fbpx
Portal Promocji Kultury ProAnima.pl

O “Alchemii” krążą legendy. Niektórzy mówią, że po prostu się przyśniła.

 

Koncerty organizowane w Alchemii to spotkania wyjątkowe. Dzięki atmosferze, intymności, bezpośredniej bliskości odbiorcy i grających. „Granie tutaj jest dla nas niezwykłą radością.” Wojtek Waglewski “Pięciodniowy pobyt The Vandermark 5 w Alchemii w Krakowie uważam za jeden z najjaśniejszych momentów w mojej karierze.(..) (…) W Alchemii w Krakowie graliśmy każdego wieczoru dla tłumnie przybyłej publiczności, a energia płynąca w te wieczory na scenę i z niej jest czymś, czego nigdy nie zapomnę (…)„ Ken Vandermark.

Krakowski Kazimierz to dziś dla wszystkich miejsce magiczne. Tu przychodzą odpocząć mieszkańcy Krakowa, tu błądzą zaczarowani turyści. Brudna, biedna i niebezpieczna dzielnica w ciągu zaledwie kilku lat rozkwitła i zmieniła się w jedną z największych atrakcji miasta.

Jednym z miejsc, gdzie rodził się nowy Kazimierz, była Alchemia, która od pierwszych swoich dni oferowała klientom coś więcej, niż tylko dobrze podane piwo. Tu spotykali się niezwykli ludzie, artyści, marzyciele, poszukiwacze dobrej muzyki i ciekawych rozmów. Tu pojawiły się pierwsze poważne inicjatywy artystyczne i kulturalne na Kazimierzu. Tematyczne zabawy sylwestrowe, tajemnicze andrzejkowe maszyny do wróżenia, niezwykłe instalacje przygotowywane na Dzień Młodego Wina, czy na Zaduszki, i prawdziwie szalone pomysły – „Panzer Party” i niesamowite projekty Piotra Lutyńskiego – to wszystko budowało magię miejsca.

Prawdziwy rozkwit działalności artystycznej Alchemii nastąpił jednak z chwilą oddania do użytku sali koncertowej w piwnicy klubu. Zorganizowano tysiące wydarzeń, koncertów, pokazów kinowych, spotkań z ludźmi kultury, festiwali, przedstawień, wystaw i performance. Wszystkie te imprezy łączyła dbałość o wysoki poziom artystyczny, poszukiwanie wyższych wartości i próby odnalezienia czegoś nowego. Lista muzyków, którzy grali w Alchemii obejmuje debiutantów i wielkie gwiazdy światowego formatu. Rokrocznie Alchemia organizuje lub bierze udział w wielu imprezach, o szerszym charakterze, często międzynarodowym – Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Krakowska Jesień Jazzowa, Wianki i wielu innych…

Krakowska Jesień Jazzowa – to festiwal o charakterze międzynarodowym, organizowany od 2006 roku na krakowskim Kazimierzu przez Fundację Dom Kultury Alchemia i Klub Alchemia, we współpracy z Not Two Records. Ma na celu prezentowanie fenomenów współczesnej muzyki improwizowanej. Kolejne edycje organizowane są corocznie od października do grudnia. Dyrektorem artystycznym cyklu jest Marek Winiarski.

Z polską jesienią jest jak z dobrą muzyką jazzową – nieprzewidywalne zwroty akcji to jej natura. Dlatego jesień to dobry czas na spotkanie z muzyką opartą na improwizacji. Za sprawą Krakowskiej Jesieni Jazzowej w Krakowie możemy usłyszeć najlepszych i najodważniejszych wykonawców tego nurtu.

Kazimierz się zmienił, zmieniły się też kawiarnie i galerie Kazimierza. Jest ich dużo więcej. W czasach, gdy powstawała Alchemia było ich kilka. Dziś jest ich kilkadziesiąt, może nawet więcej niż sto. W dalszym ciągu jednak centrum kulturalnym dzielnicy, miejscem gdzie najwięcej i najlepiej się dzieje jest właśnie Alchemia.

Zapraszamy!

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/alchemiaklub/ 

Klub Alchemia

ul. Estery 5 (róg Estery i Placu Nowego), 31-056 Kraków

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.