Array
(
    [0] => https://proanima.pl/wp-content/uploads/2025/03/podrecznik-manipulacji-recenzja-opinia.webp
    [1] => 400
    [2] => 533
    [3] => 
)
        

Czy Podręcznik manipulacji to przewodnik po nieetycznych sztuczkach wpływania na ludzi, czy raczej kompendium wiedzy o mechanizmach manipulacji? Gregory Hartley i Maryann Karinch obiecują wciągającą podróż po świecie perswazji, psychologii i relacji międzyludzkich. Książka kusi kontrowersyjnym tytułem, ale czy rzeczywiście uczy, jak skutecznie manipulować innymi?

Podręcznik manipulacji – o czym jest?

Gregory Hartley i Maryann Karinch w swojej książce Podręcznik manipulacji starają się przybliżyć czytelnikowi temat manipulowania drugą osobą. W tym celu na przestrzeni 237 stron pogłębiają ten temat, poruszając go z różnych stron i dając wskazówki, które docelowo mają przybliżyć nas do osiągnięcia sukcesu w kontaktach osobistych.

Autorzy podzielili swoją książkę na trzy części, w tym dziewięć rozdziałów, które mają prowadzić czytelnika do oczekiwanego celu. Każda z części charakteryzuje się czymś innym. Pierwsza część poświęcona jest ogólnemu opisowi zagadnienia, który ma pomóc w zrozumieniu kolejnych fragmentów książki. W tym miejscu autorzy zwracają uwagę na elementy kontaktów międzyludzkich, na których będą się koncentrować, oraz wyjaśniają, dlaczego dane zagadnienie jest istotne w kontekście manipulacji.

podręcznik manipulacji recenzja opinia
Gregory Hartley, Maryann Karinch – Podręcznik manipulacji

Część pierwsza jest najbardziej ogólna. Przy pierwszym kontakcie może sprawiać wręcz wrażenie niepełnej, nieposiadającej wystarczających informacji. Opisywane mechanizmy i zjawiska nie są szczegółowo pogłębione, lecz jedynie krótko opisane, czasem podparte przykładami historycznymi. Zabieg ten zdaje się jednak celowy, gdyż jego zrozumienie poprawia odbiór kolejnych dwóch części.

Wydaje się, że część druga i trzecia są najbardziej obfite w konkretne rady i metody, które mogą przybliżyć czytelnika do osiągnięcia sukcesu poprzez sztuczki manipulacyjne. W tych częściach czytelnik otrzymuje wiele ćwiczeń, które w praktyce mają pomóc w zrozumieniu technik manipulacji. Oprócz tego autorzy poruszają liczne zagadnienia, mogące wpłynąć na osiągnięcie celu. Mowa tu o kwestiach takich jak to, co mówimy, jak mówimy, a także jak wyglądamy – co może mieć wpływ na odbiór nas przez innych.

Autorzy, tłumacząc zagadnienie manipulacji, posługują się różnymi formami narracji. Przedstawiają historie – często kontrowersyjne, jak na przykład historie przywódców sekt – eksperymenty psychologiczne (np. eksperyment więzienny Zimbardo), a także ciekawe wykresy. Wszystko to sprawia, że książka zyskuje na wartości, a lektura staje się ciekawsza i bardziej rozbudowana dzięki informacjom z różnych dziedzin.

Opinia o książce

Podręcznik manipulacji ma swoje mocne i słabsze strony. Warto wyróżnić cały kontekst, który autorzy budują wokół tematu manipulacji. Podawane przykłady – choć niejednokrotnie znane – są ciekawe i przyjemnie rozbudowują przekazywaną treść.

Samą książkę czyta się dobrze. Ze względu na niewielkie rozmiary nadaje się do czytania w podróży, a dzięki lekkiej narracji nie powinna być zbyt wymagająca. Samo wydanie książki jest bardzo estetyczne, więc nie tylko będzie nam się ją przyjemnie czytać, ale również nie powstydzimy się jej w miejscu publicznym.

Tytuł Podręcznik manipulacji działa mocno na wyobraźnię. Sięgając po tę książkę, naturalnie możemy spodziewać się kontrowersyjnych treści, a nawet pewnego rodzaju gorszących metod. Na początku oczekiwałem, że lektura będzie zbliżona do Erystyki Arthura Schopenhauera. Ostatecznie okazało się jednak, że te książki są zupełnie różne. Schopenhauer na wstępie zaznacza, że choć jego książka opisuje nieetyczne metody wygrywania dyskusji, to jej celem jest nauczenie czytelnika, jak rozpoznawać takie praktyki i jak się przed nimi bronić – choć ostatecznie zdobyta wiedza może zostać wykorzystana w niemoralny sposób.

W przypadku Podręcznika manipulacji sytuacja jest odwrotna. Autorzy wielokrotnie podkreślają, że książka ta ma nauczyć, jak manipulować ludźmi i – w domyśle – wykorzystywać to do własnych celów. Wydaje się jednak, że jest to tylko chwytliwy tytuł, ponieważ w przeciwieństwie do książki Schopenhauera więcej dowiemy się o samej manipulacji niż o jej praktycznym zastosowaniu.

Nie postrzegam tego jednak jako wady. Choć książka może zawieść czytelników, którzy oczekiwali po zapowiedziach instrukcji czyniącej ich mistrzami manipulacji, to sam temat przedstawia w sposób interesujący. Przedstawione przykłady i historie są intrygujące oraz ujawniają wiele aspektów rzeczywistości społecznej, o których na co dzień nie myślimy.

Książka ta może powiedzieć nam wiele o relacjach międzyludzkich i kontaktach społecznych. Znajdziemy w niej wiele ciekawych spostrzeżeń, które nie zawsze jako pierwsze przychodzą nam do głowy, gdy jesteśmy w grupie lub prowadzimy rozmowę. Pod tym kątem jest interesująca – może nie przełomowa, ale na pewno wzbogacająca naszą wiedzę o wiele wartościowych informacji.

Podsumowując, jeśli miałbym ostatecznie ocenić tę książkę, to wszystkim zainteresowanych jej zakupem ostrzegam, że nie jest to poradnik uczący manipulacji, lecz kompendium wiedzy na jej temat.

Podręcznik manipulacji – informacje

  • Tytuł: Podręcznik Manipulacji
  • Autorzy: Gregory Hartley, Maryann Karinch
  • Wydawnictwo: Bellona
  • Najnowsze wydanie: 2023
  • Liczba stron: 237
  • Oprawa: Miękka
  • Cena okładkowa: 34,99 zł

Recenzja: Paweł Skarzyński
Zdjęcia: Paweł Skarzyński

Przeczytaj również:  Mentalność zwycięzcy – recenzja
Przeczytaj również:  Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia
Przeczytaj również:  Fisz – historia. Tworząc muzykę czuje sie jak ryba w wodzie
 Przeczytaj również:  Sami Tom 8 – Piękny i groźny oniryzm
Przeczytaj również:  Tulia – Folk, folk i jeszcze raz folk!
Przeczytaj również:  Trent. Historia konstabla na dzikim zachodzie

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content