Galeria sztuki

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Galeria sztuki o trzech oddziałach. Siedziba poświęcona jest twórczości rodu Sleńdzińskich z Wilna. Oddział przy ul. Legionowej 2 prezentuje dzieła twórców z okręgu Wilno-Grodno-Białystok. Przy ul. Wiktorii 5 działa Galeria Fotografii.

14 kwietnia 1992 r. aktem notarialnym Julitta Sleńdzińska (znakomita polska klawesynistka i córka Ludomira Sleńdzińskiego) przekazała miastu Białystok archiwum i część spuścizny artystycznej swojej rodziny.
Na siedzibę Galerii przeznaczono część pomieszczeń po dawnej bożnicy żydowskiej przy
ul. Waryńskiego 24a, gdzie wcześniej mieściły się Pracownie Sztuk Plastycznych.
Oficjalne otwarcie Galerii im. Sleńdzińskich nastąpiło 30 kwietnia 1993 r.
Trzon kolekcji Galerii stanowią dzieła: Aleksandra, Wincentego, Ludomira, Julitty Sleńdzińskich.
W zbiorach znajdują się obrazy olejne, polichromowane drewniane rzeźby i płaskorzeźby, studia rysunkowe, szkice luzem i w tekach, datowane od pol. XIX do lat osiemdziesiątych XX wieku. Galeria posiada również kolekcję grafiki wileńskiej głównie z XIX oraz XX w. oraz obiekty rzemiosła artystycznego i instrumenty muzyczne, m.in. klawesyn francusko-flamandzki firmy Zuckermann. Galeria posiada archiwum rodzinne Sleńdzińskich – bogaty zbiór dokumentów związanych z życiem i twórczością rodziny.
W 2010 r. nasza instytucja powiększyła się o Salon Wystawienniczy, mieszczący się w dawnym sklepie Telimena przy ul. Legionowej 2. Tu swoje prace pokazują lokalni twórcy, pochodzący i związani z Białymstokiem.
W maju 2017 r. w jednym z drewnianych domów, położonych w zabytkowej dzielnicy Bojary, została otwarta Galeria Fotografii (trzecia placówka Galerii im. Sleńdzińskich). Wystawą, która zainaugurowała działalność tej instytucji była ekspozycja fotografii Bolesława Augustisa “W białostockich ogrodach”.
Oprócz działalności wystawienniczej, wydawniczej (katalogi do wystaw oraz biuletyn “ANANKE”) i badawczej, zajmujemy się także organizacją spotkań i koncertów w tym Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, a także szeroko zakrojoną działalnością edukacyjną, która od kilku lat wiedzie prym wśród białostockich instytucji kultury.
Program edukacyjny Galerii skupia się nie tylko na działaniach dla najmłodszych (lekcje muzealne i działania plastyczne), ale także na warsztatach dla młodzieży i osób dorosłych (Czarno – Białe, Sztuka przed obiadem, Jak ugryźć sztukę?), działaniach dla rodzin z dziećmi (Zróbmy to razem, Ał! Sztuka nie boli, A co to jakieś?). Nasz zespół edukacyjny chętnie angażuje się w projekty zewnętrzne i dociera w miejsca, które mają ograniczony dostęp do sztuki.
Swoją misję realizujemy także, poprzez nabywanie, przechowywanie i konserwację dzieł sztuki ze szczególnym uwzględnieniem tych, które związane są z Rodem Sleńdzińskich.

Informacje pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/galeriaslendzinskich/

Udostępnij:


2025 © Fundacja ProAnima. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content