Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to instytucja artystyczna, która powstała w 2014 roku z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Jednym z inicjatorów utworzenia Narodowego Forum Muzyki i obecnie jego dyrektorem jest Andrzej Kosendiak. Narodowe Forum Muzyki to ponad 70 lat historii napisanej muzyką.

Szczegółowy opis historii instytucji.

Narodowe Forum Muzyki stawia sobie za cel propagowanie wśród mieszkańców Dolnego Śląska i osób odwiedzających Wrocław aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Owocem tych intensywnych działań jest dziesięć festiwali, na które każdego roku są zapraszani najwybitniejsi polscy i zagraniczni artyści, sam obiekt zaś staje się przestrzenią spotkania przedstawicieli różnych sztuk, nie tylko muzycznych. W ramach instytucji działa dwanaście zespołów: NFM Filharmonia Wrocławska, NFM Orkiestra Leopoldinum, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór NFM, Chór Chłopięcy NFM, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet, NFM Ensemble, NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum, Polish Cello Quartet, Wrocław Baroque Ensemble, NFM Orkiestra Salonowa. Narodowe Forum Muzyki prowadzi też szeroką działalność nagraniową (każdego roku ukazują się liczne, zawierające zróżnicowany repertuar płyty) oraz edukacyjną.

Więcej informacji na temat działalności NFM.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej. Mieści cztery sale koncertowe – Salę Główną na 1800 osób i trzy sale kameralne dla 250–450 słuchaczy. Każda z sal dostosowana jest do prezentacji wszystkich rodzajów muzyki – od klasycznej, poprzez jazz, po muzykę alternatywną i elektroniczną. Najnowocześniejsza akustyka czterech sal koncertowych została zaprojektowana przez firmę Artec Consultants (Arup) Inc z Nowego Jorku. Specjalne rozwiązania, takie jak dylatacje i wibroizolatory, pozwalają słuchaczom w pełni skupić się na muzyce, bez ingerencji dźwięków i wibracji z zewnątrz. Ruchome panele na suficie Sali Głównej i otaczające ją komory akustyczne pozwalają na przystosowanie jej do różnych składów wykonawczych i gatunków muzycznych. NFM zostało zaprojektowane, aby cieszyć oko i ucho. Architektów z Kuryłowicz & Associates Architecture Studio inspirowała muzyka. Kształt obiektu i wykończenie elewacji przywodzą na myśl instrument smyczkowy, podczas gdy czarne ściany foyer i białe balkony nawiązują do klawiatury fortepianu. Oprócz sal koncertowych w obiekcie znajdują się sale prób, sale konferencyjne i biurowe, pomieszczenia wystawowe i restauracja. Ten imponujący budynek, położony w samym sercu Wrocławia, wpisuje się w historyczne centrum miasta i pozostaje harmonii z jego charakterystyką architektoniczną.

Wirtualny spacer po Narodowym Forum Muzyki

„Wrocław dysponuje jedną z najlepszych sal koncertowych w Europie i cieszymy się bardzo, że możemy w niej występować. Szczęśliwe miasto! Mamy nadzieję często tu powracać”.
Sir Simon Rattle, dyrygent

„Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu od razu urzeka swoim ciepłem, które czujemy wręcz fizycznie. Bardzo chciałbym realizować tu moje nagrania”.
Iván Fischer, założyciel i dyrektor muzyczny Budapest Festival Orchestra

„Klejnot! NFM to jedna z tych rzadko spotykanych sal, którym nic nie brakuje. Panuje w niej absolutna równowaga ciepła, klarowności i atmosfery, która jest naprawdę inspirująca”.
Nikolai Znaider, skrzypek i dyrygent

„Sala Główna Narodowego Forum Muzyki jest jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie”.
Lang Lang, pianista

„Wizyta we Wrocławiu bez odwiedzenia Narodowego Forum Muzyki byłaby czymś podobnym do podróży do Rzymu z pominięciem Bazyliki św. Piotra”.
Jonathan Sutherland, Bachtrack.com

Informacje pochodzą ze strony: https://www.nfm.wroclaw.pl/

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.