Dla dzieci / Rodzinne, Szkolenia / Warsztaty, Festyn / Jarmark / Plenerowe, Edukacja / Wykład
Festyn Podlaskie Ziołami Pachnące – Wasilków / Białystok
Podlaskie ziołami pachnące
W czasie festynu „Podlaskie ziołami pachnące” można będzie spróbować swoich sił w przygotowywaniu równianki i tkaniu krajki.
Będą też warsztaty Małgorzaty Charyton „Zioła Ojca Gabriela”, warsztaty ucierania pieprzu ziołowego i sporządzania naturalnych kosmetyków. Można będzie obejrzeć żywą pasiekę, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła, produkty regionalnej kuchni. Przyjadą też ze swoją sztuką i rękodziełem twórcy ludowi, a na scenie zabrzmi muzyka ludowa w wykonaniu zespołów z całego województwa podlaskiego.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie otwarcie dwóch wystaw czasowych. We dworze z Bobry Wielkiej zagości twórczość Władysława Pietruka – grafiki przedstawiające najważniejsze zabytki znajdujące się na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. W plenerze, za chałupą z Tymianek-Buci, można będzie zobaczyć wielkoformatowe fotografie Jerzego Rajeckiego, autora albumu „Klimaty Podlasia”.
FESTYN PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE – Program
– występy zespołów ludowych z całego województwa podlaskiego
11.00-17.00 teren między szkołą z Kalinowa-Solek a przysiółkiem szlacheckim
– jarmark sztuki ludowej i rękodzieła
– sprzedaż kulinariów regionalnych
11.00-17.00 zagroda z Pieczysk
– pszczelarskie stoisko pokazowo-edukacyjne z Bartnikiem Biebrzańskim
11.00-17.00 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– stoisko edukacyjne dla najmłodszych
11.30-12.30 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty przygotowywania równianek
– warsztaty ucierania pieprzu ziołowego
– opowieść o krajkach i pokaz tkania krajki „na nodze”
12.00 dwór z Bobry Wielkiej
– otwarcie wystawy grafik Włodzimierza Pietruka
12.30-13.30 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty zielarskie ”Zioła Ojca Gabriela z Małgorzatą Charyton”
13.00 teren obok chałupy z Tymianek-Buci
– otwarcie wystawy plenerowej fotografii Jerzego Rajeckiego
13.30 teren obok chałupy z Tymianek-Buci
– promocja książki Jerzego Rajeckiego „Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic”
14.00-15.00 zagroda z Dąbrowy Moczydeł
– warsztaty sporządzania kosmetyków naturalnych
14.00-15.00 – z teren między szkołą z Kalinowa-Solek a przysiółkiem szlacheckim
– promocja wydawnictw Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
– podpisywanie przez dr. Artura Gawła albumu „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”
14.30-15.30 – zagroda z Dąbrowy Moczydeł
– warsztaty przygotowywania równianek
– warsztaty tkania krajek
15.30-16.30 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty sporządzania kosmetyków naturalnych
16.00-17.00 zagroda z Dąbrowy-Moczydeł
– warsztaty ucierania pieprzu ziołowego
Wystawa fotografii Jerzego Rajeckiego – Jurowce / Wasilków / Białystok
Fotografia stała się jego sposobem na życie. Nie ma tygodnia bez choćby jednej wyprawy w teren, nie ma dnia bez myślenia o kolejnych. Od ponad dziesięciu lat tematem jego zdjęć jest Podlasie. Zapraszamy na otwarcie plenerowej wystawy fotografii Jerzego Rajeckiego autora albumu „Klimaty Podlasia” w niedzielę 15 sierpnia 2021 r. o godz. 13.00 w trakcie festynu „Podlaskie ziołami pachnące” przy zagrodzie z Tymianek-Buci w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Ta fotograficzna pasja narodziła się dwie dekady temu. Jerzy Rajecki mieszka w Białymstoku, pochodzi z Hajnówki, ale zanim docenił urodę rodzinnych stron, fascynowały go przede wszystkim Wileńszczyzna i Polesie. Na początku właśnie tam szukał najpiękniejszych kadrów. Po dziesięciu latach podróżowania za granicę doszedł do wniosku, że tuż obok są tematy jeszcze ciekawsze, a przy tym możliwe do uchwycenia w każdej chwili: po pracy albo w czasie weekendu, bez konieczności planowania urlopu i długotrwałych przygotowań. Ich kopalnią jest podlaska wieś.
– Staram się zawsze uchwycić ten właściwy moment. To może być wyjmowanie pierogów z pieca, grabienie siana, czy krzywy płot podparty kołkiem, na który pada światło zachodzącego słońca – mówi autor fotografii – Żadna z tych chwil już się nie powtórzy, a właśnie one składają się na ten niepowtarzalny klimat Podlasia.
Chociaż jego „tereny łowieckie” ciągną się od Biebrzy po Bug, szczególnym sentymentem twórca albumu „Klimaty Podlasia” darzy okolice Hajnówki i Bielska Podlaskiego. Próżno jednak szukać na tych fotografiach żubrów czy najsłynniejszych zabytków – symboli regionu. Z fragmentów krajobrazów i codzienności mieszkańców wsi Jerzy Rajecki tworzy własny mit Podlasia, krainy sielskiej, oddalonej od zgiełku, w której czas się zatrzymał.
Z fotografowanych obiektów najważniejszy jest dla niego człowiek. Sportretował kilkadziesiąt tysięcy osób w domach i na zewnątrz, podczas pacy, odpoczynku albo modlitwy. Zawarł dzięki temu wiele przyjaźni. Żeby dzielić się swoimi zdjęciami, założył na Facebooku profil Klimaty Podlasia bijący dziś rekordy popularności.
– Ludzie zaczęli pytać, dlaczego nie powstał album – opowiada – I tych pytań było bardzo dużo. Okazało się, że ciągle jest zapotrzebowanie na fotografię w takiej właśnie formie.
Na wystawie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej fotografie z albumu zostaną zaprezentowane w plenerze, w dużych formatach. Po wernisażu autor zaprasza na spotkanie poświęcone swojej najnowszej publikacji – „Przewodnika po Krainie Otwartych Okiennic”
Grafiki Władysława Pietruka – wystawa Wasilków
Drewniane chałupy, stodoły, wiatraki, dwór z Bobry Wielkiej, młyn i remizę, ale też przydrożne krzyże i kapliczki Władysław Pietruk odtworzył z właściwą sobie dbałością o każdy szczegół. Powstała wystawa pozwalająca zwiedzić skansen bez wychodzenia z sali, w której została zaaranżowana. Zapraszamy na jej otwarcie podczas festynu „Podlaskie ziołami pachnące” 15 sierpnia o godzinie 12.00 we dworze z Bobry Wielkiej.
Władysław Pietruk znany jest z wiernego portretowania Białostocczyzny i innych zakątków województwa podlaskiego. Zajmuje się tym już pół wieku. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, wydał kilka albumów, między innymi: „Stare jest piękne. Architektura Białostocczyzny w rysunkach Władysława Pietruka” (1992) czy „Diecezja Drohiczyńska” (2012). Cyklami jego rysunków mogą się pochwalić miasta z całego regionu od Siemiatycz i Mielnika po Suwałki. Jego prace, wykonywane tuszem i piórkiem, to niezmiernie bogaty zbiór dokumentujący w sposób artystyczny architekturę i przyrodę Podlasia. Wiele spośród miejsc uwiecznionych przez autora przed laty dziś wygląda zupełnie inaczej. Zmienia się przyroda, znikają drewniane budynki.
Władysław Pietruk pochodzi ze wsi Narojki koło Drohiczyna. Edukację plastyczną rozpoczął w Supraślu, wybierając specjalność tkactwo artystyczne w tamtejszym Państwowym Liceum Technik Plastycznych. Jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki ukończył Wyższą Szkołę Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku, tam też uzyskał dyplom.
Po studiach zamieszkał w Białymstoku – niedaleko rodzinnych stron. Był redaktorem graficznym tygodnika „Niwa”, „Kuriera Porannego” i kierownikiem kilku wydawnictw. Okres ten zaowocował setkami rysunków, zamieszczanych na łamach pism i tygodników (m.in. „Niwa”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Podlaski”, „Czasopis”), dziesiątkami projektów okładek i układów typograficznych książek. Projektował ilustracje do tomików poezji, plakaty, rysunki satyryczne, exlibrisy i logotypy.
Od 2006 roku artysta mieszka i tworzy w Królowym Moście, miejscowości na skraju Puszczy Knyszyńskiej.
Festiwal, Festyn / Jarmark / Plenerowe, Edukacja / Wykład
Dzień Tradycji Rzeczypospolitej – Sarmackie Termopile
XI Dzień Tradycji Rzeczypospolitej – w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Będzie można podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią oraz rekonstrukcję bitwy pod Hodowem z 1694 roku, nazywanej Sarmackimi Termopilami.