Przestrzeń miejska

Jarmark Jagielloński w Lublinie

Jarmark Jagielloński to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej, z której czerpiemy to, co najpiękniejsze. Naszym celem jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne. Historia naszego miasta związana była z jarmarkami, których początek sięgał XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. Stąd nazwa projektu – Jarmark Jagielloński.

W ciągu kilkunastu lat istnienia festiwal ewoluował, stając się obecnie przestrzenią, w której prezentujemy przede wszystkim kulturę tradycyjną, wywodzącą się ze wsi oraz kulturę nią inspirowaną i w sposób świadomy oraz wyrażający szacunek adaptującą treści tradycyjne.
Ciekawość i chęć poznawania, odkrywania nowych kultur, otwartość i serdeczność jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego, motywuje nas do budowania programu nastawionego przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Niezwykle istotna jest relacja mistrz-uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach.

Ważna jest dla nas forma i środki przekazu, uważność w posługiwaniu się przez artystów wybranymi elementami kultury tradycyjnej. Dlatego do współpracy zapraszamy mistrzów działających w lokalnych społecznościach, kultywujących tradycje rodzinne oraz regionalne i świadomie się w nich zagłębiających.

Przekazywanie wiedzy poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę czy obserwację, pozwala budować więź z drugim człowiekiem, a jednocześnie popularyzować oryginalne oraz często zapomniane wzory i elementy kultury tradycyjnej. Jarmark Jagielloński jest spotkaniem, zabawą, wymianą energii i komunikacji między jej uczestnikami.

Prezentujemy najbardziej naturalne dla społeczności formy, w których człowiek poprzez śpiew, taniec, muzykę tradycyjną wyraża siebie. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzanego czasu, powracamy do tego, co czasami zapomniane: żywego spotkania z drugim człowiekiem.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/JarmarkJagiellonski/ 

Udostępnij:

FacebookTwitter


2021 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll Up
Skip to content

Rejestrując się zgadzasz się z naszą Polityką prywatności, a także wyrażasz zgodę na otrzymywanie bezpłatnych biuletynów. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji klikając w link na dole każdego biuletynu.