Idea powołania do życia Galerii Europa – Daleki Wschód powstała z dwojakich źródeł.
Z jednej strony wynika ona z charakteru Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, którego zapisy statutowe zakładają funkcje muzealne, edukacyjne i upowszechniające w zakresie sztuki, kultury i techniki krajów szeroko pojętego Dalekiego Wschodu. Do tej pory jednak Muzeum nie miało możliwości pełnej ich realizacji. Zgodnie ze Statutem przedmiotem działania Muzeum jest między innymi „gromadzenie zabytków i materiałów dokumentacyjnych dawnej i współczesnej sztuki, kultury i techniki Dalekiego Wschodu”, niemniej działalność prowadzona w istniejącym gmachu koncentruje się wokół zjawisk dotyczących kultury Japonii. Potrzeba dysponowania niezależną powierzchnią w celu rozwijania pozostałych dalekowschodnich zainteresowań stała się impulsem do podjęcia pracy nad koncepcją g alerii, rozumianej jako przestrzeń dialogu, otwarcia na wielość i różnorodność kultur azjatyckich oraz promocji związków Europy i Azji w całej ich złożoności.
Z drugiej strony projekt wynika z rosnącego w Europie zainteresowania kulturą i techniką nie-japońskich krajów Dalekiego Wschodu, co związane jest także z dynamicznym rozwojem gospodarczym państw azjatyckich i zmieniającą się sytuacją geopolityczną, w której odgrywają one kluczową rolę. Dotychczasowy brak odrębnej, niezależnej od obecnego gmachu powierzchni uniemożliwia odpowiedź na zainteresowanie i potrzebę informacji, podczas gdy europejsko-azjatycka edukacja międzykulturowa w świetle globalnych trendów rozwojowych staje się coraz ważniejszym elementem kompetencji zawodowych i społecznych osób oraz konkurencyjności instytucji naukowo-badawczych i akademickich, a także przedsiębiorstw.
Odpowiadając na te potrzeby w 2005, a następnie w 2008 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o pozyskaniu z rąk prywatnych działek budowlanych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego gmachu Muzeum przy ulicy Marii. Konopnickiej w Krakowie, z przeznaczeniem na wzniesienie nowego budynku Galerii Sztuki Dalekiego Wschodu. W 2007 roku powstał wielobranżowy projekt budowlano-wykonawczy. W listopadzie 2012 roku podpisana została umowa o dofinansowanie inwestycji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a w styczniu 2014 rozpoczęły się prace budowlane.
Otwarcie Galerii planowane jest na 2015 rok.
Informacje pochodzą ze strony: http://edw.manggha.pl/historia/