Niepołomice (niem. Niepolomitz[3]) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. Według danych GUS z 31 grudnia 2020 r. miasto liczyło 14 022 mieszkańców[2]. Niepołomice zajmują powierzchnię 27,4 km².
Komiksowa Warszawa 2021 – META
Drugie w 2021 roku uderzenie festiwalu Komiksowa Warszawa. Tym razem na Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Wywiady, autografy, komiksowe premiery i fantastyczne towarzystwo. Zapraszamy!
Bezpłatne / Darmowe, Dla dzieci / Rodzinne, Spotkanie autorskie, Targi, konferencje, Pokaz
Jesienne Targi Książki 2023 | Warszawa
Jesienne Targi Książki 2023 | Warszawa- W dniach 8-10 września, odbędzie się kolejna edycja Jesiennych Targów Książki.
Na zwiedzających czekać będą nowości wydawnicze, ciekawe promocje, spotkania z autorami na scenach i w stoiskach wystawców. Wejście na targi jest bezpłatne!
Bezpłatne / Darmowe, Impreza klubowa, dyskoteka, bal, Inne
WSPÓLNY STÓŁ NA PLACU DEFILAD. 9 LAT PÓŹNIEJ | Wieczór muzyczno-towarzyski | Warszawa
WSPÓLNY STÓŁ NA PLACU DEFILAD. 9 LAT PÓŹNIEJ | Wieczór muzyczno-towarzyski | Warszawa – Ponad 9 lat temu na środku Placu Defilad, pod głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, stanął 25-metrowy Stół. Powstał z inicjatywy lokalnych instytucji kultury, społeczników i urzędników.
W 25-lecie wyborów roku ’89 stół symbolizował zwycięstwo demokracji nad autorytarnymi rządami. I radość z wolności i samorządności. Sami budowaliśmy wówczas fundamenty projektu Plac Defilad, którego celem miało być ożywianie martwej i zaniedbanej przestrzeni między teatrami Studio i Dramatycznym. Zależało nam na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni publicznej, której każdy może czuć się równoprawnym gospodarzem. Marzył nam się centralny Plac w mieście, który zagospodarowaniem przestrzeni zachęca do odwiedzania go.
Potrzebowaliśmy przestrzeni wspólnej. I narzędzia do jej budowania. Potrzebowaliśmy Stołu. Stanął na Placu w czerwcu 2014 roku.
Był z nami podczas czytań performatywnych, koncertów, spotkań autorskich, debat, warsztatów, letnich kolacji, szycia flag, malowania transparentów, demonstracji i manifestacji.
Po setkach mniejszych i większych wydarzeń Stół ustąpi niebawem miejsca przebudowie Placu. Moglibyśmy go schować w magazynie i pozwolić mu czekać na kolejne wyzwania po remoncie.
Uznaliśmy jednak, że tak pięknej i owocnej inicjatywy nie warto zatrzymywać. Dowiedzieliśmy się o pomysłach Muzeum Warszawy, które przy Rynku Starego Miasta buduje partnerstwo dla uspołecznienia tej historycznej przestrzeni. Grupa staromiejskich instytucji kultury zaprasza Warszawiaków do hucznych obchodów 70-lecia odbudowy Starego Miasta (sprawdźcie ich: https://urodzinystarowki.pl). Czyż Wspólny Stół nie jest doskonałym narzędziem dla takich działań? Naszym zdaniem bardzo i dlatego wysyłamy go w podróż studyjną po mieście.
Dla podkreślenia wyjątkowości chwili zapraszamy na toast za Stół, Plac Defilad, Warszawę i jej mieszkanki i mieszkańców.
Bezpłatne / Darmowe, Spotkanie autorskie
SPOTKANIE Z SERHIJEM ŻADANEM | Warszawa
SERHIJ ŻADAN SPOTKA SIĘ Z POLSKIMI CZYTELNIKAMI
Serdecznie zapraszamy na warszawskie spotkanie z wybitnym ukraińskim pisarzem, Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej, Serhijem Żadanem. Rozmowę poprowadzi Marek Radziwon, następnie Serhij Żadan zaprezentuje swoje wiersze.
Następne spotkania zaplanowane są w Krakowie (18/08) i Lublinie (20/08). Podczas wszystkich trzech, za pośrednictwem Stowarzyszenia Czajnia, prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na zakup samochodów niezbędnych służbom ratowniczym walczącego Charkowa. Celem zbiórki jest zakup samochodów niezbędnych służbom ratowniczym walczącego Charkowa.
Będzie również możliwość kupienia książek autora.
Serhij Żadan – poeta, pisarz, aktywista, tłumacz, członek punkowego zespołu Żadan i Psy – jest świetnie znany polskim czytelnikom. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy Historia kultury początku stulecia, Drohobycz, Etiopia i Antena oraz siedem powieści: Big Mac, Depeche Mode, Anarchy in the UKR, Hymn demokratycznej młodzieży, Woroszyłowgrad, Mezopotamia i Internat. Jest laureatem Literackiej Nagrody Europy środkowej Angelus, Nagordy „Mosty Berlina”, Nagrody im. Josepha Conrada, Nagrody im. Hannah Arendt i wielu innych wyróżnień. Otrzymał tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez „Gazetę Wyborczą”, zaś PAN zgłosiła go to Literackiej Nagrody Nobla. Żadan mieszka na stałe w Charkowie, gdzie przebywa od początku wojny.
Patronem medialnym wydarzenia jest Polski PEN Club, Gazeta.pl oraz Książki. Magazyn do Czytania.