi Tajiri. Razem ze swoimi współpracownikami publikował treści mieszczące się w tematyce gier komputerowych. Redakcja jednak szybko obrała inny kierunek działania – wydawnictwo przekształciło się w firmę. Tajiri pragnął spełnić swoje marzenie, rozwijając się w zakresie produkcji własnych gier komputerowych.

Pierwsza gra firmy Game Freak

Dnia 26 lutego 1996 roku ukazała się produkcja o nazwie „Pocket Monsters” (dosłowne tłumaczenie: „Kieszonkowe potwory”). Została ona wydana w dwóch wersjach: „Red” oraz „Green”. Jak można łatwo się domyślić – gra była realizacją dawnego pomysłu Satoshiego Tajiriego. Powstała ona przy współpracy z firmą Nintendo, a obsługującym ją docelowym urządzeniem była konsola Nintendo Game Boy.
Gra należała do gatunku RPG. Użytkownicy Game Boya mieli okazję wcielić się w rolę wirtualnego trenera oraz zmierzyć się z zadaniem zdobycia wszystkich 151 Pokémonów. Właśnie w taki sposób hasło „Złap je wszystkie!” stało się sloganem charakterystycznym dla danej marki. Ostatecznie „Pocket Monsters” przyjęto z dużym zainteresowaniem, co klarownie przedstawiały wyniki sprzedaży. Produkcja RPG została rozpowszechniona w nakładzie około miliona kopii.

Pokémon
Screen z gry Pokemon Red

Kolejne produkcje

Szybko dostrzeżono potencjał związany z uniwersum Pokémon. Tuż po premierze „Pocket Monsters” nawiązano współpracę ze studiem Creatures Inc., której wynikiem była gra karciana „Pokémon Trading Card Game”. Wydawnictwo Shōgakukan podjęło się zadania stworzenia mangi opartej na przedstawionym świecie. Rok później swoją premierę miał serial anime, który w oryginalnej wersji językowej przedstawił głównego bohatera imieniem Satoshi. Amerykańskie tłumaczenie produkcji wprowadziło istotne zmiany, dzięki którym dzisiejsi widzowie znają pierwszoplanową postać jako Asha Ketchuma. Jego towarzyszem, a także maskotką całej serii został elektryczny Pokémon Pikachu.
W 1998 roku w Stanach Zjednoczonych pojawiła się anglojęzyczna wersja „Pocket Monsters”. W taki sposób uniwersum Pokémon jeszcze bardziej zyskało na popularności. Firmy: Nintendo, Game Freak oraz Creatures Inc. rozpoczęły ścisłą współpracę pod szyldem The Pokémon Company.

Do tej pory największy sukces osiągnęła produkcja „Pokémon Go”. Gra mobilna została wydana w 2016 roku, a w ciągu kolejnych miesięcy zysk z tej inwestycji wyniósł 1,2 mld dolarów. Fenomen aplikacji polegał na wykorzystaniu funkcji GPS do oznaczania swojej obecnej lokalizacji i łapania wirtualnych pokemonów przypisanych do danej okolicy.

Dorobek franczyzy

Seria Pokémon doczekała się ponad 120 gier elektronicznych oraz niesamowicie rozbudowanej gry karcianej. Na podstawie uniwersum powstało także wiele wersji mangi i komiksów. Nieprzerwanie od 1997 roku produkowane są kolejne sezony serialu anime. Na dorobek franczyzy składa się także blisko 30 filmów pełnometrażowych, wśród których przełom stanowił „Pokémon: Detektyw Pikachu” – był to pierwszy należący do serii film aktorski.

Nie można zapomnieć także o niezliczonej ilości produktów kolekcjonerskich. Korporacje, takie jak Lay’s lub Mirinda, dołączały do artykułów żywnościowych różnego rodzaju wizerunki Pokémonów (kapsle, krążki). Najmłodsze grono odbiorców było zachwycone możliwością rozszerzania własnej kolekcji. W wielu sklepach dostępne są produkty stworzone z myślą o miłośnikach serii Pokémon. Wybór oczywiście jest ogromny – każdy byłby w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Przedstawiona historia i statystyka wykazują jasno – uniwersum Pokémon już zawsze pozostanie ważnym elementem dzisiejszej kultury. Seria nieustannie rozszerza grono odbiorców, w taki sam sposób zyskując nowych fanów. Świat Pokémonów będzie odkrywany przez coraz młodsze pokolenia, a wszyscy miłośnicy prawdopodobnie z sentymentem powrócą do korzeni tej fascynującej opowieści, przypominając sobie dawne, klasyczne produkcje.

Tekst: Natalia Chojnowska – Studentka Filologii Angielskiej, miłośniczka języków obcych. Jej pasją jest kultura i sztuka wszelkiego rodzaju, a w szczególności literatura, muzyka i kino. Prowadzi autorski profil na Instagramie (@szklanyaniol), na którym publikuje własne teksty, poezję.

Foto: Oficjalna strona Pokémon

Spodobał ci się nasz tekst o franczyzie Pokémon?

recenzja Przeczytaj również: Pisać czy nie pisać? Oto jest pytanie!
recenzja” Przeczytaj również: Niosący Światło – zbiór nietuzinkowych opowiadań grozy Magdaleny Kałużyńskiej
recenzja Przeczytaj również: „Blizny” Marek Stelar – recenzja wstrząsającego kryminału
recenzja Przeczytaj również: Sercem z Ukrainą – relacja z koncertu Krzesimira Dębskiego

Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego


👉 Znajdź ciekawe koncerty w naszej

>>>wyszukiwarce imprez<<<

Udostępnij:


2024 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content