fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

Inne

OD NOWA

OD NOWA

Studencki Klub Pracy Twórczej “Od Nowa” powstał w 1958 roku.
Powołanie go do życia było nieco spóźnionym efektem twórczego ożywienia środowiska studenckiego, które miało bezpośredni związek z polską odwilżą 1956 r.

Klub powstał w chwili, kiedy w toruńskiej kulturze studenckiej wrzało. Zawiązywano grupy teatralne, kabarety, kluby filmowe, mniej lub bardziej efemeryczne pisma literackie (np. “Helikon” – w którym debiutował 19 letni Edward Stachura). Wielką aktywność artystyczną wykazywali studenci Wydziału Sztuk Pięknych, organizujący wystawy i grupy twórcze. Szczególnym przejawem odwilży było pojawienie się jazzu – muzyki dotąd zakazanej. Toruński Jazz Club wg. Stefana Kościeleckiego – pierwszego kierownika Od Nowy – był trzecim w Polsce, po Krakowie i Warszawie. Przyjeżdżał tu nawet Krzysztof Komeda – Trzciński, bo w Poznaniu jeszcze wtedy jazzu nie grano.

Wspaniałą tradycją początkowych lat “Od Nowy” były spotkania z największymi postaciami polskiej kultury i nauki. Wystarczy wymienić kilka nazwisk: Waldorff, Tatarkiewicz, Sandauer, Przyboś. Takie spotkania były bodaj jedyną wtedy okazją do nieskrępowanej wymiany myśli. Nic, więc dziwnego, że przychodziły na nie tłumy.

Lata 70 – to dekada teatru alternatywnego. Kilka teatrów związanych z klubem zyskało nawet ogólnopolski rozgłos.
Od początku lat 80. Od Nową zawładnęła muzyka rockowa z kultowym festiwalem “Rock Naokoło Roku” i Republiką – najbardziej znanym do dziś zespołem, który powstał i działał w “Od Nowie“.

Ostatnia dekada XX wieku to okres, w którym Studencki Klub Pracy Twórczej “Od Nowa” stał się prawdziwym centrum kultury i zyskało nową nazwę. Dziś funkcjonuje jako Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”.

Rocznie organizowanych jest tutaj ponad 170 imprez – festiwale, koncerty, seanse filmowe, spektakle teatralne i spotkania.

W klubie działa Kino Studenckie Niebieski Kocyk oraz Galeria Dworzec Zachodni i Galeria 011.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/odnowa/

OD NOWA

Gagarina 37a, 87-100 Toruń

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.