Muzeum

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie – Gdańsk

Muzeum Bursztynu Wielki Młyn Gdańsk

Zabiorę Was dziś do niezwykłego miejsca. Miejsca pełnego pięknych, nasyconych kolorów. Niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Przestrzeni, która zachwyca i momentami skrada całe show, odwracając uwagę od meritum, czyli od… bursztynu. Bo o Muzeum Bursztynu w Gdańsku tu mowa. Sama lokalizacja jest niezwykłym miejscem. Zabytkowy Wielki Młyn. To właśnie tu mieści się nowa siedziba „bursztynowego domu”. Jest to największy młyn średniowiecznej Europy. Wzniesiony przez Krzyżaków w 1350 roku, jeden z największych obiektów zabytkowych Gdańska.

Muzeum dzielimy na trzy poziomy. Na parterze mieszczą się kasy biletowe, sklep, w którym można zakupić małe dzieła sztuki wykonane z bursztynu oraz gablota, w której goście muzeum dokonują wyboru tematyki następnej ekspozycji czasowej.
Następny poziom to głównie… czerń. To pierwsze, co rzuca się w oczy. Niesamowita głębia koloru. Można odnieść wrażenie, że to właśnie motyw przewodni tego miejsca. Oprócz czerni znajdują się tu krótka historia powstania bursztynu, przeszklone, podświetlone gabloty z okazałymi eksponatami z całego świata. Interaktywne ekspozycje multimedialne, z których dowiemy się np. jakie właściwości zdrowotne ma „złoto Bałtyku”?

Trzecia kondygnacja to galeria sztuki. Znajdziemy tu takie eksponaty jak bursztynowa gitara, piękne stroje wykonane z użyciem bursztynu, przedmioty użytku codziennego jak np. fajka, taca na owoce, czy choćby pióro. Możemy podziwiać także replikę insygniów prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Muzeum Bursztynu z pewnością nie jest miejscem oczywistym. Nie jest to typowe muzeum. Bardziej piękna galeria sztuki. A najbardziej ukłon w stronę architektury w stylu loftowym. Surowe cegły, prostota, wszechobecna czerń i świetna gra światła.
To właśnie, co pozostaje z nami na długo…

Gdańsk zasługuje na tytuł Światowej Stolicy Bursztynu. Od wieków wytwarzano tu biżuterię i przedmioty użytkowe z jantaru. Na nowoczesnej i multimedialnej wystawie w Wielkim Młynie każdy będzie mógł odkryć na nowo niezwykłą historię bursztynu. Wśród tysiąca eksponatów znajdą się nie tylko bryłki bursztynu z całego świata, zatopione w nich rośliny i zwierzęta, ale także arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej.

Na pierwszym piętrze wystawy będzie można odbyć podróż miliony lat wstecz i dowiedzieć się jak powstawał bursztyn. Poziom wyżej to opowieść o bursztynie w kulturze. Znajdą się tu eksponaty związane ze sztuką dawną i współczesną.

Na dole strony znajdziesz trwające i nadchodzące wystawy w Muzeum.

 

Muzeum Bursztynu Wielki Młyn Gdańsk
Kabinet Zernebacha, w zbiorach Muzeum Bursztynu

Dostępność muzeum dla niepełnosprawnych

Nowa siedziba jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchu oraz słuchu. Wejście i wyjście dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się na dziedzińcu na tyłach Wielkiego Młyna od strony ulicy Na Piaskach. Wejście główne dla turystów znajduje się od strony ul. Wielkie Młyny, obok fontanny. Główne wyjście znajduje się na tej samej ulicy, naprzeciwko kościoła św. Katarzyny.

 

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie na mapie Gdańska

Godziny otwarcia Muzeum Bursztynu:

Codziennie – 10:00 – 19:00

(obowiązują w dniach 24 lipca -18 września)

1-2 listopada – nieczynne

24-25 grudnia – nieczynne

31 grudnia – nieczynne

Bilety:

Normalny 20 zł
Ulgowy 10 zł
Rodzinny 45 zł
Karnet normalny MG/90d 80 zł
Karnet ulgowy MG/90d 50 zł

Zakup biletów jest możliwy do 60 minut
przed zamknięciem oddziału.

Bilety ulgowe – uczniowie, studenci,
emeryci i renciści na podstawie ważnej legitymacji

Bilet rodzinny – do 8 osób, w tym 1-2 dorosłych
z dziećmi do 18 lat

Tekst: Paulina Rosikoń

Informacje pochodzą ze strony:
https://muzeumgdansk.pl/wizyta-w-muzeum-gdanska/oddzialy/

Znajdź ciekawe wydarzenia odbywające się w Gdańsku

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content