fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Teatr

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Teatr Wielki w Poznaniu symbolizuje ponad 100 lat historii opery polskiej. Jego siedziba wybudowana została na początku XX wieku w centrum miasta, cieszącego się niezwykle bogatą tradycją życia muzycznego i będącego zarazem ważnym ośrodkiem kulturalnym Polski. Już wkrótce po inauguracji teatr poznański zyskał opinię wiodącej sceny operowej kraju i po dziś dzień należy do najlepszych zespołów w tej części Europy.

Jego różnorodny repertuar obejmuje dzieła od operowej klasyki, inscenizowane zgodnie ze współczesnymi trendami teatralnymi, po kompozycje współczesne. Priorytetem dla nas jest także dbałość o wysoki poziom tzw. „codziennego spektaklu” – uzupełnianie potencjału zespołu solistów Teatru o kunszt śpiewaków gościnnych, zatrudnianie jak najlepszych muzyków i współpraca z uznanymi dyrygentami.
O sukcesie tej drogi świadczą nagrody i wyróżnienia, przyznane premierowym spektaklom: Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury w 2018 dla „Legendy Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, która została doceniona jako najlepszy spektakl, za najlepszą reżyserię nagrodzono Roberta Bondarę, a w kategorii „pozostałe formy taneczne” występującą w nim Julię Korbańską. W 2014 „Kiepurę” dla najlepszego spektaklu otrzymał „Portret” Mieczysława Wajnberga w reżyserii Davida Pountney’a (tytuł nominowany również do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, przyznawanej przez Instytut Muzyki i Tańca), wcześniej dyrygent Tadeusz Kozłowski i scenografia Justina C. Arienti do spektaklu „Cyberiada” Krzysztofa Meyera w reżyserii Rana Arthura Brauna. To także prezentowanie spektakli w innych teatrach i festiwalach operowych w Polsce i zagranicą.

Ważnym celem naszej działalności jest również szeroko rozumiana edukacja operowa, realizowana poprzez projekty i propozycje edukacyjne dla najmłodszych widzów, współpracę z uczelniami i studentami, rozwijanie Laboratorium Teatru Operowego oraz Pracowni Krytyki Operowej, po warsztaty i wykłady otwarte dla szerokiej publiczności w każdym wieku.

Dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu od lipca 2012 roku jest Renata Borowska-Juszczyńska.

Instytucję finansują:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/teatrwielkioperapoznan/

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Aleksandra Fredry 9, 61-701 Poznań

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.