Pod obcym niebem to poruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę! Powieść Sylwii Kubik to przejmujący obraz czasów, gdy ludzie musieli walczyć o każdy kolejny dzień życia, a miłość ponad podziałami była prawdziwym wyzwaniem.
O Sylwii Kubik
Sylwia Kubik przez koleżanki po piórze określana jako Pani Burza. Jeśli się w coś angażuje, to robi to całym sercem. Tak też jest u niej z pisaniem. Tworzy powieści osadzone w wiejskich klimatach, słowem pokazując otaczającą ją rzeczywistość. Powieść autorki Miłość pod naszym niebem została uznana za Książkę Roku 2020 w kategorii: proza polska. Za aktywne promowanie regionu otrzymała tytuł Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura, Osobowość Roku 2020 w kategorii Kultura, Ambasadorka Kultury Pomorza 2022 w kategorii literatura, Stypendystka Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w kategorii kultura.
O czym jest Pod obcym niebem?
Wojna, brak jedzenia i nadziei na lepsze jutro, to codzienność Lucjana i Marianny. Ona żyje w Kraju Warty, on w Generalnym Gubernatorstwie. Łączy ich jedno – bieda, która sprawiła, że dobrowolnie zgłosili się na roboty do Niemiec. Na obczyźnie, w otoczeniu wrogo nastawionych ludzi musieli szybko dorosnąć. Byli zupełnie różni: ona z drzazgą w sercu, on z głową pełną marzeń. I różne mieli plany na przyszłość. Życie jednak szybko wszystko zweryfikowało. Musieli zmierzyć się z sytuacją, której nie planowali, a która związała ich losy na zawsze. Obserwując sytuację życiową, usposobienie bohaterów możemy z pewnością stwierdzić, że są oni totalnymi przeciwieństwami, jednak jedno przypadkowe spotkanie na obcej ziemi – oboje zgłosili się na roboty do Niemiec, by odciążyć swoje rodziny – sprawiło, że zakiełkowało w nich uczucie miłości i zaczęli zupełnie inaczej postrzegać pewne kwestie. Z ogromnym zainteresowaniem i pewnym uczuciem niepokoju śledziłam ich losy, byłam bardzo ciekawa czy dla bohaterów w tym trudnym, naznaczonym bólem, cierpieniem i śmiercią czasie znajdzie się szansa na namiastkę normalnego życia oraz szczęście. Historię Marianny i Lucjana napisało samo życie, a ja chłonęłam całą sobą wszystkie emocje, które im towarzyszyły i dla mnie ta lektura była momentem zadumy, nostalgii. Jestem pewna, że ta lektura skłoni czytelnika do głębszych przemyśleń nad własnym życiem, nad poszanowaniem tego co mamy, celebrowaniu każdej chwili. Historia o tęsknocie, bezwarunkowym uczuciu i obawach co przyniesie następny dzień. Wspólnym przeżywaniu porażek i wspieraniu się w kryzysowych sytuacjach, pomimo początkowej niechęci do poszczególnych osób. Książka ma wiele elementów smutnych i przerażających, ale niesie w sobie dużo optymizmu.
Fabuła książki Pod obcym niebem
Fabuła została oparta na prawdziwych wydarzeniach – losach dziadków autorki podczas II Wojny Światowej. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest niezwykle lekki i przyjemny w odbiorze, co sprawia, że przez książkę dosłownie się płynie. Ja od pierwszych stron zostałam całkowicie pochłonięta przez historię Marianny i Lucjana, czytając tą książkę byłam w zupełnie innym świecie i nie odłożyłam jej póki nie przeczytałam ostatniego zdania. Lucjan i Marianna wychowują się w dwóch zupełnie różnych od siebie domach, co ma niewątpliwie ogromny wpływ na ich osobowość i postrzeganie świata. On, optymistycznie patrzący na teraźniejszość zawsze spada na cztery łapy, ona każdego dnia zmaga się z gorzkim smakiem życia, u boku rodziców, którzy nie potrafią poradzić sobie z nałogiem i którzy sprowadzają na swoje dzieci biedę. Nadchodzą trudne czasy, a brak perspektyw na lepsze jutro skłania Lucjana i Mariannę do wyjazdu na obczyznę. To właśnie we wrogo nastawionych do nich Niemcach będą szukali sposobu na przetrwanie wykonując prace, którymi nie chcą brudzić sobie rąk rodzimi mieszkańcy. Autorka stawia przed czytelnikiem bardzo różnych bohaterów pierwszoplanowych, których los ostatecznie sprowadza w to samo miejsce. Ale już cała sytuacja związana z ich rodzinnym domem wywołała we mnie bardzo silne emocje. Lucjan to zawadiaka, bardzo zaradny chłopak, niby lekkoduch, a jednak mający głowę na karku. Wie z kim porozmawiać, by coś ugrać, potrafi zadbać o siebie i o rodzinę. Stracił ojca, ale nie utracił marzeń. Mający swoje zdanie nie zawsze przypada wszystkim do gustu, ale nie zmienia się pod dyktando innych. I to bardzo mi w nim imponowało. Marianna to skromna dziewczyna, która musi zadbać o swoją rodzinę, o siostry i braci, jako że rozczarowana życiem matka nie poczuwa się do tej roli. Wiecznie topiąca smutki w alkoholu rodzicielka gnębi rodzinę i nie potrafi ujarzmić jej nawet ojciec, który by sobie ulżyć, również sięga po procenty. Wychowana w skrajnej nędzy Marianna z bólem serca opuszcza rodzeństwo, by odciążyć rodzinny budżet i zarobić na życie. Trafia do domu, w którym na pewnym etapie nie zabraknie kontrowersji.
Zarys historyczny
Sięgając po tę książkę przenosimy się do roku 1939. Czas wojny, skrajnej biedy, czas, w którym trzeba walczyć o przetrwanie. A nie jest to łatwe, kiedy wokół brak perspektyw na poprawę jakości życia. Czytelnik ma okazję „wejść” do domów Marianny i Lucjana, przyglądać się rodzinom, które ich ukształtowały. Jakże ogromne były moje emocje, kiedy główna bohaterka musiała zmagać się z niesprawiedliwie traktującą swoich bliskich matką, wiecznie niezadowoloną frustratką. I jak krwawiło moje serce, kiedy musiała zostawić rodzeństwo. Autorka wyprawia bohaterów w podróż. Zmiana ich środowiska ma być dla nich nową szansą, choć niekoniecznie jest tak łatwo i nie tak prosto się przystosować. Nowe obowiązki, surowe zasady, restrykcje, życie pod czyjeś dyktando i nie zawsze uczciwe wynagrodzenie. A potem zupełnie niespodziewane uczucie. Autorka bardzo subtelnie opisuje to, co zrodziło się pomiędzy Marianną i Lucjanem, chemia wisi w powietrzu i wcale nie trzeba słów wybitnej namiętności, by było romantycznie. A było. Czytałam z zapartym tchem do samego końca. Widać research jaki poczyniła autorka by napisać tę historię. Czuć klimat przeszłości.
Podsumowanie
Książka Pod obcym niebem pochodzi z wydawnictwa Skarpa Warszawska. Autorem książki jest Sylwia Kubik. Należy do gatunków: książki na jesień, książki na wakacje, książki o II wojnie światowej, książki o kobietach, książki o tematyce wojennej, literatura piękna, powieść historyczna, powieść wojenna. Pod obcym niebem spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, przypadnie więc do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom.
Pod obcym niebem to poruszająca powieść obyczajowa będąca świadectwem czasów wojny, kiedy to młodzi ludzie musieli porzucić własne domy i ruszyć w świat, by pośród wielu niewygód walczyć o przetrwanie. Tym bardziej wstrząsnęła mną treść, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, a autorka, Sylwia Kubik, opisała dzieje swoich dziadków. Historia o miłości, o niesprawiedliwych losach dzieci, które musiały ciężko pracować, o biedzie i nadziei, która wciąż tliła się w ludziach. O podziałach i poczuciu władzy, która czyniła z człowieka potwora. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Polecam z czystym sumieniem.
Recenzja i zdjęcia: Karolina Zielińska
Spodobała Ci się nasza recenzja Pod obcym niebem? Zobacz nasze inne artykuły, również po angielsku i ukraińsku!
Przeczytaj również: Wisława Szymborska: polska Noblistka
Przeczytaj również: “Sanah śpiewa Poezyje” – czy utwory spełniły swoje zadanie?
Przeczytaj również: Maria Konopnicka – co warto wiedzieć o polskiej poetce?
Przeczytaj również: Albert Camus – życie i twórczość
Przeczytaj również: Simona Kossak – zaklinaczka zwierząt, miłośniczka przyrody
Znajdź ciekawe wydarzenia w naszej