Muzeum

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej

Siedzibą muzeum jest murowany pawilon w Turośni Kościelnej, zwany dworem myśliwskim, został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku i jest jedyną zachowaną budowlą późnobarokowego zespołu dworskiego.
Twórczość Wiktora Wołkowa to olbrzymi zbiór fotografii wykonanych na przestrzeni lat. Obok graficznych, czarno-białych zdjęć, występuje sepia oraz wszechobecny od lat dziewięćdziesiątych kolor. Głównym założeniem wystawy stałej jest zaprezentowanie przekroju całego dorobku Artysty, stworzenie tła do prezentacji jego fotografii, które w oczywisty sposób są najważniejsze.

Zwiedzający rozpoczynają swoją wędrówkę wchodząc do holu, gdzie rozpoczyna się „podróż” do świata fotografii „z duszą”. W centralnym punkcie sali wydzielona została przestrzeń, imitująca ciemnię fotograficzną, w której widza otoczy, Cały kosmos Wołkowa, tematyczna prezentacja fotografii — nasycona emocjami, dźwiękiem muzyki i natury, w oderwaniu od świata zewnętrznego.
Ekspozycja zatytułowana, tak jak nazywał ją Wiktor Wołkow – Pejzaż otacza „ciemnię”. Jest wyborem 28 fotografii ukazujących różne odsłony pejzażu Podlasia, któremu przyglądał się Artysta, zatrzymując go w czasie. Wychodząc z sali głównej, kierujemy się schodami na pierwsze piętro. Zmieniamy klimat, kolor, „wchodząc” w przestrzeń Słońca – kolejnej prezentacji Artysty, a zarazem kolejnego etapu jego twórczości, czyli zdjęć kolorowych. Przechodząc przez przestrzeń użytkową, niewielki sklep muzealny, wchodzimy do sali „czarno-zielonej”, która pełnić będzie dwojaką rolę. Jest to sala studyjna przeznaczona do spotkań, edukacji muzealnej, projekcji filmów, ale również miejsce dwóch ekspozycji stałych. Pierwsza z nich to archiwalna wystawa Wiktora Wołkowa zatytułowana Potrawka z zająca. Jako spójne dzieło jest prezentowana w formie monumentalnego „obrazu”, w którym znalazło się 55 fotografii, plakat, 3 plansze z tekstem i 1 lustro.

Kolejną, ze wspomnianych wystaw, jest prezentacja zatytułowana: Warsztat fotografa natury. Tworzy ją zbiór sprzętu fotograficznego, z jakim Wołkow pracował w plenerze oraz poświęcona Artyście część biograficzna. Znalazło się w niej jego zdjęcie portretowe (w osi wejścia do sali), wykonane przez podlaskiego fotografika Piotra Sawickiego, przedstawiające młodego, pozującego Wiktora Wołkowa. Ekspozycja sprzętu fotograficznego koncentruje się na przedmiotach podstawowych, najważniejszych w pracy w terenie. Prezentowana jest w układzie horyzontalnym, w którym najważniejszą rolę pełni linearne rozmieszczenie aparatów, odpowiadające osi czasu.

Informacje i zdjęcie pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/events/1780010582472386?active_tab=about

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content