Inne

Park Podzamcze

Logo Visit

Olsztyn
Aktualności
Kalendarz
Mapa interaktywna

Strona główna Mapa Park Podzamcze

Park Podzamcze
Dodaj do ulubionych

Opis obiektu

Park Podzamcze (zwany również Zamkowym) jest największym parkiem na terenie Olsztyna. Położony na Starym Mieście, nad Łyną, wokół części dawnych murów miejskich i – jak sama nazwa wskazuje – tuż koło zamku, ma niepowtarzalny klimat, który doceniają olsztynianie oraz turyści.

Park dzieli się na trzy części: północną (między wiaduktami kolejowymi a ul. Nowowiejskiego), środkową (między ul. Nowowiejskiego a mostem św. Jana) i południową (między mostami św. Jana i św. Jakuba).

Na spacer warto wybrać się tu o każdej porze roku – zarówno wiosną czy latem wśród kwiatów i bujnej zieleni kasztanowców, klonów, olch, jak i jesienią, gdy drzewa zachwycają bogactwem kolorowych liści.

Na terenie parku znajduje się popiersie Mikołaja Kopernika oraz głaz dedykowany pamięci Seweryna Pięniężnego. Warte uwagi są również wolno stojące rzeźby autorstwa olsztyńskich artystów, m.in. „Syrenka dwuogoniasta”, „Wiosna”, „Łyna”. Dzieła rzeźbiarskie ozdabiają również dwie fontanny. Są to: „Symfonia ptaków” Ryszarda Wachowskiego i Antoniego Szczypczyńskiego oraz „Dziecko na rybie” dłuta Balbiny Świtycz-Widackiej.

Teren parku jest zróżnicowany, częściowo otoczony przez wysokie skarpy. Przecinają go alejki spacerowe leżące na różnych poziomach. Oś parku stanowi koryto Łyny, przez które oprócz mostów drogowych przerzucono kilka kładek dla pieszych. Koło zamku rzekę przegradza próg nazywany „Niagarą”.

Nieopodal wznosi się willa „Casablanca” z lat 1912-13 (były Klub Garnizonowy), w której po odrestaurowaniu znajduje się restauracja i apartamenty do wynajęcia.

Cały Park Podzamcze poddany został kompleksowej rewitalizacji. Przebiegała ona etapami – począwszy od części północnej. Przestrzeń parku została uporządkowana z zachowaniem najważniejszych jej elementów. Odnowione zostały fontanny i istniejące ścieżki spacerowe, powstały nowe alejki, ścieżki rowerowe, plac zabaw, kładki przez Łynę. W parku pojawiły się też nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oświetlenie, a także kompozycje krzewów i kwietniki.

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.