Opera

Opera Leśna

Opera Leśna to symbol Sopotu, jedna z najbardziej unikatowych scen w Europie – leśny amfiteatr o znakomitej akustyce i ponad stuletniej historii.

Na deskach Opery odbyło się wiele głośnych wydarzeń artystycznych takich jak międzynarodowe festiwale piosenki, festiwale wagnerowskie, koncerty gwiazd światowej sceny muzycznej, widowiska, spektakle baletowe, festiwale chóralne, przedstawienia teatralne.

Ponad stuletnia historia Opery Leśnej obfitowała w wiele wydarzeń, które miały znaczący wpływ na jej działalność. Z każdym rokiem Opera cieszy się wciąż rosnącą popularnością – od premiery w sierpniu w 1909 roku opery „Obóz nocny w Grenadzie” Conradina Kreutzera, aż do dziś. Najpopularniejszym wydarzeniem muzycznym, związanym z historią Opery Leśnej, jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki – znanym dzisiejszej publiczności jako Sopot Festival.

Chociaż pierwsze trzy edycje imprezy, począwszy od 1961 roku, odbyły się na terenie Stoczni Gdańskiej, to w 1964 roku festiwal związał się na stałe z amfiteatrem w Sopocie i od tego momentu kojarzony jest z Operą Leśną.

W latach 2009 – 2012 z wykorzystaniem środków unijnych, Opera Leśna przeszła gruntowną modernizację, polegająca na całkowitej wymianie konstrukcji dachu, remoncie widowni oraz zaplecza. Modernizacja obiektu stworzyła nowe możliwości do realizacji najbardziej wymagających wydarzeń.

Udostępnij:


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content