Kino

Kino Hetman

Budynek kina Hetman powstał w Tykocinie w latach dwudziestych XX wieku z inicjatywy księdza Bolesława Sadowskiego, społecznika i animatora życia kulturalnego Tykocina okresu międzywojennego oraz członków tykocińskiego teatru amatorskiego, jako dom parafialny z salą widowiskową. Tykociński teatr amatorski prowadził ożywioną działalność na jego deskach także w okresie powojennym.

Po drugiej wojnie światowej budynek został znacjonalizowany, lecz nie zmienił swej funkcji, podtrzymując życie kulturalne i rozrywkowe miasteczka. Odbywały się tam między innymi potańcówki, akademie szkolne czy bale sylwestrowe organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną. Kino „Hetman” powstało w latach 50-tych i działało prężnie do 1990 roku. Początkowo filmy były wyświetlane na taśmie 16-mm. Pierwszym filmem szerokoekranowym był film „Krzyżacy” Aleksandra Forda, obejrzany przez młodzież szkolną. W październiku odbywały się Dni Filmu Radzieckiego, ale prezentowano też takie produkcje zachodnie jak film „Help” z zespołem „The Beatles”. To tutaj poszczególne generacje poznawały krajowe i zagraniczne produkcje. Szczególnie wysoką oglądalność uzyskał film „Wejście smoka”, wyświetlany aż 22 razy. W latach 70-tych obiekt wykorzystywany był w ramach Wakacyjnej Akademii Kultury Studenckiej na pokazy filmów i spotkania z aktorami.

Informacje pochodzą ze strony:
http://akademiakresow.pl/miejsca/

Udostępnij:


2022 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.