Muzeum

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Zamek Żupny położony jest w centrum Wieliczki. Od końca XIII w. do 1945 r. był siedzibą zarządu solnego przedsiębiorstwa.
Zabytkowy zespół Zamku Żupnego obejmuje trzy budynki oraz basztę z czasów króla Kazimierza Wielkiego (XIV w.), mury obronne najstarszego zamku (k. XIII w.), pozostałości najstarszej w Polsce stołówki pracowniczej (XV w.) i najstarszy, poszukiwaczy szyb górniczy (poł. XIII w.).

W najstarszym budynku można oglądać: wystawę archeologiczną „Pradzieje Wieliczki i okolic”, „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, Salę Gotycką z portretami zarządców solnego przedsiębiorstwa oraz wystawy czasowe.

Muzeum posiada jedną z najcenniejszych kolekcji solniczek i naczyń przyprawowych na świecie, w której wyróżnia się duży (wymiary: 60 x 57 x 47 cm), porcelanowy zestaw przyprawowy z 1765 r., jedyny taki w Polsce. W przeszłości solniczki świadczyły o statusie i zamożności właściciela, wyznaczały miejsce przy stole dla najważniejszej osoby na uczcie. Aby pełnić tak ważną rolę wykonane były z cennego materiału i bogato zdobione.

Obecnie kolekcja liczy ok. 1000 obiektów i naczyń przyprawowych ze wszystkich kontynentów. Najstarsza solniczka pochodzi z końca XV w. Naczynia wykonane są z cennych materiałów i w znanych warsztatach złotniczych oraz wytwórniach porcelany na świecie.

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content